facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 5/2009 , Účetní a ekonomické systémy

Elektronická faktura ISDOC

Petr Ferschmann


Dnes jsme si zvykli běžně komunikovat e-mailem či používat internetové bankovnictví. Když jde ovšem o fakturaci, stále mnoho firem posílá papírový doklad. Pokud zašlou fakturu elektronicky ve formátu PDF, je pořád nutné ruční přepsání. Naštěstí se blýská na lepší časy. Došlo totiž k dohodě mezi výrobci ekonomických systémů a státem. Na základě této dohody byl vytvořen standardní elektronický formát faktury nazvaný ISDOC. Ten umožní posílání faktur bez ohledu na systém, který příjemce používá. Popíšeme jeho vlastnosti, výhody a nevýhody a ukážeme si, jak jej použít.


Když chcete někomu poslat papírovou fakturu, musíte ji vytisknout, odnést na poštu a poslat. Po doručení příjemci je nutno fakturu ručně opět přepsat do ekonomického systému. Tento proces může trvat i několik dní, přináší s sebou další náklady a také mnoho možností pro chyby či podvody.
Prvním impulzem ke změně na poli elektronické fakturace byl určitě zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, § 26 odst. 4. Ten poprvé umožnil vést, doručovat a archivovat daňový doklad i v elektronické podobě zcela bez existence jeho papírové verze. S tímto zákonem souvisí § 2 písm. h) zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu, který posunul na stejnou úroveň elektronický a ruční podpis.
Po zavedení nutné legislativy firmy nezahálely a začaly posílat faktury elektronicky ve formátu PDF. Výhodou tohoto formátu je, že jej každý snadno otevře, fakturu lze snadno vytisknout a komunikace je již elektronická. Technicky se tím náklady na tisk a zpracování dokladu přesunuly z odesílatele na příjemce – nutnost ručního přepisu do ekonomického systému stále trvá, každá faktura vypadá trošku jinak a tak formát PDF není vhodný pro automatizované zpracování.
Proto vzniklo mnoho pokusů o elektronickou fakturu s jasným popisem struktury (např. EDI). Nicméně žádný z nich nebyl vhodný pro masové použití. Jejich nevýhodou je složitější nasazení a podporují je pouze větší informační systémy. Jsou zcela nepoužitelné v případech, kdy druhá strana žádný ekonomický systém neprovozuje, tj. domácnosti či malí živnostníci.
Neuspokojivá situace vedla členy Sdružení pro informační společnost (SPIS, www.spis.cz) k dohodě na jednotném formátu ISDOC pro elektronickou fakturu. Výrobci ekonomických systémů, několik velkých společností a také Ministerstvo financí slíbili, že budou formát ISDOC podporovat do konce roku 2009.

Co to je ISDOC?

ISDOC je nový formát elektronické faktury založený na XML. ISDOC je formát, který vychází z mezinárodního standardu UBL 2.0 (Universal Business Language) a rozšiřuje jej o česká specifika. Technicky se jedná o XML soubor, který obsahuje všechna data a je možné jej doplnit o elektronický podpis (využívá standard XML podpisu – XMLSignature). Standardně má příponu ISDOC. Existuje také varianta ISDOCX, která navíc umožňuje přibalit i přílohy. Jedná se pak o komprimovaný ZIP soubor, ve kterém je zabalen soubor ISDOC společně s dalšími dokumenty. Formát má tedy podobnou konstrukci jako OpenDocument Format (ODF, OpenOffice.org) či Office Open XML (OOXML, Microsoft Office).

Obr 1: ISDOCReader
Obr 1: ISDOCReader

 

Jaké jsou výhody ISDOC?

