- Přehledy IS
- APS (25)
- BPM - procesní řízení (23)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (31)
- CRM (52)
- DMS/ECM - správa dokumentů (19)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (75)
- HRM (28)
- ITSM (6)
- MES (33)
- Řízení výroby (36)
- WMS (28)
- Dodavatelé IT služeb a řešení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (41)
- Dodavatelé CRM (38)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (66)
- Informační bezpečnost (48)
- IT řešení pro logistiku (48)
- IT řešení pro stavebnictví (26)
- Řešení pro veřejný a státní sektor (27)


















![]() | Přihlaste se k odběru zpravodaje SystemNEWS na LinkedIn, který každý týden přináší výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | ||
Recenze: LG G3 je výborný telefon,
který by byl ještě lepší, kdyby se tolik nesnažil být nejlepší.
Když jsem domlouval testování telefonu LG G3, provázely jej převážně pozitivní ohlasy a první recenze. Přesto jsem k němu přistupoval s jistou nedůvěrou. Přece jen se LG doposud orientovalo především na nižší a střední třídu chytrých telefonů. Nečekal jsem proto, že útok na absolutní špičku bude tak razantní. Poté, co jsem telefon LG G3 podrobil dvoutýdennímu testu, mohu s klidným svědomím potvrdit, že jde o výborný telefon s vysokým výkonem, brilantním displejem, velmi dobrým fotoaparátem a slušnou výdrží na baterii s rychlým nabíjením.


Když jsem domlouval testování telefonu LG G3, provázely jej převážně pozitivní ohlasy a první recenze. Přesto jsem k němu přistupoval s jistou nedůvěrou. Přece jen se LG doposud orientovalo především na nižší a střední třídu chytrých telefonů. Nečekal jsem proto, že útok na absolutní špičku bude tak razantní. Poté, co jsem telefon LG G3 podrobil dvoutýdennímu testu, mohu s klidným svědomím potvrdit, že jde o výborný telefon s vysokým výkonem, brilantním displejem, velmi dobrým fotoaparátem a slušnou výdrží na baterii s rychlým nabíjením. K tomu všemu ještě LG přidává několik užitečných funkcí pro pohodlné ovládání a rozumnou cenu. Zcela po právu nedávno získal LG G3 cenu renomované agentury EISA jako nejpokrokovější smartphone (European Advanced Smartphone 2014-2015). Škoda jen, že s velikostí displeje 5,5 palce je telefon příliš velký, a proto v mnoha ohledech nepraktický.
Na úvod srovnání s konkurencí
Tak dlouho se přetahoval Samsung s HTC a Sony, kdo nabídne nejlepší telefon, až přišlo LG s modelem G3 a rázně zamíchalo kartami. Nechci tvrdit, že je model G3 lepší, než Galaxy S5, One M8 nebo Xperia Z2. V něčem má navrch, v něčem trochu ztrácí (např. v odolnosti), je ale dostupný za nižší cenu. Rozhodně patří ke špičce mezi telefony na platformě Android.
Ostatní platformy záměrně vynechávám. Jednak předpokládám, že fanoušci značek Apple a Nokia tuhle recenzi stejně nečtou a především nechci srovnávat hrušky s jabkama. Tedy přesněji řečeno srovnávat roboty s nakousnutými jablky a dlaždicemi. Můžete samozřejmě srovnávat dílčí parametry, ale porovnat celkovou užitnou hodnotu je u tak odlišných ekosystémů složité a příliš záleží na osobních preferencích konkrétního uživatele. Jako byste chtěli srovnávat, jestli lépe hraje Německo fotbal, nebo Nový Zéland ragby.

Varianta LG G3 titan
Konstrukce a Knock Code
LG G3 má velmi střídmý a elegantní vzhled. Displej tvoří přes 76 procent čelní plochy telefonu. Na svou velikost je LG G3 překvapivě lehký (149 gramů). Relativně dobře také padne do dlaně ve srovnání s podobně velkými telefony. Především díky zakulaceným zádům, která také pomáhají uchopit ležící telefon a jsou jedním z šikovných nápadů na telefonu G3. Škoda jen, že telefon nemá větší tuhost. Použitý plast je lehký, ale příliš pružný.
Na hranách telefonu nenajdete žádná tlačítka. Přesunula se na zadní stranu pod objektiv fotoaparátu. Jsou umístěna tak, abyste je mohli ovládat ukazováčkem. Jde o nezvyklou konstrukci, na kterou jsem si ani po dvou týdnech používání nezvykl. Vůbec mi to ale nevadilo. Kromě ovládání hlasitosti jsem zadní tlačítka prakticky nepotřeboval. Telefon jsem zásadně odemykal pomocí Knock Code, což je mimořádně povedená a silně návyková záležitost. Telefon probudíte poklepáním displeje a vyťukáním nastaveného jednoduchého kódu jej odemknete. Je to mnohem lepší než zadávání PINu, který zde slouží jen jako záložní zabezpečení, pokud se při vyťukávání kódu třikrát spletete. Není to ale pravděpodobné. Gesta se pamatují lépe než čísla. Dodnes se mi stane, že se pokouším i jiné telefony probudit a odemknout poklepáním na displej. Vždy mě čeká zklamání, že to nejde. Musím pak šmátrat po hranách telefonu a hledat spouštěcí tlačítko.
Displej
V místnostech brilantní, venku se bohužel projeví slabší podsvícení. LG G3 má displej typu IPS s úhlopříčkou 5,5“ a mimořádně vysokým rozlišením 2560 × 1440 bodů (QHD). Nabízí tak extrémní hustotu obrazových bodů (538 ppi), což v praxi možná oceníte při prohlížení velmi kvalitních fotografií a demonstračního videa. Také se budete moci chlubit, že váš telefon má displej s nejvyšším rozlišením. Jinak QHD rozlišení na tak malém displeji nic zásadního nepřináší. Tedy kromě větší zátěže grafického procesoru, větší energetické náročnosti a problémů se zobrazením aplikací, které na tak vysoké rozlišení nejsou optimalizované. Menší rozlišení (Full HD) s lepším podsvícením by bylo jednoznačně lepší. Jenže LG dobře ví, že větší čísla lépe prodávají.
Výkon
Špičkový. LG G3 pohání čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,5 GHz a 3 GB pamětí RAM (prodává se i model se 2 GB RAM a menší interní pamětí). Spolu s grafickým procesorem Adreno 330 zvládá bez zaváhání i velmi náročné aplikace. Ve standardních výkonnostních testech se LG G3 téměř vyrovná dražším konkurenčním top modelům (Samsung Galaxy S5, HTC One, Sony Xperia Z2).

