- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (51)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Právní úskalí „gig“ ekonomiky
Pracovní právo, zpracování osobních údajů, pojištění a daně
Podnikatelé v posledních letech pravidelně čelí výzvě v podobě nutného přizpůsobení se novým trendům ve všemožných oblastech. Sdílená ekonomika založená na platformách jako AirBnB a jí podobných postupně přechází v „gig“ ekonomiku. „Gig“ ekonomika, ptáte se? Název vychází z anglického označení konkrétního pracovního úkolu – gigu. V češtině tento jev prozatím bývá nejčastěji označován jako ekonomika zakázková.


Zakázková ekonomika je charakteristická vzestupem práce na vyžádání a „pracovníky na volné noze“, přičemž transformuje trh práce a poskytuje nové příležitosti podnikatelům, a to zejména těm drobnějším. Na druhou stranu pochopitelně do jisté míry ovlivňuje postavení jiné skupiny – zaměstnanců. Zakázková ekonomika přináší také řadu právních úskalí pro podnikatele, kteří jsou její součástí. Orientace v nich však může být (zejména) pro laika vcelku složitá. Uvedu pár příkladů:
Výzvou může být správné rozlišení mezi nezávislým dodavatelem, především je-li spolupráce opakující se, a zaměstnancem. Nesprávné zařazení spolupracovníků může vést k nákladným soudním sporům, ale také pokutám a jiným veřejnoprávním sankcím. Je třeba vyhodnotit mnohdy ne zcela jasná právní kritéria i faktickou povahu spolupráce a zajistit dodržování příslušných právních norem. Švarcsystém je totiž stále téma a vzestup zakázkové ekonomiky s největší pravděpodobností připoutá zvýšenou pozornost úředníků.
Podnikatelé v zakázkové ekonomice správně spoléhají na smlouvy definující podmínky vzájemného závazků mezi objednatelem a poskytovatelem „gigu“. Pro funkční ochranu zájmů obou (všech) zúčastněných stran je však zásadní zajistit, aby byly smlouvy zpracovány především na míru dané spolupráci. Používání vzorů je bohužel v ČR poměrně častý nešvar, který v konečném důsledku často přináší víc problémů než užitku. Odlišně je v různých vztazích nutné řešit i zcela zásadní věci, jako například práva duševního vlastnictví.
V rámci zakázkové ekonomiky podnikatelé shromažďují a zpracovávají osobní údaje klientů, zákazníků nebo poskytovatelů služeb. Správné nastavení spolupráce v této oblasti a dodržování příslušných norem je další výzvou, kterou je nutné zdolat s cílem prevence vzniku právních rizik spojených s porušením ochrany osobních údajů nebo porušením soukromí.
Pečlivě zvážit musí podnikatelé rovněž například své potřeby v oblasti pojištění, včetně obecné odpovědnosti, profesní odpovědnosti a pojištění odškodnění zaměstnanců. Vhodné pojistné krytí může poskytnout ochranu před potenciálními právními nároky a finančními ztrátami, které se v zakázkové ekonomice mohou objevit v dosti odlišné podobně v porovnání s dosud převažujícím dlouhodobým zaměstnáváním.
Jednoduché nejsou ani daňové souvislosti zakázkové ekonomiky. Pochopení daňových otázek a správné nastavení fungování spolupráce je nezbytné, abyste se vyhnuli zbytečným a nepříjemným střetu s daňovými zákony a finanční správou.
Orientace v právním prostředí zakázkové ekonomiky vyžaduje pečlivou pozornost nejen výše uvedeným právním oblastem. Vzhledem k tomu, že zakázková ekonomika stále roste, může být pro podnikatele klíčové, aby se v tomto rozvíjejícím se prostoru uměli správně pohybovat a díky tomu prosperovat. V současné době bude platit více než dříve, že je zapotřebí pozorně sledovat právní úpravu a v rámci aktuálně panujících trendů v tomto směru adaptovat také vlastní podnikání. A upřímně řečeno, může to být výzva mnohdy i pro profesionály.
![]() |
Vít Kučera Autor článku je advokát v advokátní kanceláři endors. |


19.6. | ITeuro Solution Day 2025 |
23.9. | PragVue 2025 |
1.10. | Cyber Attacks 2025 |
21.10. | Bezpečnosť a dostupnosť dát 2025 |
11.11. | Umělá inteligence v IT infrastruktuře 2025 |
Formulář pro přidání akce
18.6. | Webinář: Jak optimalizovat nákupní procesy s Odoo? |
29.9. | The Massive IoT Conference |