Jeho velkou výhodou je základ v současných nejpoužívanějších standardech (XML, XMLSignature, UBL 2.0) a využití elektronického podpisu, který je uznáván českými zákony. Protože formát samotný neřeší způsob přenosu, zůstává velmi jednoduchý. Výměna dokumentů ISDOC bude probíhat e-mailem či přes webové stránky na internetu.
Proč by se měl zrovna tento formát uchytit? Kromě již zmíněné široké dohody mezi důležitými hráči a jeho jednoduchosti nesmíme také zapomenout na jeho snadné použití pro uživatele. Nemusíte nikde podepisovat žádné smlouvy či řešit složité technické propojení. Prostě jen zašlete e-mailem soubor s fakturou. Dokonce jej můžete posílat i bez elektronického podpisu.
Byla také vytvořena jednoduchá čtečka ISDOCReader, která umožňuje soubor prohlédnout i v případě, že váš systém tento formát nepodporuje – použití je pak shodné s PDF a doklad můžete i vytisknout.
Základní kameny formátu (XML a XML podpis) jsou snadno přístupné pro vývojáře v téměř každém programovacím jazyce a programátor se tak zabývá jen strukturou daného dokumentu. Navíc všichni ocení jeho jednoduchou strukturu a čitelnost i bez složitých nástrojů. Brzy se objeví rozšíření pro další systémy, jako je váš internetový obchod či software pro poskytovatele internetu. I uživatel se základní znalostí XML bude moci dávkově vytvářet faktury a dále je zpracovávat.
Elektronický podpis je vhodné kombinovat s elektronickým časovým razítkem. Pokud do faktury zapíšete datum, kdy byla vytvořena, a podepíšete ji, není možné dokázat, že tehdy opravdu existovala. Datum je totiž součástí obsahu dokumentu, který můžete před podpisem libovolně měnit. Proto vzniklo elektronické časové razítko – vezmete dokument a necháte jej orazítkovat. Součástí razítka je pak i datum, a lze tedy prokázat existenci dokumentu.
Jednou z otázek k řešení je archivace elektronických dokumentů. Tu buď za vás zajistí přímo ekonomický systém, nebo postačí i prostá složka na disku. Je také možné použít speciální archivační systémy, které řeší možnost vypršení platnosti certifikátu. Na druhou stranu zákon vyžaduje archivovat účetní dokumenty pět až deset let, čímž se omezuje nutnost archivací. Je také potřeba zmínit, že finanční úřad ověřuje pravost dokladu jeho párováním s doklady druhé strany. Fakt, že je faktura podepsaná, tedy ještě nemusí znamenat, že doklad mají v účetnictví obě strany.

Jaké jsou nevýhody?

Formát ISDOC má samozřejmě i nevýhody. Jednou z nich je, že neřeší samotný proces přenosu. Při použití e-mailu tak není možné prokázat doručení, a pokud nepoužijete elektronické časové razítko, nemůžete prokázat ani datum existence dokumentu. Na druhou stranu u papírové faktury obvykle také nemáme doklad o převzetí či notářské ověření, že jste fakturu skutečně vystavili.
Formát ISDOC se bohužel specializuje jen na formát faktury, nikoliv však na navazující dokumenty, jako je objednávka či výdejka. Na druhou stranu vychází z formátu UBL, který tyto dokumenty definuje, a tak rozšíření formátu nebude problém.
Otázkou také je, kdy bude možné tento formát běžně používat. Řada výrobců slíbila podporu do konce roku 2009. Doufejme, že se ostatní brzy připojí. Než se tak stane, je možné s fakturou ve formátu ISDOC zasílat současně i jeho PDF variantu, nebo použít čtečku ISDOCReader. Ta bohužel existuje jen pro operační systémy Microsoft Windows, a tak ji uživatelé alternativních systémů Mac OS X či Linux budou moci použít jen s obtížemi. To samé platí i o mobilních zařízeních.

Ukázka použití

Již dnes vznikají systémy s podporou ISDOC. Jedním z nich je i WinStrom 10.

Obr 2: WinStrom 10
Obr 2: WinStrom 10


Abychom si demonstrovali jednoduchost použití, budeme si muset stáhnout ekonomický systém s podporou ISDOC. Mezi první patří WinStrom 10. Na stránkách www.winstrom.cz si stáhněte instalační balíček pro Windows, Linux či Mac OS X. V době psaní článku byla dostupná pouze betaverze s podporou formátu ISDOC.

  • 1.Balíček nainstalujte a založte si účetnictví firmy.
  • 2.V sekci „Prodej“ zvolte „Vydat novou fakturu“. Vyplňte všechny potřebné položky, jako je příjemce či částky.
  • 3.Stiskněte ikonku obálky pro odeslání e-mailem. Následně bude otevřen váš poštovní klient a vytvoří novou zprávu. Její přílohou budou dva soubory – jeden PDF a druhý ISDOCX.
  • 4.Nyní stačí již jen doplnit příjemce a zprávu odeslat. Pokud jste do aplikace WinStrom naimportovali i svůj elektronický klíč, budou oba soubory také podepsané.
  • 5.A to je vše. Právě jste odeslali svoji první elektronickou fakturu.

Výsledek si můžete prohlédnout v prohlížeči ISDOCReader a nebo jej znovu naimportovat do účetnictví otevřením souboru. Při importu bude také provedena kontrola elektronického podpisu a na výsledek budete upozorněni (i na jeho případnou neexistenci). Můžete si také zkusit naimportovat ukázkovou fakturu ze stránek www.isdoc.cz.

Závěr

Formát elektronické faktury ISDOC konečně posouvá dál možnosti fakturace. Nebudete muset doklady tisknout a opět přepisovat zpět. Nebudete muset řešit, jaký systém druhá strana používá, protože podpora bude téměř mezi všemi systémy. Uživatelé, kteří nebudou mít vhodný systém, mohou použít jednoduchý ISDOCReader a vše přepsat ručně. Prohlížeč elektronické faktury ISDOC si můžete stáhnout na adrese www.isdoc.org/isdocreader.

Autor působí ve společnosti SoftEU.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.