facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 12/2007 , ERP systémy

Jak dodavatelé ERP pečují o své zákazníky

Co lze očekávat od servisních služeb k ERP systémům na českém trhu?

Hana Klčová


Problematika výběru ERP systému se dotýká nejen samotného produktu a jeho dodavatele, ale také služeb, které se s ním pojí. Způsob a podmínky podpory klíčové podnikové aplikace není dobré ponechat náhodě. Již na počátku je nutné prověřit rozsah a úroveň služeb pro celý životní cyklus ERP systému. Zvýšená pozornost by měla být věnována také poimplementačním servisním službám. Jen tak můžete předejít případným nedorozuměním, konfliktům či nepříjemným právním sporům.


Služby z hlediska obchodního cyklu

Základní členění služeb k ERP systémům, podobně jako u běžně dostupných průmyslových komodit, vychází z podstaty a časového průběhu obchodního cyklu dodavatele. Podle toho dělíme služby na předprodejní, prodejní a poprodejní. Mezi žádané předprodejní služby u podnikových aplikací patří například zpracování strategické analýzy, procesní analýzy, analýzy IS/IT, informační strategie či studie proveditelnosti, tzv. feasibility study, která má za úkol definovat rozsah implementačního projektu, zaměřit se na úskalí, navrhnout způsob řešení a hodnocení projektu. Jedná se tedy o fázi, kdy ještě není rozhodnuto ani o produktu, ani o dodavateli nebo implementačním partnerovi. Zmíněné služby poskytují nejen dodavatelé ERP systémů, ale rovněž poradenské instituce, které dokážou fundovaně a „nezávisle“ pomoci. Na přání zákazníka se mohou podílet i na výběru řešení a dohlížet na průběh implementace.

Služba stojící na hraně

Běžnou službou, kterou nelze jednoznačně „zaškatulkovat“, je zpracování tzv. předimplementační analýzy či studie. Podle toho, jak a kým je vypracovávána, ji pak řadíme do předprodejních, nebo prodejních služeb. Tato studie obsahuje hlubší rozbor činností a procesů podniku a slouží jako hlavní podklad pro výběr ERP systému. Je možno ji zpracovat obecně bez návaznosti na konkrétní softwarové řešení nebo s ohledem na již zvolený produkt. Ve druhém případě analýza zahrnuje předběžný návrh řešení dané oblasti, například způsob oceňování a účtování o zboží. Někdy se také stává, že analýzu tvoří nezávisle na sobě dva subjekty, které „bojují“ o danou zakázku. Vítězi výběrového řízení se obvykle za tuto analýzu neplatí, nebo se stanoví zvýhodněná, tedy nižší cena v rámci implementačního projektu. Společnosti, která kontrakt nezískala, se zaplatí předem sjednaná částka a obchodní vztah je ukončen předáním díla.

Důležitá je podpora hlavních činností

Standardními servisními službami prodejní a poprodejní fáze jsou implementační práce, školení, převod dat, testování či asistence při spuštění ostrého provozu nebo prvních „velkých akcí“, jako je výpočet mezd, výkaz DPH apod. Rozsah implementačních prací se odvíjí od náročnosti projektu. Po převzetí produktu do rutinního provozu následuje definice služeb zahrnující podmínky záruky a pozáručního servisu. Časové ohraničení těchto etap však není zásadní. Vztah mezi dodavatelem a zákazníkem se obvykle plynule rozvíjí dál. Podmínky podpory u řady dodavatelů ERP systémů jsou velmi podobné.
Smyslem servisních služeb je zajistit plynulý, bezproblémový chod systému a jeho další rozvoj. Pro zákazníka z toho plynou dva důležité závěry. Již při výběru ERP systému je potřeba se dobře zorientovat v pojmech dodavatelů a jejich náplni. Zároveň je nutné zaměřit se na právní stránku věci, tzn. definovat rozsah, možnosti a platební podmínky tak, jak by měly být obsaženy v budoucí servisní smlouvě. Každý zákazník by tedy měl mít neustále na paměti, že informační systém nasazuje proto, aby co nejlépe podpořil hlavní činnosti firmy.

Jak dělíme servisní služby k ERP systémům

Centrum pro výzkum informačních systémů provádí od roku 2004 každoročně šetření v oblasti servisních služeb k ERP systémům na českém trhu. V roce 2007 jsme z tohoto hlediska analyzovali celkem 75 ERP systémů. Servisní služby jsme rozdělili na záruční, pozáruční a dodatečné, což je dělení, kterému rozumí jak dodavatelé, tak zákazníci. Striktní rozlišování těchto fází však v praxi ale neexistuje. Jak vyplývá z anket, někteří dodavatelé mezi záručními a pozáručními službami nedělají rozdíl a zajímá je především zaplacení servisního poplatku.

