facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 6/2008 , EAM/CMMS - Správa majetku a údržby

EAM - Systémy pro efektivní a proaktivní údržbu



EAM - enterprise asset management Výraz enterprise asset management (EAM) lze přeložit jako správa podnikových zdrojů. Zdroje ve smyslu EAM představují všechny výrobní stroje, zařízení, suroviny, náhradní díly ale i budovy, vozový park apod. Všechny uvedené zdroje mají společné to, že se v rámci vnitropodnikových procesů buď spotřebovávají, například přímo jako suroviny, nebo stárnou a opotřebovávají se jako výrobní zařízení.


Každý podnik je závislý na svých zdrojích, jejichž spotřeba má přímý dopad na výkonnost podniku. Kritické zdroje mohou být v různých podnicích a společnostech i v různých odvětvích odlišné. Péče o tyto zdroje může být rozhodujícím prvkem v boji s efektivitou a konkurencí. V úsilí o zvyšování zisku jsou však společnosti konfrontovány s protikladnou potřebou snižovat výrobní náklady a zároveň zvyšovat kvalitu svých výrobků a urychlit jejich dodávky na trh.
Čeho není možné dosáhnout holýma rukama nebo papírovým systémem, toho lze dosáhnout pomocí speciálních nástrojů, počítačových systémů pro podporu řízení údržby. Řešení údržby a správy podnikového hmotného majetku pomocí systému EAM významně zefektivňuje činnost pracovníků oddělení údržby i celého výrobního procesu a tím vede ke zvyšování zisku. Produktivita výrobních zařízení je totiž přímo úměrná jejich dostupnosti, a proto lze maximální produktivity dosáhnout pouze při maximální dostupnosti zmíněných zařízení. Pro maximální využití výroby a zařízení je tedy nezbytné umět výrobu efektivně naplánovat a také ji správně v čase udržovat.
Systémy pro řízení údržby se v posledních letech používají stále více, jelikož manažeři velkých společností pochopili jejich přínosy a uznávají je jako důležitý prostředek pro dosažení a udržení konkurenční výhody své společnosti. Výzkumy ve více než pěti stech výrobních společnostech z různých průmyslových sektorů uskutečněné společností A. T. Kearney Consulting prokázaly, že neplánované nebo špatně rozvržené provádění údržby nebo opravy jsou přibližně třikrát dražší, než kdyby ty samé činnosti byly pečlivě plánovány.

Ukázka řízení údržby v systému Mangrow
Obr. 1: Ukázka řízení údržby v systému Mangrow

Jsou EAM systémy spásou pro údržbu?

Toto tvrzení by bylo velmi lehkomyslné, protože žádný sebelepší systém nezachrání špatně procesně organizovanou údržbu a její výsledky. Na druhou stranu se stoupající složitostí výrob u středních a velkých podniků je potřeba zajistit efektivní řízení údržbářských činností. A to si už dnes bez podpory systémů řízení údržby lze jen těžko představit. Systémy řízení údržby poskytují potřebnou podporu pro plánování a řízení všech činností spojených s údržbou zařízení, od instalace nového zařízení až po preventivní nebo operativní opravy. Přínosy pro zavádění těchto systémů lze najít hlavně ve zlepšení rozhodovacích procesů. Kdy systém značně zjednodušuje poskytování podkladů, vzhledem k velkému množství součástí výrobních linek, činností na nich a při plánování servisních nákladů.
Právě důsledné sledování provozních údajů a plánování preventivní údržby s důrazem na optimalizaci prací a snížení časových prodlev přinese efektivnější využití zdrojů. V praxi poskytují EAM systémy například nezbytné analýzy činností údržby, nejvíce poruchových zařízení, analýzu nákladů na vynakládané činnosti a náhradní díly. Dávají tak odpovědi na otázky, které by se bez komplexního pohledu nad daty jen těžko odvozovaly. Zda se například vyplatí ještě opravovat vybrané zařízení. V některých případech již oprava zařízení není ekonomicky výhodná. Systém také může napovědět, zda použití dražšího náhradního dílu poskytuje vyšší spolehlivost a tím šetří náklady. Na základě historie předchozích zásahů, ale i dalších historických údajů tak systém řízení údržby poskytuje dostatek informaci pro správné rozhodnutí.
Pokročilé EAM systémy zahrnují aktivity týkající se nejen přímo sledování stavu zařízení a plánování údržby, ale také například vybrané funkce personalistického, obchodního a skladového systému. Tyto jeho další funkce nezbytné pro chod plnohodnotného EAM systému jsou zabudovány zpravidla formou modulů přímo v systému a dovolují tak bezproblémové nasazení i v situacích, kdy zákazník nemá tyto systémy doposud implementovány. Napojení na zmíněné systémy je možné realizovat i kdykoliv po nasazení. Systémy tak zajišťují rychlou a přehlednou evidenci požadavků a potřeb údržby. Zajistí, že se na nic nezapomene, že je jasné, čím a kde se má co opravit.


Cílem EAM systémů je zlepšení organizace prací údržby, zkrácení prostojů linek a tím zvýšení využití kapacity výrobních zařízení, snižování prostojů, ztrát z důvodu nefunkčnosti zařízení.



EAM systémy zajišťují každodenní činnosti pracovníků údržby – od manažera až po jednotlivého pracovníka údržby. Systém obsahuje úplný kalendář servisních zásahů, revizí. Systémy poskytují pokročilé informace pro analýzy, podklady pro ISO a snižují pracnost při tvorbě reportů – kvalitní EAM systémy obsahují funkce pro hodnocení ukazatelů sledovaných zařízení, sledování efektivity práce údržbářů. Systém může například poskytovat i podklady pro mzdy. To, co se jinde musí hledat ve stozích papírů, nebo v lepším případě v desítkách excelových tabulek, dnes EAM systémy poskytují automaticky.

