facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT řešení pro veřejný sektor a zdravotnictví , Logistika , Veřejný sektor a zdravotnictví

Transformace logistiky ve zdravotnictví

Pavel Šubrt


Společnost DHL vydala novou zprávu o trendech v logistice, která se tentokrát zaměřuje na zdravotnický sektor. Zpráva s názvem Budoucnost logistiky v odvětví zdravotní péče zdůrazňuje naléhavost transformace logistiky ve zdravotnictví v reakci na vývoj potřeb pacientů a současně možnosti digitalizace.


Zdravotnictví z našeho pohledu zahrnuje výrobce farmaceutických produktů a lékařských přístrojů, organizace uskutečňující klinické zkoušky a výzkum, distributory, nemocnice i poskytovatele zdravotní péče. Jedná se o dlouhodobě růstové odvětví, mimo jiné i díky demografickému vývoji se stárnoucí populací ve většině ekonomicky vyspělých zemí. Tento vývoj však staví před zdravotnictví celou řadu závažných výzev, jejichž řešení si vyžádá razantní změny provozních modelů a dodavatelských řetězců.

Hybnou sílou pro transformaci zdravotnictví jsou na jedné straně tlaky ze strany vlád a regulačních orgánů na snižování nákladů a poskytování cenově dostupnější a kvalitnější zdravotní péče. Druhým významným faktorem je rychlá změna v chování spotřebitelů, kteří stále více využívají internet a mobilní aplikace a na základě snadněji dostupných informací také vyžadují vyšší úroveň služeb. V neposlední řadě začíná i do zdravotnictví pronikat proces digitalizace, který otvírá dosud netušené příležitosti a možnosti pro nabídku nových služeb i snižování nákladů.

Potřeby pacienta jsou težištěm digitální transformace zdravotnictví.
Potřeby pacienta jsou težištěm digitální transformace zdravotnictví. Zdroj DHL

Podle studie DHL je s přihlédnutím k výše uvedeným faktorům transformace zdravotnictví nevyhnutelná a v současnosti již velmi naléhavá. Klíčovou roli v ní budou hrát dodavatelské řetězce. Ty mohou přispět k její zdárné realizaci a k úspěšnému působení v prostředí, v němž poptávka poroste rychleji než finanční zdroje na úhradu poskytované zdravotní péče. Klíčem bude využívat následujících šest hlavních trendů a technologií: vyspělou analýzu velkých dat, síťové propojení na základě internetu věcí, model zdravotní péče na požádání (dodání na požádání), roboty a automatizaci, zvyšování efektivity prostřednictvím rozšířené reality a aditivní výrobu (kam patří i populární 3D tisk):

  • Vyspělá analýza velkých dat v kombinaci se sledováním provozních činností v reálném čase pomůže k přesnějšímu předvídání vývoje poptávky, což umožní optimalizovat jednotlivé části a funkce dodavatelského řetězce ve zdravotnictví od výroby až po spotřebu. Velké objemy dat budou shromažďovány na základě síťového propojení všech součástí systému zdravotní péče. Silnější vazbu mezi fyzickými produkty a daty lze navíc využít v boji proti stále velmi rozšířeným krádežím a padělání. Návaznost na internet věcí zlepší přehlednost a konektivitu v celém dodavatelském řetězci a umožní v něm i přísnější kontrolu zásob produktů. Tím lze minimalizovat ztráty a plýtvání.
  • Digitalizace společnosti podporuje růst internetového trhu s farmaceutickými produkty, resp. zdravotní péče na požádání. Tomuto vývoji se musí přizpůsobit také dodavatelské kanály. Zavedením a optimalizací přímých dodávek spotřebitelům lze zvýšit rychlost a flexibilitu na posledním úseku dodavatelského řetězce.
  • Rostoucí poptávka a přísná kontrola nákladů povede také k širšímu využívání robotické techniky a automatizace v dodavatelských řetězcích ve zdravotnictví. Roboty a automatizovaná vozidla lze využít například při kompletování zboží ve skladech nebo při třídění a analýze vzorků. Dronům může být přidělen úkol zrychlit a zlevnit dodávky koncovým odběratelům v odlehlých oblastech.
  • Ke zvýšení efektivity může přispět také rozšířená realita. Nové způsoby zobrazování a předkládání informací mohou optimalizovat celou řadu činností, od výběru správného produktu ze skladových regálů až po poskytování přehledných informací o pacientovi lékařským týmům. V neposlední řadě nové perspektivy otvírá bouřlivý vývoj v oblasti aditivní výroby, která nalezne v oblasti zdravotnictví ještě širší uplatnění než dosud. Týká se to například individualizace lékařských přístrojů, či dokonce léků.

Sečteno a podtrženo, z nové zprávy DHL vyplývá, že zdravotnictví stojí před obrovskými změnami. Vyspělé dodavatelské řetězce by mohly být životně důležitým katalyzátorem procesu transformace zdravotnictví s cílem lépe a nákladově efektivně uspokojovat rostoucí poptávku. Již dnes je přitom zřejmé, že společnosti, které dokážou využívat přínosy technicky vyspělých dodavatelských řetězců, budou mít jasnou konkurenční výhodu.

Pavel Šubrt Pavel Šubrt
Autor článku je obchodním ředitelem DHL Suply Chain.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Lepší je být bohatý a zdravý...

IT Systems 11/2022Aktuální vydání IT Systems vás zavede do světa peněz, které necinkají, ale přesouvají se mezi účty díky novým metodám placení. Je to další proces, který lze díky chytrým digitálním technologiím zefektivnit. Modernizace platebních metod a souvisejících služeb zajímá firmy v oblasti e-commerce, ale i klasický retail a další obory.