Záruka jako hlavní servisní služba

Záruční služby poskytované k ERP systémům se týkají jak samotného produktu (aplikačního softwaru), tak implementačních prací. Obsah záruky je závislý na rozsahu projektu a obchodním modelu dodávky zvoleného řešení. Proto je také třeba rozlišovat mezi prodejcem či výhradním distributorem systému, který zajišťuje licence, a implementačním partnerem (systémovým integrátorem), který poskytuje dané služby. Odpovědnost za záruku tedy může nést jeden nebo i několik partnerů.
Délka záruky se u jednotlivých systémů liší. Obvykle se pohybuje v rozmezí půl roku až tří let, někteří dodavatelé poskytují dokonce záruku neomezenou. Záruční doba začíná běžet od okamžiku převzetí díla zákazníkem. V případě zahraničních produktů je situace složitější. U některých se totiž záruka odvíjí od doby, kdy byla podepsána licenční smlouva k produktu.


Co je obsahem záruky

Dodavatelé systémů garantují v rámci záruky běžně dohled a servis na software, údržbu systému v souladu s platnou legislativou a nárok na aktualizaci verze. Ten je u každého dodavatele mírně odlišný a obvykle je podmíněn zaplacením servisního poplatku, který může, ale nemusí být definován v servisní smlouvě.
Při výběru podnikového řešení je dobré zajímat se také o možnost prodloužení záruky. Ne všichni dodavatelé tuto službu nabízí. Podmínky jsou smluvně specifikovány v servisní smlouvě, jejíž konkrétní pojmenování se opět liší. Často je servisní smlouvou označován i dokument SLA (service level agreement) neboli dohoda o úrovni poskytovaných služeb, kde jsou taxativně vymezeny podmínky zásahu včetně času, financí a sankcí.
Prodloužení záruky je obvykle podmíněno zaplacením již zmíněného servisního poplatku, technické podpory či tzv. maintenance. Jeho výše se odvíjí od rozsahu a náročnosti implementace či od hodnoty licencí. Je třeba upozornit na fakt, že pojem maintenance, podobně jako SLA, je chápán dodavateli odlišně.

Nabídka pozáručního servisu

Podmínky pozáručního servisu vyplývají z nabídky implementačního partnera a požadavků samotného zákazníka. Ten totiž za tyto služby platí nezanedbatelné částky a musí se umět správně rozhodnout o jejich rozsahu. Všichni dodavatelé ERP systémů na českém trhu poskytují pozáruční dohled a servis. Většina z nich jej však spojuje se zaplacením servisního poplatku. Dodavatelé vychází zákazníkům vstříc nabídkou dvou základních typů úhrad za tento servis, a to formu paušální platby nebo fakturace za odpracované hodiny s předem danou sazbou podle typu úkonu. Servisní poplatek bývá zakotven v již zmíněné servisní smlouvě, která se většinou sepisuje ihned po předání díla. Tento smluvní vztah má dlouhodobý charakter, a pokud není smlouva vypovězena ze strany zákazníka, bývá automaticky prodlužována dále.

Doba odstranění poruchy je klíčová služba

Jednou z nejžádanějších pozáručních služeb je bezesporu garantovaná doba odstranění poruchy. Z odpovědí třiceti respondentů (dle šetření CVIS provedeného v roce 2006), kteří uvedli konkrétní údaje, vyplývá, že rozptyl minimální doby na odstranění poruchy se pohybuje od čtyř do 72 hodin. Podle stejného šetření vychází průměrná doba pro odstranění závažných poruch systémů na 20,4 hodiny. Řešení problémů bývá standardně součástí smluvního ujednání. Ve smlouvách jsou poruchy jasně specifikovány, děleny podle závažnosti do jednotlivých skupin a podle toho také napravovány a zpoplatňovány.

Moderní prostředky řešení problémů

V servisní smlouvě je také specifikováno, jakým způsobem se budou řešit vzniklé problémy. Základní službu v této oblasti představují dedikované telefonní linky a elektronická pošta souhrnně nazývané jako hotline, helpdesk nebo „zelené linky“. Některé firmy zřizují pro své zákazníky i specializované webové portály pro zadávání servisních požadavků.
Častým a oblíbeným způsobem řešení problémů u ERP systému je tzv. vzdálená správa. Díky internetovému připojení se zásah do aplikace může uskutečnit přímo na počítači, respektive datech zákazníka, a to do několika minut. Šetří se tím zároveň čas i peníze obou stran.