EAM systém v praxi
Mangrow Maintenance u firmy Valeo Compressor Europe
Společnost Valeo Compressor Europe patří k předním výrobcům kompresorů pro klimatizační jednotky osobních automobilů na světě. S obratem více než 2 900 milionů korun a s 1 100 zaměstnanci se řadí mezi největší společnosti v automobilovém průmyslu v ČR. Implementace EAM modulu systému Merz Mangrow zde zvýšila celkovou transparentnost všech činností souvisejících s údržbou. Aplikace poskytuje informace o plánovaných revizích zařízení a jejich stavu i s odhadem nákladů na plánované revize a preventivní údržbu. Integrace se systémem pro skladové hospodářství zajistí dostupnost dílů pro preventivní údržbu a automaticky upozorní v případě malé skladové zásoby náhradních dílů nebo předem upozorní na nedostatek dílů k provedení údržby.
Zavedení EAM systému pomáhá ke zvýšení dostupnosti a provozuschopnosti zařízení z důvodů snížení neplánovaných prostojů, havárií a zvýšení životnosti strojů. Aplikace také pomáhá s lepší organizací práce, navýšením podílu plánované údržby v důsledku snížení prostojů údržbářů a objemu nouzové a přesčasové práce.

Velmi dobře se osvědčila provázanost těchto systém na sběr výrobních a technologických dat, abychom sledovali a diagnostikovali stav výrobních zařízení a údržbu provedli v okamžiku, kdy systém získá dostatečně spolehlivou informaci o přítomnosti a rozvoji poruchy. Díky sběru dat o prováděné údržbě se zpřesňují podklady pro plánování údržby. Správně naplánovaná a rozvržená práce může být dokončena rychleji.
 
EAM systémy obsahují funkce pro hodnocení ukazatelů sledovaných zařízení
Obr. 2: EAM systémy obsahují funkce pro hodnocení ukazatelů sledovaných zařízení

Hlavní přínosy EAM systémů

Zavedení EAM systému přispívá ke zlepšení konkurenceschopnosti společnosti a zlepšení jejich služeb zákazníkům, a to zefektivněním všech činností, týkajících se technické infrastruktury společnosti:

  • zvýšení produktivity výroby – snížení prostojů z důvodů poruchy, zvýšení kvality výrobních procesů,
  • zvýšení produktivity údržby – zlepšení organizace práce a navýšení podílu plánované údržby, snížení prostojů pracovníků údržby, snížení nouzové a přesčasové práce,
  • zlepšení rozhodovacích procesů – přesné, detailní a rychle dostupné informace o každém zařízení, bilance všech oprav a problematických událostí, sledování aktuální hodnoty zařízení a celkových nákladů,
  • přímé finanční přínosy – snížení velikosti skladových zásob, zvýšení životnosti zařízení a úspory v personální oblasti.

Budoucnost je v zavádění proaktivní údržby

Pokročilé EAM systémy na základě sběru dat z výrobních technologií zpracovávají předpovědi údržby, servisní úkony. Pro potřeby prediktivní údržby se vždy definují nástroje měření a kontrolní parametry. Na základě získaných dat lze provést grafické zobrazení vývoje a úpravu preventivních plánů údržby. Zpracovávají se tendence vývoje a výstrahy zaměřené na spolehlivost. Total productive maintenance je založena na odhadu výskytu poruchy v budoucnosti a následném podniknutí takových kroků, aby se poruše předešlo. Výhodou tohoto přístupu je zvýšená bezpečnost zařízení, zařízení může být odstaveno dříve, než dojde k těžkému poškození.
Proaktivní typ údržby má za cíl udržovat pod kontrolou a neustále zvyšovat úroveň provozuschopnosti objektu. Jako zdroj informací využívá technickou diagnostiku. EAM systémy tak pomáhají strategii proaktivní údržby (proactive reliability maintenance), která je založená na sledování mechanického stavu strojů. Systémy pomáhají identifikovat problémy a zabránit jejich opakování. Základem této metodiky zaměřené na spolehlivost je systematická metoda testování produktivity zařízení a zavádění nápravných opatření, která snižují celkové náklady v průběhu životního cyklu. A v této oblasti jsou počítačové EAM systémy nepostradatelnými. Proaktivní údržba ve spojení s EAM systémem jsou tedy nástrojem, jak sledovat aktuální stav objektu a tyto informace využít k řízení jeho průběhu.

Přesné, detailní a rychle dostupné informace
Obr. 3: Přesné, detailní a rychle dostupné informace o každém zařízení s bilancí všech oprav a problematických událostí, sledování aktuální hodnoty zařízení a celkových nákladů, to vše přináší zlepšení rozhodovacích procesů

Zavedený a funkční moderní EAM systém je pro společnost velkou výhodou a přínosem, ale největším úskalím zpravidla bývá jeho implementace. Popis údržbářských činností a procesů ještě leckde nebývá na vysoké úrovni. Proto i vlastní zavádění těchto systémů většinou vyřeší i problematické procesy v údržbě. Typicky se tak zavádění těchto systémů měří na měsíce a postupné naplňování informací do systému je často dlouhodobější záležitostí.


Michal Jäger
Autor působí ve společnosti Merz, která je dodavatelem systému Mangrow.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.