facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEMS 7-8/2020 , ERP systémy

Mít ERP systém v cloudu získává v současné době na významu

Ing. Vladimír Bartoš


MinervaVývoj probíhá ve spirále. Platí to i pro informační technologie výrobních podniků. Všechny podniky dnes využívají serverové aplikace kvůli spolupráci uživatelů, integraci procesů a sdílení dat. Stále více výrobních firem se přiklání k provozování podnikového systému v odpovědnosti třetí firmy. Dokonce se mluví o tom, že by výrobní podnik mohl od svého IT dodavatele nakupovat místo hardware, software a služeb rovnou přínosy a realizaci svých strategických cílů.


Ještě před rokem 1989 neexistovala ani mobilní zařízení, ani nebyly dostupné stolní počítače. V Čechách byly jen dva podniky, které disponovaly na tehdejší dobu slušným výpočetním výkonem: Kancelářské stroje a Podnik výpočetní techniky (PVT). Výrobní firmy si u nich nechávaly zpracovávat data tak, že je „naděrovaly“ do děrných pásek a poslaly poštou ke zpracování. Specialista pak data zpracoval a zaslal ve formě tiskových sestav zpět. Vidíte tu podobnost s dnešním cloudem? Teprve příliv výkonných PC a serverů ze Západu po revoluci v roce 1989 způsobil distribuované zpracování dat, v extrému až na jednotlivých stolních počítačích a pak postupný návrat k centrálnímu zpracování. Nejdříve na podnikových serverech a dnes v cloudu. Stoupání šroubovice historické spirály samozřejmě ukazuje na obrovský posun v úrovni zpracování informací, ale princip zůstává.

Proč je vlastně cloud pro dnešní výrobní podniky zajímavý? Existuje 6 hlavních argumentů pro cloud:

1. Spolehlivé a kvalitní zabezpečení provozu IS lidskými zdroji

IT specialistů je v ČR a SR stále méně a odchod správce systému, hledání nového, předání znalostí mezi nimi, to jsou černé můry každého ředitele výrobní firmy.

Poskytovatel cloudu má několik vzájemně zastupitelných správců systému, kteří jsou pravidelně školeni na nejnovější technologie a střídají se při správě aplikací svých klientů.

2. Vysoká bezpečnost provozu IS a dat

Výrobní firmy obvykle investují do hardwaru při pořízení systému a každá další modernizace se odkládá až do doby, kdy začne docházet k výpadkům.

Poskytovatel cloudu smluvně ručí za vysokou jasně definovanou dostupnost systému a za zabezpečení dat nejen proti ztrátě, ale i proti jejich úniku. Proto systémy provozuje na špičkovém HW, s horkými zálohami na vzdálených místech kvůli požáru, se zálohovanými komunikačními linkami a průběžně vše inovuje. Své zaměstnance poskytovatel cloudu vybírá s důrazem na spolehlivost, protože mají přístup nejen k vnitrofiremním informacím, ale i k datům klientů.

3. Ekonomická transparentnost

Při klasickém provozu informačního systému na vlastních serverech obvykle firma hlídá pouze externí náklady na provoz a vlastní náklady na své specialisty, jejich školení, hardware, software, komunikace, zabezpečení, ztráty při výpadcích apod. nemá spočítané.

Při provozu v cloudu je vše jasně obsaženo v měsíčních splátkách. Žádné neplánované nárazové výdaje, žádné skryté náklady.

4. Ekonomická výhodnost

Potřebujete nový informační systém? V běžném On Premise režimu bývá největším nákladem pořízení licencí vybraného systému hned na začátku projektu. V případě cloudu platíte zlomkovou část pravidelně měsíčně.

Pokud již ERP systém máte a chcete jej pouze převést do cloudového provozu, získáte novou verzi systému a podstatně širší funkcionalitu včetně bonusových modulů, které se v běžném režimu musí dokupovat. Navíc nejde o investici do software, ale o provozní náklady, což ocení každý finanční ředitel.