Jak aktualizovat systém

Další důležitou poimplementační službou je garance dodávky aktuálních verzí softwaru. Aktualizace se formálně dělí na tzv. upgrade, neboli inovaci systému či jeho povýšení na novou verzi, a update, tedy nápravu chyb v aplikaci či doplnění nové legislativy. V závislosti na úrovni servisní podpory má zákazník nárok na aktuální verzi, kterou si zprovozní buď vlastními silami, nebo prostřednictvím dodavatele za stanovenou částku. Někteří dodavatelé nabízí aktualizaci svého systému po internetu.

Kdo zpřístupní kód?

Standardní službou nabízenou všemi dodavateli jsou dodatečné úpravy systému v průběhu provozu. S tím úzce souvisí otázka zpřístupnění programového kódu produktů zákazníkům. Nejedná se o samozřejmou záležitost. Téměř polovina všech dodavatelů tuto službu vůbec nenabízí. Někteří z nich alespoň zveřejňují datové modely a umožňují tvorbu a úpravu vlastních sestav nebo dovolí zákazníkům vstupovat do určitých definovaných rozhraní.
Hlavním důvodem k omezení přístupu do programových kódů systému je bezpečnost. Nekompetentní zásah by mohl způsobit závažné problémy ve fungujícím jádru ERP. Proto je třeba smluvně rozlišit rozsah a odpovědnost za úpravy provedené samotným zákazníkem a dodavatelem.

Získejte certifikát

K hlavním dodatečným servisním službám patří školení, konzultace a semináře dodavatele. Ty jsou poskytovány buď v místě uživatelské organizace, nebo je dodavatelé připravují ve vlastních školicích střediscích či využívají služeb organizací specializujících se na certifikovaná školení podnikových aplikací. Progresivní firmy umožňují svým zaměstnancům zvyšovat kvalifikaci právě prostřednictvím školení, jejichž přínos by se měl projevit v lepší a rychlejší orientaci, bezchybném vkládání a interpretaci dat a předkládání návrhů na další rozvoj informačního systému. Uživatelé světových ERP řešení mohou také absolvovat testy na konkrétní podnikovou oblast a získat tak mezinárodně platný certifikát.


Servisní služby jako konkurenční výhoda

Jak ukazují šetření Centra pro výzkum informačních systémů v minulém a letošním roce, zákazníci stále častěji mění nevyhovujícího implementačního partnera, a to i za situace, kdy je pro ně tato změna velmi obtížná a finančně náročná. Rozsah a použitelnost funkcionality jednotlivých ERP produktů se přitom stále více sbližuje. Servisní služby nabývají na větší důležitosti a představují významnou konkurenční výhodu pro dodavatele i zajímavý přínos pro zákazníka. Oblast prodejního a poprodejního servisu jednoznačně směřuje k preferenci uzavírání dlouhodobých partnerství se seriózními systémovými integrátory. Investovat do pečlivého výběru dodavatele a jeho služeb se proto skutečně vyplatí.

