- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (30)
- CRM (51)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (87)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (53)
- WMS (30)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (40)
- Dodavatelé CRM (36)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (80)
- Informační bezpečnost (43)
- IT řešení pro logistiku (47)
- IT řešení pro stavebnictví (25)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údržby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk
Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | ||
Chci změnu, ale s čím začít?
Pro firmy je klíčovým prvkem ovlivňujícím úspěch efektivní informační systém. Především v oblasti výroby hrají ERP systémy důležitou roli při správě a optimalizaci procesů. Výrobní systémy však mohou po čase vykazovat technické nedostatky nebo s nimi pracují málo proškolení zaměstnanci. Jak ale začít proces změny, který může být náročný a zdlouhavý? Mnoho majitelů nebo top manažerů si myslí, že zavést nový systém ve firmě je nákladný a neefektivní proces. Ze zkušenosti však vím, že při implementaci správného systému lze dosáhnout zvýšení obratu výroby o 25 % bez současného navýšení kapacit.
S čím bychom tedy měli začít?
Prvním krokem je uvědomit si potřebu změny informačního systému výrobní společnosti. Existuje několik situací, které nám mohou toto naznačovat.
V první řadě může dojít k tomu, že váš stávající systém již není podporován a nepodléhá aktualizacím ze strany výrobce. V této chvíli hrozí bezpečnostní rizika a omezená funkcionalita.
Druhou situací je zranitelný systém, přes který se dají získat cenná data, a to narušuje bezpečnost společnosti. Je dobré uvažovat nad změnou, pokud se chystají legislativní změny, které váš systém už nepodporuje. Například při rozsáhlé změně způsobu účtování by se musel tento stav řešit postaru na papíře, kde existuje vyšší pravděpodobnost chyb.
Nejtěžší je uvědomit si potřebu změny v situaci, kdy firma systém přerostla a ten již nedokáže uspokojit nové požadavky a pojmout objem dat. V této chvíli tak není schopna se dále rozvíjet a dostatečně využít svůj potenciál.
Definování potřeb a kritických bodů
K tomu, abyste byli schopni definovat potřeby, musíte vycházet z vizí, misí a cílů. Musíte přemýšlet do budoucnosti a vědět, jaká je vaše strategie. Je to strategie expanze? Či udržení velikosti? To už je na majiteli nebo top managementu.
Určete odpovědnou osobu nebo tým, který se bude starat o tento projekt. Definujte si, čeho chcete dosáhnout v oblasti výroby nebo činnosti. Co je pro vás nejdůležitější? Je to plánování výroby, MES systém, řízení více provozoven, nebo procesní diagramy s workflow? Zamyslete se nad tím, jak můžete urychlit obchodní proces či získat nové zakázky.
Vyhodnoťte si, kde jsou vaše úzká místa, která by vás mohla ohrozit ve výrobě. Zjistěte, jak jste technicky vybavení, zda máte odpovídající rychlost připojení, dostatek serverů nebo personálu. V neposlední řadě je důležité určit disponibilní zdroje ve vaší firmě, jako jsou peníze, čas a možnost využití dotačního programu.
Výběr vhodného dodavatele
V třetím kroku se rozhlédněte po dodavatelích. Víte, jaké produkty nabízejí? Jak korespondují s vaší firemní kulturou? Zjistěte si reference od dodavatelů. Máte také možnost kontaktovat přímo firmu, se kterou tento dodavatel spolupracuje a která má podobný proces výroby nebo činnosti. Sesumírujte si nabídky od dodavatelů. Pohlídejte si, aby vám finalisté poskytli informace o ceně ve stejných veličinách za stejně odvedenou práci.
Pak si již jen vybrat, a hurá do implementace. Aby nebylo rozhodování subjektivní, je možné využít metod jako Fullerův trojúhelník nebo Saatyho metoda, které slouží jako pomůcka pro párové srovnání.
Na řadě je nasazení systému
Posledním krokem je samotná implementace. Pro lehčí zavedení systému je důležitá komunikace se zaměstnanci. Připravte je na změnu a zabraňte neangažovanosti a odporu vůči novým systémům. Komunikace a školení jsou klíčové pro úspěšné nasazení nového systému.
Změna informačního systému může být náročným procesem. S pečlivým plánováním a správným postupem však přinese významná zlepšení a je především investicí do budoucnosti. Je to cesta ke zvýšení konkurenceschopnosti, zlepšení efektivity a vytvoření prostoru pro inovace. S odvahou k inovacím a metodickým přístupem lze dosáhnout transformace, která přinese dlouhodobé výhody a umožní společnosti udržet krok s dynamickým prostředím dnešního podnikání.
Barbora Vašíčková Autorka je Business Development Manager společnosti ITeuro, která se specializuje na informační řešení pro výrobní firmy a je Gold Channel Partnerem mezinárodní firmy Infor. |
25.9. | Cyber Attacks 2024 |
25.9. | Digitalizácia procesov vo výrobe a obchode... |
8.10. | IT mezi paragrafy 2024 |
10.10. | Synology Experience Day 2024 Praha |
16.10. | Konference Future of Cyber |
Formulář pro přidání akce