facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
ERP systémy II , ERP systémy

Jaký zvolit ERP systém?

Jedině takový, který generuje přínosy

Ing. Tomáš Smutný


ERPKaždá prosperující společnost dříve či později dospěje do stádia, kdy se bez informačního systému neobejde. Jak ale vybrat takový, který bude akcelerovat vývoj podniku a přinese kýžené benefity?


Meritem věci je včasné rozhodnutí. Pokud se dostanete do bodu, kdy většinu agend řešíte v Excelu a zároveň si vypomáháte nejrůznějšími aplikacemi či softwary bez možnosti funkčního provázání a centralizace dat, nastává správný čas poohlédnout se po ERP systému. V opačném případě se zbytečně připravíte o prostor, který firma mohla využít k růstu.

Když dodávka ERP nestačí

Již delší dobu pozorujeme trend, kdy zákazník vyžaduje především praktickou odbornost subjektu, který systém zavádí. Dávno pryč jsou časy ve znamení hesla „my máme dané postupy, nasaďte na ně ERP“. Dnes klienti spolu s implementací očekávají nejen pokrytí firemních procesů, ale také přidanou hodnotu ve formě informací, které posunou jejich byznys dál. Ptají se, co mají dělat lépe, jak doplnit oborové know-how a docílit efektivity. Souhrnně bych tuto situaci označil jako postupný přechod implementátora z role dodavatele nástroje do role dodavatele řešení. A právě spolupráce s odborníkem s přesahem do oborové praxe výrazně ovlivňuje kvalitu i rozsah budoucích benefitů. Zároveň doporučuji, aby si klient ujasnil, co očekává, a alespoň rámcově popsal procesy, které chce informačním systémem podpořit.

Komplexnost především

Pokud přejdeme od lidského aspektu k technickému a shrneme vlastnosti, které informační systém předurčují ke generování dlouhodobých přínosů pro podnik, v prvé řadě je třeba zmínit komplexnost. Koneckonců toto nám potvrzují i sami zákazníci. S řešením, které dokáže pokrýt celou firmu, totiž získávají kompaktní datovou základnu poskytující jedinou verzi pravdy a snadno dostupné údaje. Konkrétními benefity jsou podpora práce napříč celou společností a ucelený pohled na data, což výrazně šetří čas, eliminuje chybovost, a tím pádem i náklady.

A co by ideální komplexní ERP mělo zajišťovat? Je naprosto logické, že se každý subjekt soustředí na svůj byznys, na druhou stranu téměř všechny spojuje agenda okolo personalistiky, mezd, financí a účetnictví. Třeba výrobní firmy, které si nový software nejčastěji pořizují pro lepší využití kapacit strojů i pracovníků, zvýšení produkce a snížení chybovosti, požadují také funkcionality zaměřené na výro­bu (často APS) a skladové hospodářství s využitím WMS. Podobně si můžete dosadit společnosti z ostatních oborů, kdy například velkoobchodní segment ocení zmiňované WMS a moduly zaměřené na B2B prodej a nákup. ERP by mělo být natolik komplexní, aby rámec jeho možností překračoval aktuální potřeby dané firmy. Ruku v ruce s růstem pak zákazník přidává již existující funkcionality bez nutnosti vývoje dalších novinek, a tudíž čekání na zakázkové úpravy.

Související atribut, který by měl ovlivnit výběr ERP, je jeho dosah. Komplexnost totiž lze definovat i mírou adaptace daného systému na okolí. Ideálně by měl disponovat napojením na rozhraní API, veřejně dostupné registry (například ISIR nebo ARES) a státní správu (třeba skrze datovou schránku).

Vývoj přímo v ERP

Ačkoli komplexnost zůstává zásadním požadavkem, všechno má své hranice – programovat vysoce customizované funkce do základu ERP nedává kvůli udržitelnosti smysl. Z hlediska akcentace přínosů je pro celou situaci nejlepší, když se z implementátora a dodavatele řešení stane zároveň poradce, který poskytuje trvalou podporu. A pokud se shodne s klientem na zakázkových úpravách (třeba ve vztahu k novým cílům firmy), je pak více než výhodné, jestliže ERP disponuje vestavěným vývojovým nástrojem. Ten obvykle umožňuje navrhovat i upravovat aplikace bokem od provozní databáze, tedy rychle a bez ohrožení plného provozu společnosti. Na rozdíl od informačních systémů bez této možnosti lze změny provádět za minimální náklady a mnohonásobně rychleji. Proto při výběru ERP doporučuji ohlídat i tento atribut.

Tomáš Smutný Ing. Tomáš Smutný
Autor článku je generálním ředitelem společnosti QI GROUP, která vyvíjí informační systém QI.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Jak může správně nastavený ERP systém pomoci snížit vaše náklady?

V mnoha podnicích poslední měsíce stále více rezonuje téma úspor. Podívejme se tedy blíže na to, jak správně zvolený a naimplemen­to­va­ný ERP systém pomůže ušetřit náklady.