facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Digitalizace logistiky , Logistika

Digitalizace logistiky postupně a s jistotou

Ing. Roman Hrdý


Co si představit pod pojmem digitalizace logistiky? Běžně se setkávám s lidmi ze skladu, přepravy, reklamací apod. a digitalizaci logistiky vnímám jako řízení nebo optimalizaci procesů, kde jsou banální činnosti nahrazeny systémovou automatizací. Na pracovníky pak zůstávají jen podstatná rozhodnutí a řešení složitějších, nepředvídatelných situací.


Samotná automatizace procesů je možná jedině na základě dosta­teč­né­ho množství dat, a to jak z vlastního skladového systému, tak z okolních oddělní (ekonomické, účetní, fakturační, personální atd.). Jak to ale vypadá v praxi u zákazníků a co je důležité?

Digitalizace není raketová věda

Pro začátek je podstatné sledovat dění na skladu, analyzovat jej a vyhodnocovat pomocí „selského rozumu“. Zapojit do úvah další části firmy jako je nákup, obchod, ekonomické oddělení, a uvědomit si, že logistika není pouze přidružená činnost, ale zásadně ovlivňuje obchodní vnímání celé firmy. Zároveň je třeba myslet na provozní slepotu.

Vím, co a kdy mám na skladě

Pokud máme přehled, co a kdy dorazí, můžeme plánovat kapacitu skladu, kapacitu lidských zdrojů, umíme zrychlit obchodní proces a zaskladnění zboží. Na druhé straně jsme schopni plánovat také expedici, objednávat přepravce, zavést průtokový sklad s mini­mál­ní­mi skladovacími procesy a náklady nebo řídit následné činnosti.

Mám přehled o čase a lidech

Zaměstnanci mají plán práce s predikcí, umí předpokládat výkyvy a připravit se na ně. Navíc, pokud je expedice řízená systémem, nemusím se spoléhat na specializované pracovníky, že přesně ví, kde se zboží ve skladě nachází a jakou cestou jít k danému sektoru.

Vím, proč zavádím automatizaci

Vždy bychom měli mít na paměti, že automatizace má zrychlit procesy a optimalizovat objemy skladové zásoby. Díky předchozím bodům se můžeme rozhodnout, zda samotnou automatizaci vyřešíme pouze softwarem nebo si pořídíme AVS řešení, robotizací apod. Nedílnou součástí systému je také řízení lidských zdrojů, plánování kapacit, přesčasů a jejich utilizace.

Výměna dat s dodavateli a odběrateli probíhá elektronicky

Přestáváme řešit ruční zadávání dat, zapojíme EDI, API a další výměny. Máme rychlý a spolehlivý přístup k datům, a můžeme je začít používat pro optimalizaci procesů.

Hardwarové vybavení a IT podpora

Na základě toho, co skladník pro svou práci potřebuje – skener, tablet se čtečkou, je důležité investovat do správného hardwarového vybavení pro danou pozici. Velká míra zrychlení procesů se odvíjí právě od vhodného vybavení a IT podpory datových procesů.

Rozumné a efektivní investice

Již drobné vylepšení může výrazně posunout efektivitu skladovacích procesů, jako například načítání dat pomocí QR kódu, kde jsou také sériová čísla ke všem produktům v balení. Nemusíme proto odkládat digitalizaci úplně, ale investovat postupně a do dílčích inovací.

Uvažování v cloudu

Cloudové řešení, jako Azure, AWS a další, zajistí nejen jeho bezpečnost, ale také potřebný výkon, který lze optimalizovat podle potřeby. Dále se nemusíme starat o záplaty, obměnu starého serveru nebo se bát výpadku konektivity. Při výběru WMS se snažíme volit řešení, které nám takový provoz umožňuje a k němuž není potřeba vlastní ICT.

Nahrazení e-mailové komunikace

Některé procesy, jako jsou reklamace nebo objednávání dopravy zboží, je rychlejší a přehlednější řídit přímo skrze informační systém, než formou e-mailové komunikace.

Využití již hotových součástek

Spousta funkčních celků je již předpřipravena nebo k dispozici a od dodavatelů, kteří mají s problematikou dlouholeté zkušenosti. Jako vývojáři aplikací pro firmy, jsme schopni dodat aplikace pro různorodé oblasti, např. evidence majetku, inventura, směna měn, řízení vlastní přepravy, evidence vozidel apod.

Shrnutí

Digitalizace logistiky je obecně především o postupném nasazování změn podle aktuálních požadavků businessu. Jednotlivé postupy jsou logicky nahrazovány systém/aplikací, aby na opakující se činnosti nebyly zbytečně využívány lidské zdroje.

Pro zajištění flexibilního nasazovaní nových aplikací a nízkých nákladů do budoucna je dobré využívat již moderní technologie, např. princip Mikroservices. Naše aplikace využívají právě Microservices a vlastní připravené jádro, jsou vysoce škálovatelné, provozovány ve webovém prostředí a umožňují snadnou integraci s ostatními aplikacemi.

Ing. Roman Hrdý Ing. Roman Hrdý
Autor článku je projektový manažer WMS ve společnosti E LINKX (www.elinkx.cz)
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Mějte reálná očekávání a nepřeceňujte síly!

IT Systems 1-2/2024V prvním letošním vydání IT Systems narazíte hned několikrát na téma umělé inteligence. Nezajímá nás ovšem, jak hezké obrázky už dokáže AI vygenerovat. Zabýváme se raději uplatněním AI v oblasti e-commerce a logistiky. Podíváme se také, jak AI mění zákaznické linky a jak dokáže zvýšit produktivitu zaměstnanců a zrychlit interní procesy.