facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEMS 12/2017 , ERP systémy

Umělá inteligence nastupuje do podnikových aplikací ve správný čas

David Zeman, Petr Boháč


Umělá inteligenceV době, kdy míra nezaměstnanosti klesla hluboko pod 4 % a je nejnižší za téměř 20 let, firmám akutně chybějí pracovníci. O kvalifikované odborníky se společnosti doslova perou a náklady na zaměstnance rostou. Někteří ekonomičtí experti již naopak hledí do blízké budoucnosti s obavami a s předpovědí další hospodářské krize, při níž budou muset podniky hledat úspory. V obou situacích je maximálně žádoucí, aby se lidé věnovali efektivním činnostem s vyšší přidanou hodnotou. Je tedy správný čas na nástup umělé inteligence (UI) začleněné do podnikových aplikací, která pracovníkům pomůže a přesune jejich činnost k důležitějším aktivitám.


Přední světoví výrobci informačních systémů investovali v posledních letech do vývoje umělé inteligence ohromné úsilí a zdroje. První výsledky se již dostaly do praxe a ovlivňují v podstatě každého člověka, byť o tom často lidé ani nevědí. Jmenujme například prediktivní řízení zásob v obchodní sféře, ale i ve zdravotnictví. Díky doporučením ERP systému organizace optimalizují stav zásob zboží na skladě pro co nejvyšší obrátkovost. Systém generuje doporučení učením se a vytěžováním dat o prodejích nebo spotřebě, zohledňováním různých faktorů jako sezónní vlivy či uskutečněné akce.

Možnosti umělé inteligence jsou ovšem výrazně širší a uživatelé ji budou využívat častěji, i díky snadnější interakci. Kromě dávání doporučení pro kvalifikovanější a rychlejší rozhodování bude pro uživatele chytrým partnerem, který rozpoznává přirozenou řeč i obraz, naslouchá, hovoří, komunikuje. Konverzační interakce je pro člověka přirozenější a efektivnější, zároveň poskytuje vyšší uživatelský komfort. Lidé dokáží za minutu říci 150 slov, ale jen 40 jich napsat. I Google proto předpokládá, že do tří let bude polovina vyhledávání zadávána hlasem nebo obrazem. Ano, s ERP systémem si asi nepopovídáte jako s přáteli. Ale proč si nevyžádat z databáze jednoduchým hlasovým příkazem potřebné informace o prodejích za poslední kvartál, když se můžete svého mobilního telefonu zeptat na nejlepší restauraci v okolí?

Automatizace rutinních, opakovaných úkolů zase uživatelům poskytne prostor pro řešení úkolů s vyšší přidanou hodnotou, nemluvě o snížení chybovosti. Rozšiřující schopnosti UI přidají uživatelům nové kompetence a zároveň jim UI při rozhodování poradí poskytováním inteligentních pohledů – kde pokračovat, na koho se obrátit nebo jaká z možných nabídek bude pro zákazníka nejvíce atraktivní.

V praxi průmyslových odvětví lze od UI očekávat maximalizaci lidského potenciálu a propojení na svět mimo váš podnik. Strojové učení a data mining se totiž samozřejmě dají využít také třeba v řízení dopravy nebo při prediktivní údržbě strojů a zařízení. A to je důležité, když si uvědomíte, že až 80 % dat potřebných pro fungování vašeho dodavatelsko-odběratelského řetězce leží mimo vaši společnost. Umělá inteligence ale bude spojovatelem chytré sítě nejen s dopravci, ale konkrétními automobily, vagóny, loděmi, letadly a dokáže reagovat na konkrétní situace a rizika. Provažte přes UI a internet věcí (IoT) tyto informace s výrobními stroji, u nichž budete sledovat třeba zatížení, vibrace, teplotu a stav vstupních materiálů. Předejdete poruchám a neplánovaným odstávkám, ušetříte za havarijní servis, budete vždy expedovat včas. A při problémech s dopravou produktů dokážete v reálném čase zvolit alternativní způsob přepravy namísto ztráty celé zakázky.

David Zeman
Autor článku působí jako Channel Manager pro Českou republiku a jihovýchodní Evropu u mezinárodní společnosti Infor, která je předním světovým výrobcem odvětvově zaměřených podnikových systémů a v roce 2017 pro tyto aplikace představila vlastní platformu umělé inteligence Coleman.
Petr Boháč
Autor článku je ředitelem společnosti ITeuro, která se specializuje na software a konzultační služby pro výrobní firmy a v České republice implementuje ERP systém Infor SyteLine (CloudSuite Industrial), přičemž zároveň připravuje jeho lokální jazykovou a legislativní verzi.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.