5. Pružnost využívání systému

Rozvíjíte se a stoupá počet uživatelů? Některé systémy v klasickém režimu jednoduše nedovolí přístup k informacím většímu počtu uživatelů, než je zakoupený počet licencí. Dodavatel vám potřebné licence určitě rád prodá, ale musíte je objednat, zaplatit, někdo je musí dodat a nainstalovat a čas běží a provoz firmy je omezen. A když přijde recese a potřebujete šetřit? Nižší využití licencí vám žádný dodavatel do snížení ročních údržbových poplatků nepromítne.

U cloudu je tomu ale jinak. Informační systém využíváte neomezeně dle svých potřeb a zpětně je pak vyhodnocena intenzita použití systému. Platíte jen to, co jste použili. Při konjunktuře více, při recesi méně.

6. Snadný rozvoj a zajištění shody s legislativou

Pokud systém provozujete sami, jste plně odpovědní za jeho správu a shodu s legislativou. Dodavatel vám sice zasílá patche, případně pokyny k úpravám pro zajištění kompatibility s legislativními změnami, ale instalace a nastavení musí udělat váš správce. A co teprve upgrade systému na nové verze. Riziko chyb při jejich instalacích, pracné ladění.

V případě cloudového provozu systému za vše ručí poskytovatel. Musí si hlídat legislativu a včas provést a otestovat změny v SW. Musí instalovat nové verze, odzkoušet je a zajistit pro své klienty bezproblémový přechod. Je to v jeho zájmu.

Výhodou je i připojování vašich zahraničních poboček do cloudového podnikového systému. Průchodnost a spolehlivost komunikačních linek je na zodpovědnosti vašeho poskytovatele. Pouze mu oznámíte, kde máte novou pobočku, jaké procesy se tam budou realizovat a s kolika uživateli.

Argumenty odpůrců cloudu

Cloud má samozřejmě i své odpůrce. Jedním z jejich hlavních argumentů proti je ztráta kontroly nad informačním systémem vlastními zaměstnanci. Poskytovatelé cloudu však dělají maximum, aby i zde vyšli svým klientům vstříc. Systém i data se při cloudovém provozu sice přesouvají do externí firmy, ale tato firma pod smluvními pokutami ručí za spolehlivost i bezpečnost.

Jsou vlastní zaměstnanci a interní prostředí spolehlivější? Co výrobní podnik získá, když v případě klasické instalace dojde k výpadku, nebo když zaměstnanec vynese z firmy data ke konkurenci?

Výběr správného partnera

Při přechodu ke cloudovému provozování podnikového informačního systému musí výrobní firma pečlivě vybírat svého partnera – poskytovatele. Ne nadarmo se říká, že je to vlastně něco jako životní partner.

Navíc je potřeba zvolit i správnou dělbu práce a odpovědnosti mezi své zaměstnance a poskytovatele cloudu. Cílem je, aby výrobní podnik nepřišel o strategické znalosti a schopnosti rozvíjet své podnikové procesy, a tudíž i svou společnost. Proto obvykle rozdělujeme ERP systém na části strategické a části, které může společnost bez obav předat do zodpovědnosti poskytovatele.

Strategické části (zvyšování výkonnosti, rozvoj, technologický plán) mohou zůstat v gesci vlastních zaměstnanců. Taktické části (řízení infrastruktury, správu aplikací) může výrobní firma bez obav předat do cloudu. Mezi strategickými a taktickými částmi však neexistuje ostrá hranice. Posouvá se podle vzájemné důvěry mezi zákazníkem a poskytovatelem Cloudu a také podle IT vyspělosti zákazníka. Nadnárodní firmy mají tendenci větší část přesouvat na svého IT partnera a české podniky zase spíše rozsah cloudových služeb zužují. Narážejí však při tom na své omezené IT zdroje a točí se v kruhu.

Cloud představuje výhodu dnes i do budoucna

Nyní procházíme kvůli covidové nákaze největším zmražením výroby za posledních sto let. Každá krize přinesla v historii nové impulzy do vývoje světového průmyslu. Firmy, které provozují svůj ERP systém v cloudu, jsou nyní ve výhodě. Je pravděpodobné, že cloud díky tomu zaznamená v budoucnosti výrazný nárůst.

Vladimír Bartoš Vladimír Bartoš
Autor článku je ředitelem pro strategii ve společnosti Minerva ČR.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -