facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Navisys
ERP systémy II , ERP systémy

Trendy na českém trhu podnikových aplikacíIDC, trendy na českém trhu podnikových aplikacíČeský trh podnikových aplikací je jedním z nejrozvinutějších ve střední Evropě. Veřejná správa i velké podniky jsou téměř plně saturované komerčními sadami podnikových aplikací, s výjimkou několika podniků provozujících na zakázku vytvořené nebo postarší informační systémy. Občas se vyskytnou nové významnější příležitosti v souvislosti s investicemi na zelené louce nebo při výměně již nepodporovaných systémů, ale drtivá většina nových implementací se uskutečňuje ve sféře firem střední velikosti a klíčové trendy vývoje trhu se točí okolo nových dodavatelských modelů a evolučních upgradů stávajících systémů.


Co se dodavatelských modelů týče, externě poskytované podnikové aplikace se konečně stávají na českém trhu realitou, a to jak v cloudu (víceuživatelské) nebo hostované (s vyhrazenou architekturou). Cloud se v posledních letech těší značné pozornosti. V oblasti podnikových aplikací byl jeho nástup pozvolnější kvůli řadě otázek a obav týkajících se výkonnosti, dostupnosti, kapacity připojení, složitosti a bezpečnosti. Organizace nejprve do cloudu přesunuly jednodušší nebo méně významné IT procesy, zejména aplikace pro spolupráci nebo CRM. S dalším rozvojem infrastruktury začali být zákazníci ochotní přenést k externím poskytovatelům i další systémy. Příkladů realizací je mnoho, od společnosti SAP, která je největším dodavatelem na trhu, a jejího řešení Business One běžícího na in-memory technologii HANA nabízené partnerskou společností Versino po podnikové aplikace místního poskytovatele K2 atmitec hostované v jeho vlastním datovém centru. Další dodavatelé podnikových aplikací a jejich partneři připravují svá vlastní řešení. IDC očekává, že rostoucí počet zákazníků, zejména střední velikosti, jejich nabídky postupně začne využívat.

Druhým významným trendem je vzestup mobilních řešení pro přístup k podnikovým aplikacím. Některé komponenty se používají již řadu let, třeba „chytrá“ kapesní zařízení pro přístup ke skladovým nebo logistickým modulům. V poslední době stoupá poptávka ze strany vrcholových manažerů po BI a možnosti tvorby výkazů na mobilních zařízeních.

Podle výzkumu společnosti IDC v první polovině roku 2013 vzrostly celosvětové dodávky tabletů a chytrých telefonů meziročně o více než padesát procent

Postupem „revoluce v mobilitě“ narůstají i požadavky na připojení k podnikovým systémům prostřednictvím mobilních zařízení, a to nejen u vrcholových manažerů, ale i u vedoucích pracovníků na nižších pozicích. Vedoucí oddělení a linioví manažeři, obchodní týmy, personální a administrativní pracovníci požadují přístup k podnikovým aplikacím a výkazům kdykoli a odkudkoli. Výhody jsou zřejmé: rychlejší odezva firem směrem k zákazníkům, která zvyšuje jejich spokojenost a loajalitu, a ve výsledku zisk. Dále těsnější vazby s obchodními partnery a dodavateli rovněž zrychlující odezvu a zvyšující efektivitu. A konečně v obecné rovině lepší sběr dat a vyšší produktivita mobilních pracovníků. Zmíněné výhody budou stimulovat zavádění mobilních řešení pro podnikové aplikace a procesy jakožto konkurenční výhodu u firem všech oborů.

Revoluce v mobilitě je realitou už i na
nižších stupních řízení

Posledním významným trendem je rostoucí obliba nástrojů pro analýzu obchodních dat a aplikací pro business intelligence (BA/BI) integrovaných do podnikových systémů. Podle statistik sice v roce 2012 došlo v ČR meziročně ke snížení výdajů na tento typ aplikací, avšak výsledky je nutno posuzovat s ohledem na vysoké investice v předchozích dvou letech a také brát v úvahu to, že vedle integrovaných BI/BA nástrojů dodávaných společně s balíky podnikových aplikací je na trhu k dispozici řada samostatných řešení nabízených specializovanými výrobci nebo jinými dodavateli. Tento přístup má své výhody – dodavatelé podnikových aplikací se mohou soustředit na klíčové komponenty svých systémů a zákazníci získají pokročilejší nástroje BA od specializovaného poskytovatele. Trh se navíc stále více přiklání k extenzivnějším implementacím analytických nástrojů s využitím technologií pro zpracování a analýzu velkých dat, u nichž data z transakčních aplikací budou představovat pouze jednu část zkoumaných informací. Zákazníci proto budou spíše hledat dodavatele a poskytovatele služeb, kteří dokážou nabídnout takováto široce pojatá systémová řešení.

Mark Child
Autor je manažerem výzkumu trhů softwaru ve střední a východní Evropě. Text čerpá z výzkumné studie Czech Republic EAS Market 2013–2017 Forecast and 2012 Vendor Shares společnosti IDC.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.