facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
ERP systémy I , ERP systémy

Konec podpory SAP NetWeaver se nezadržitelně blíží

Víte, jak ho po roce 2024 nahradit?

Roman Pavlovský


MIBCONPro mnoho firem je SAP Enterprise Portal na platformě SAP NetWeaver synonymem bezpečného přístupu do interních systémů. Podpora platformy, která slouží k vytváření robustních intranetových řešení či externích zákaznických portálů, však skončí již v roce 2024. Proto jsme jako jeden z největších tuzemských SAP partnerů zanalyzovali, jaká se nabízí nástupnická řešení.


Konec je nový začátek

V současné době jsou mnozí na rozpacích, jakým způsobem nahradit řešení založená na platformě SAP NetWeaver a hledají způsob, jak zachovat funkčnost svých řešení. Rozhodnutí o ukončení podpory SAP NetWeaver souvisí s nástupem moderního podnikového systému SAP S/4HANA, které je rychlé a výkonné. A i když to tak na první pohled někdy nemusí vypadat, přechod na S/4HANA se SAP snaží pro své zákazníky udělat pokud možno bezbolestný a co nejkomfortnější.

Na začátku února 2020 proto společnost oznámila, že prodlouží podporu SAP Business Suite 7, tedy i současného ERP systému, až do konce roku 2027. To ale nic nemění na skutečnosti, že podpora SAP NetWeaver v poslední verzi 7.5 skončí už o tři roky dříve.

Změna jako příležitost

Není ale důvod obávat se této časové propasti. Našli jsme řešení, která plnohodnotně nahrazují SAP Enterprise Portal, a později budou bez problému ladit s novým SAP S/4HANA. A nejen to. Důležité je, že tato řešení už dnes otevírají další možnosti v rozvoji nového byznysu. A to jak v případě, že firmy využívají platformu SAP NetWeaver k pouhému zobrazování BW reportů, tak pokud nachází uplatnění při tvorbě komplexních intranetových řešení či externích self-care řešení pro statisíce zákazníků.

Potřeby zákazníků lze pro zjednodušení rozdělit do dvou kategorií:

  • Intranetová řešení
  • Zákaznické portály (B2B, B2C), vč. specifika pro utilitní sektor (energetika)

Odpovědi SAP na tyto potřeby jsou podle našich analýz následující:

  • Pro intranetová řešení, která mohou sloužit i jako integrační platforma, je nástupnickým produktem SAP Cloud Platform Portal. Ten vznikl v roce 2012 a jeho využití stále rapidně roste. S příchodem Fiori 3 je navíc možné již plně využít potenciál integrační platformy a vytvářet rychlá a komplexní řešení.
  • V případě zákaznických portálů (SelfCare, B2C) a obchodních portálů sloužících ke spolupráci s externími partnery (B2B) doporučujeme využít řešení SAP Cloud Commerce, které je vyvinuto i pro specifické segmenty včetně zmíněného utilitního sektoru.

Pro úplnost a pro hlouběji zasvěcené je ještě možné doplnit, že jsme zkoumali i možnost využití SAP Fiori Launchpad. Tato platforma ale neposlouží jako plně integrační a může se stát, že některé zákaznické aplikace, vyvinuté nad platformou SAP NetWeaver, později nemusí být k dispozici.

Oproti tomu ale můžeme potvrdit, že obě výše uvedené integrační platformy, tedy SAP Cloud Platform Portal a SAP Cloud Commerce, jsou plně kompatibilní se systémy SAP S/4HANA a umožňují bezpečný přístup k firemním datům a jejich prezentaci a/nebo výměnu dat a informací se zákazníky a partnery.

Cloudová řešení usnadní inovace systémů

Ať už vás čekají jakékoliv změny, je pro vás každopádně dobrá zpráva, že systémy SAP S/4HANA mají již dnes ohlášenou podporu do roku 2040. Díky tomu můžete provádět generační obměnu informačních systémů s dlouhodobou vizí již dnes.

Samotné platformy pro obsluhu zákazníků jsou přitom postaveny na cloudové architektuře, která „roste“ společně se zákazníkem, jenž má tak k dispozici vždy dostatečný výkon pro obsluhu všech požadavků.

Kromě toho má cloud ještě další výhody. Nebudete mít problém s orchestrací mezi jednotlivými SAP produkty, můžete využít nejnovější řešení a služby, jako je například SAP CPQ, který díky umělé inteligenci umožňuje sestavit optimální kombinaci produktů a služeb pro konkrétního zákazníka, včetně stanovení ceny a přípravy nabídky.

Cloudová řešení prostě usnadní inovace systémů. Život po životě SAP Enterprise Portal má proto za nás jasnou podobu: SAP Cloud Platform Portal pro intranetová řešení a SAP Cloud Commerce pro zákaznická řešení.

Roman Pavlovský Roman Pavlovský
Autor je vedoucím divize UT společnosti MIBCON, která je partnerem SAP. Zaměřuje se především na tvorbu portálových řešení, migraci dat, integraci ESS/MSS do portálu, CRM s ISU a úpravy v modulu SAP CRM a jeho napojení např. na logistické systémy.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.