facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
AEC
IT SYSTEMS 7-8/2004

Vyhlášení výsledků ankety ERP Czech 2004

-red-


Třetí červnové pondělí proběhlo v reprezentačních prostorách Kongresového centra České národní banky slavnostní vyhlášení prvního ročníku odborné ankety ERP Czech zaměřené na oceňování ekonomických a podnikových informačních systémů. Podmínky byly mimo jiné uveřejněny v květnovém čísle časopisu IT System, který byl rovněž odborným garantem celé akce. Potřeba takovéto ankety vznikla jednak prostým faktem absence podobného ohodnocení, dále určitou nepřehledností na tuzemském trhu ekonomických a podnikových informačních systémů i poměrně velkým množstvím produktů v tomto segmentu. Anketa byla vyhlášena ve čtyřech následujících kategoriích
1. Ekonomický a účetní informační systém roku 2004 pro malé podniky a drobné podnikatele (podniky s ročním obratem menším než 50 mil. Kč, resp. podniky s méně než 50 zaměstnanci)

2. Podnikový informační systém roku 2004 pro středně velké podniky (podniky s ročním obratem menším než 500 mil. Kč, resp. podniky s méně než 500 zaměstnanci)

3. Podnikový informační systém roku 2004 pro velké podniky (podniky s obratem větším než 500 mil. Kč, resp. podniky s více než 500 zaměstnanci)

4. Nejprodávanější produkt ERP na českém trhu (podle počtu prodaných licencí v roce 2003)
Výsledky byly získány internetovým hlasováním odborné poroty (nejméně 300 porotců) z řad nezávislých účetních, ekonomických a daňových poradců, auditorů, IT expertů a odborných publicistů. Lze namítnout, že takto získané výsledky nejsou zcela objektivní, nicméně velmi široké spektrum hlasujících porotců tuto námitku výrazně eliminuje. Vlastnímu vyhlášení, které přes zdravotní handicap velmi vitálně moderoval Jakub Železný, předcházel blok tří odborných přednášek a závěrečné slovo. Pan Tomáš Otrlý ze Siemens Fujitsu ve své přednášce HW infrastruktura pro ERP hovořil o tématech jako jsou utility computing, adaptive computing, on demand computing a outsourcing v prostředí rychle se měnících požadavků. Příspěvek pana Aleše Pospíšila z ČSOB připomněl význam informací pro segment malých a středních podniků, které tvoří 95 % podniků v České republice. Třetí vystoupení pana Michala Polehni z PVT seznámilo posluchače se současnou vlastnickou strukturou PVT, a.s. a jejím pojetím Business Integration. Blok příspěvků před vlastním vyhlášením uzavřel čestný host celého setkání, pan Mirek Topolánek, místopředseda senátu ČR. Na úvod prohlásil, že jako místopředseda senátu by se o informatiku zajímat nemusel, ale jako předseda ODS musí. Dále hovořil o současné a jak s úsměvem naznačil v budoucnosti snad zásadně pozměněné státní podpoře informatiky. Cílem by měl být malý, silný a efektivně spravovaný stát, maximálně využívající informační technologie. Zároveň jako expert z jiné oblasti nevtíravě připomněl, že zkratka ERP neznamená jen Enterprise Resources Planning ale i Europan Recovery Plan, tj. poválečný plán hospodářské obnovy Evropy, který je znám spíše jako Marshallův plán.

Vyhlášené výsledky ankety, které zpestřila interpretace muzikálových hitů v podání Daniely Šinkorové a Kateřiny Novákové jsou následující :
V kategorii 1 (27 hodnocených produktů) zvítězila a hlavní cenu Československé obchodní banky získala za produkt POHODA 2004 společnost STORMWARE, s.r.o. Na základě hodnocení odborné poroty byly dále v prvních třech kategoriích oceněny bez udání pořadí 4 další produkty (výrobce/distributor):
· Ježek software STEREO (Ježek software)
· Money S3 (CÍGLER SOFTWARE, a.s.)
· BYZNYS Win® (J.K.R., spol. s r.o.)
· ACONTO MSP (PCS-Software, spol. s r.o.)

V kategorii 2 (53 hodnocených produktů) zvítězila a hlavní cenu Fujitsu Siemens Computers získala za produkt LCS Helios IQ společnost LCS International, a.s.
· Microsoft Business Solutions - Navision (Microsoft, s.r.o.)
· ABRA G3 (Aktis, a.s.)
· Informační systém K2 (Q.gir s.r.o.)
· GORDIC GINIS (GORDIC spol. s r.o.)

V kategorii 3 (27 hodnocených produktů) zvítězila a hlavní cenu týdeníku EURO získala za produkt mySAP Business Suite společnost SAP ČR, spol. s r.o.
· LCS Noris (LCS International, a.s.)
· Oracle E-Business Suite (Oracle Czech, s.r.o.)
· Microsoft Business Solutions - Navision (Microsoft, s.r.o.)
· ESO 9 Profi (PVT ESO, spol. s r.o.)

V kategorii 4 zvítězila a Cenu organizátorů ankety ERP Czech 2004 získala za prodej 26 000 licencí ekonomického systému Money S3 společnost CÍGLER SOFTWARE, a.s.

Výše uvedené výsledky přinesli podle mého názoru následující závěry. Většinu ocenění si s výjimkou mySAP (jehož vítězství v kategorii 4 bylo ovšem takřka povinné) odnesla takzvaná menší řešení. Potvrzuje to současný trend, kdy uživatelé a to zejména ze segmentu malých a středních podniků skutečně nakupují pouze takovou aplikační funkcionalitu, kterou plně využijí. Málokdo je dnes ochoten vynaložit prostředky na něco, co nepotřebuje. Výrobci a distributoři velkých řešení musí přizpůsobit svoji nabídku, protože trh velkých podniků je již téměř nasycen. Dlužno poznamenat, že řada dodavatelů se již touto cestou vydala a nabízí celou škálu odlehčených variant svých produktů. Dalším potěšitelným faktem je shoda odborné poroty v kategorii 1 a nejvíc prodaných licencí pro produkt Money S3 v kategorii 4. Je dobrým znamením objektivity ankety, že produkt, který zvítězil v takříkajíc nejspravedlivějším měření sil, byl ohodnocen i nezávislými porotci. Vyhlašovatelům ankety pak patří velký dík za krok na dosud neprobádaná území a přání dalších neméně úspěšných ročníků.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Zahrajte si s hvězdami budoucnosti

CZECH CLASSICTurnaj Czech Classic se uskuteční 16.–21. června 2019 v GR Kaskáda jako součást Pro Golf Tour, jednoho ze čtyř oficiálních satelitů European Tour. Program kromě turnaje pro profesionály a nejlepší české amatéry zahrnuje i bohatý doprovodný program včetně tradičního turnaje partnerů s nejlepšími profesionálními hráči Pro Golf Tour, tzv. Pro-Am.