Anketa mezi dodavateli ERP systémů

  • Co nabízíte zákazníkům v rámci záručního a pozáručního servisu?
  • Jak řešíte problémy zákazníků se systémem?
Martin Jirmann
obchodní ředitel
Abra Software
  • U našich ERP systémů Abra G3 a G4 se nijak nerozlišuje záruční a pozáruční servis. Záruku na systém poskytujeme po celou dobu jeho užívání. Podmínkou je zaplacení licenční služby neboli maintenance. Ta je definována v Licenční smlouvě a obsahuje soubor služeb, které zajišťují základní technickou podporu, jako je nárok na nové verze, hotline, garanci servisu, vzdálenou správu systému a neomezenou účast na hromadných školeních, a to zdarma. Nadstandardní služby technické podpory je možno sjednat ve speciální smlouvě Premium Support.
  • Případné reklamace (záruční opravy) řešíme poskytnutím nové verze zdarma a případně dodáním souvisejících služeb. Zákazníci mají standardně garantovánu dobu odezvy na problém do 48 hodin a vzdálenou správu systému. Nadstandardně nabízíme zásah do čtyř hodin od nahlášení incidentu, údržbu externích aplikací a nadstaveb k ERP systému Abra, předplacení konzultačních hodin za zvýhodněné ceny a další individuální formy technické podpory.
Slavomír Zima
manažer značky Helios
LCS International
  • Při nákupu systémů Helios se uzavírají dva typy smluv. Licenční smlouva obsahuje podmínky pro používání licence informačního systému včetně reklamačních podmínek a garancí pro zákazníka. Smlouva o systémové podpoře je sjednávána na jeden rok a je podmíněná platbou systémové podpory. Popisuje podmínky poskytování služeb včetně jasně definovaných cen. Obsahuje hlavně definici konzultačních služeb, nárok na nelimitovanou telefonickou konzultační službu (hotline), vzdálený přístup a nárok na update a upgrade. Speciální požadavky včetně nadstandardního servisu je možno specifikovat ve zvlášť uzavřené smlouvě o tzv. Rozšířené systémové podpoře. Podobně je tomu u pozáručního servisu.
  • Problémy zákazníků jsou zaznamenávány v centrální evidenci našeho informačního systému Helios Green. Jsou řešeny standardními metodami – telefon, vzdálené připojení, výjezd, předání databáze, připojení přes FTP. Způsob a podmínky vyřešení problémů jsou dány typem servisní smlouvy. V první úrovni se jedná o standardní podmínky, druhá zahrnuje vyšší úroveň služeb (např. výjezdy mimo pracovní dobu apod.). Speciální smlouva „Správa sítě“ obsahuje kompletní servis hardwarové a softwarové infrastruktury.
Martin Cígler
předseda představenstva
Cígler Software
  • Roční záruční doba k našemu novému produktu Money S5 zahrnuje maintenance neboli základní údržbu. Obsahuje přístup ke všem novým verzím uvolněným v daném období a prodloužení záruky na systém. Cena roční maintenance je kalkulována jako patnáct procent ze základní ceny licencí, přičemž první rok je zdarma. Nerozlišujeme tedy období záruky a období po záruce. Další rozsah poskytovaných služeb (servisní zásahy, implementační práce) si mohou zákazníci zvolit podle svých potřeb. Na výběr mají ze tří odlišných typů servisních smluv.
  • Naši zákazníci mohou podle úrovně zásahů volit kromě základní maintenance ze tří typů servisních smluv. První typ zahrnuje dedikovaného konzultanta po telefonu nebo vzdálený přístup, případně osobní návštěvu. Další smlouva je tvořena individuálně, na dobu neurčitou s měsíční výpovědní dobou. Standardně obsahuje pět hodin měsíčně konzultací a servisních zásahů. Nejvyšší úroveň služeb je možno získat podepsáním individuální Smlouvy SLA, která je zaměřena na klíčové oblasti zákazníka, vytváří procesní záruky a garantuje dobu odezvy. Zákazníkům navíc nabízíme kumulaci nevybraných hodin či změnu podmínek smlouvy jedenkrát za čtvrtletí.
Vladimír Králíček
generální ředitel
J.K.R.
  • K našemu hlavnímu produktu Byznys WIN se vztahuje jednoletá záruční doba daná ve Smlouvě o dílo, a to ode dne uvedení do rutinního režimu. V záruce je definována kompletní podpora uživatele neboli maintenance obsahující nároky na veškeré legislativní upgrady systému, vývojové upgrady a odstraňování problémů. Zákazník může dále využít hotline podporu, ať již v podobě telefonu či e-mailu, a zároveň má slevu na konzultační práce. Po skončení roční záruky je uživateli systému nabídnuta tzv. Smlouva o údržbě systému na dobu neurčitou, která garantuje pokračování záručních podmínek. Platba této smlouvy je roční a pohybuje se v rozsahu dvanáct až dvacet procent z ceny licence systému.
  • Reakce na problémy jsou specifikovány v licenčním ujednání a v servisní smlouvě. V nich garantujeme časové odezvy (jedna hodina od nahlášení problému) a vyřešení v co nejrychlejším termínu dle složitosti nahlášeného problému. Se zákazníkem uzavíráme smlouvu o vzdáleném přístupu, což je ideální forma komunikace při řešení problému.
Jiří Štiller
výkonný ředitel
LLP Prague
  • Společnost LLP Prague je systémovým integrátorem produktu SunSystems (Infor Global Solutions). Záruka se vztahuje jednak na dodávku softwarové licence, jednak na implementační služby. Záruka na software vychází z podmínek výrobce a je ošetřena ve smlouvě o licenci a údržbě softwaru, kterou zákazník podepisuje přímo s námi před zahájením projektu. Smlouva říká, že systém bude pracovat přesně tak, jak je popsáno v dokumentaci daného produktu. Záruku na implementační práce řeší Smlouva o poskytování služeb. Obsahem záruky je, že systém pracuje tak, jak je uvedeno v projektové dokumentaci. Zaplacení maintenance je podmínkou pro poskytování pozáručních služeb, definovaných ve Smlouvě o licenci a údržbě (upgrade, update, vzdálená správa a helpdesk). Obsah těchto služeb vždy vychází z požadavků zákazníka.
  • V příloze servisní smlouvy definuje úroveň našich služeb (SLA). Zde popisujeme jednotlivé typy chyb a dělíme je do skupin podle závažnosti (např. systém je nedostupný, není možné vystavit fakturu, uživatel neví, jak dohledat transakci). Ke každé skupině jsou přiřazené reakční časy, kdy a jak problém musí být řešen. Dále jsou k těmto skupinám stanovena pravidla postoupení v rámci naší společnosti, výrobce systému a zákazníka.
Ladislav Šíma
ředitel
Lomar Info
  • Záruční servis k námi dodávanému ERP systému myWAC je chápán jako nástroj pro odstranění chyb, které brání jeho využívání v souladu se Smlouvou o implementaci a nasazení. Záruka neobsahuje žádné další služby a je stanovena na šest měsíců. Pozáruční servis je řešen na základě Smlouvy myWAC Support Center. Zákazník získává licenci, která prodlužuje záruku a garantuje aktualizaci systému podle platné legislativy, obecného nebo zákaznického vývoje. Licence je hrazena formou měsíčních poplatků a vždy k prvnímu dni v měsíci je možné strukturu licence měnit. V rámci této smlouvy definujeme maintenance jako soubor služeb zaručujících nejen bezproblémový technický provoz, ale i podporu uživatelů včetně zákaznického vývoje. Poskytujeme také automatické on-line aktualizace systému. Každý pracovní den se zákazníkům distribuuje veškerá nově vzniklá funkcionalita, a to jak z hlediska legislativy, tak požadavků na vývoj od ostatních zákazníků systému. Ty se stávají jeho standardní součástí a vztahuje se tak na ně záruka i podpora. Formou on-line aktualizací se provádí například i instalace nových licencí aplikací nebo uživatelů.
  • Reakce na problémy zákazníka jsou jasně definovány v servisní smlouvě. Všechny služby mají již ve standardní podobě garantovanou odezvu na zahájení řešení konkrétního požadavku dle dané kategorie a případně na jeho dokončení. Nedodržení závazných termínů je ošetřeno finančními sankcemi podle zvolené kategorie služeb. Volba úrovně poskytovaných služeb naplňuje pojem SLA. Plnohodnotnou komunikaci ve vztahu ke všem kategoriím požadavků zákazníků nepřetržitě zajišťuje on-line aplikace myWAC Support Center.
Martin Válek
obchodní ředitel
Melzer
  • Každý zákazník informačního systému QI má uzavřenu Licenční smlouvu, která garantuje soulad s platnou legislativou a správnou funkcionalitu informačního systému dle dokumentace výrobce. V rámci této smlouvy má zákazník nárok také na veškerý upgrade a update systému včetně popisů změn. Servisní smlouva upravuje služby hotline centra, metodické poradenství, on-line přístup do databáze zákaznických požadavků, pravidla pro vzdálený přístup, garanci doby reakce a v neposlední řadě významné slevy z ceníku služeb. S částí zákazníků máme uzavřenu Smlouvu o poskytování technického servisu výpočetní techniky, v rámci které jsou prováděny zejména preventivní a kontrolní činnosti na technickém vybavení podporující bezproblémový chod našeho informačního systému.
  • V rámci servisní smlouvy je k případné poruše garantována analýza problému, vypracování návrhu na překlenutí poruchy do jejího odstranění a její samotné vyřešení. Požadavky k řešení hlásí naši zákazníci na linku hotline centra, nebo je zapisují přímo do databáze Požadavků obchodních partnerů. Tu obsluhuje pracoviště helpdesku a zajišťuje jejich distribuci ke konkrétním pracovníkům. Veškeré požadavky jsou evidovány a o průběhu jejich řešení je zákazník automaticky informován. V případě zvýšených nároků na provoz systému nabízíme kromě garantované doby odezvy také dostupnost těchto služeb o víkendech a státních svátcích.

Autorka je šéfredaktorkou portálu CVIS.cz a odbornou asistentkou Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Množství nástrojů nahradilo jediné cloudové řešení

DPD SK nyní kompletně řídí finance v SAP S/4HANA

DPDSpolečnost DPD SK je první slovenskou firmou, která úspěšně dokončila přechod na SAP S/4HANA Cloud. Ačkoli ještě nedávno na Slovensku patřila k těm menším lokálním pobočkám, nejen díky pandemii covidu-19 zaznamenala skokový růst.