Tlačítka jsou na zadní straně telefonu pod objektivem fotoaparátu
Konektivita
Maximální. LG G3 podporuje všechny aktuální typy mobilních sítí včetně LTE a umí samozřejmě komunikovat také prostřednictvím Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac) a Bluetooth (verze 4.0). Vestavěna je i podpora NFC, ke které se v poslední době upíná velká pozornost v souvislosti s mobilními platbami.
Pro připojení telefonu k větší obrazovce (např. PC monitoru nebo televizoru) lze využít jak drátové připojení pomocí MHL, tak i bezdrátové spojení pomocí technologie Miracast nebo Wi-Fi Direct. Samozřejmě za předpokladu, že takové připojení podporuje i zařízení na druhé straně. Podpora MHL je ale stále častější u moderních monitorů a chytré televize také dnes již běžně podporují Miracast.
Pokud jde o kvalitu připojení, nezaznamenali jsme během testu žádné problémy se stabilitou připojení ani přepínáním mezi jednotlivými typy datového připojení.
Užitečným prvkem telefonu G3 je vestavěný infračervený vysílač, který výrobce vyzkoušel a odladil už na předchozí generaci G2. Pomocí vestavěné aplikace QuickRemote a infračerveného vysílače lze ovládat nejrůznější domácí elektroniku, jako je například televize, audio systém, klimatizace apod.
Fotoaparát a video
Velmi dobrý. LG G3 má 13megapixelový fotoaparát, který nabízí automatické ostření, dvojitou přisvětlovací LED diodu a optickou stabilizaci obrazu. Optika má světelnost 2.4. Velkou předností LG G3 je pomocné ostření laserem, které umožňuje rychlé ostření i za horších světelných podmínek a bez nutnosti přisvícení scény. Výsledkem jsou relativně dobré fotografie, dostatečně ostré s přirozeným barevným podáním. Fotografovat můžete také pomocí gest nebo hlasového ovládání. Dostupné možnosti nastavení fotoaparátu jsou zcela dostačující pro běžné použití – jednoduché, rychlé, pohotové. Náročnějším fotografům by mohly chybět širší možnosti manuálního nastavení, pokud by se z nějakého neznámého důvodu rozhodli odložit svoji zrcadlovku a fotit telefonem.
Video lze natáčet ve vysokém 4K rozlišení, nebo ve Full HD s vyšší snímkovou frekvencí 60 fps (hodí se pro úpravy videa v počítači). Velmi efektní zpomalené záběry (slow-motion) lze vytvořit pomocí natáčení v HD rozlišení se snímkovou frekvencí 120 fps.
Přední kamera s malým rozlišením 2 megapixely je použitelná jen pro videohovory. Pro populární selfie fotografie je lepší využít zadní kameru a samospoušť aktivovanou gestem.

Originální bezdrátová nabíječka LG
Výdrž na baterii
Dobrá. Kapacita vyměnitelné baterie je 3000 mAh. Telefon mi při kombinované zátěži (volání, zprávy, mobilní data, Wi-Fi, zapnutá synchronizace, Bluetooth, pořízení několika zkušebních fotografií) bez problémů vydržel dva dny. Při aktivnějším užívání jsem dobíjel každý den. Naopak při hodně šetrném zacházení (vypínání sítí, snížení jasu displeje) mi vydržel telefon v provozu téměř 80 hodin.
Je velká škoda, že se výrobci telefonů rozhodli přetahovat o velikost telefonů a rozlišení displejů namísto zlepšování výdrže na baterii. LG G3 tak potěší alespoň vysokou rychlostí nabíjení (cca 2 hodiny) a možností bezdrátového nabíjení po dokoupení nabíječky standardu Qi.
Závěr
Až na několik výše uvedených výhrad je LG G3 výborný telefon, který bych neváhal doporučit, kdyby byl menší. Jenže pět a půl palce je prostě zoufale nepraktická velikost. I když se LG hodně snažilo zpřístupnit ovládací prvky telefonu, ovládání jednou rukou je u tak velkého telefonu možné jen v omezeném rozsahu.
Pokud vás telefon LG G3 zaujal, ale patříte stejně jako já mezi příznivce kompaktnějších telefonů, vyzkoušejte menšího brášku G3 s, který je alespoň o kousek menší. Jestli je pro vás i pět palců příliš, musíte hledat o třídu níž. Výrobci všech značek se totiž rozhodli, že telefon se špičkovou výbavou musí být obrovský.
Základní parametry LG G3
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,5“, rozlišení 2560 × 1440 px (538 ppi) |
Procesor | Snapdragon 801 (4jádrový, 2,5 GHz), grafika Adreno 330 |
Operační paměť | 3 GB RAM |
Interní paměť | 32 GB (uživatelsky dostupných cca 25 GB) + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 KitKat + nadstavba od výrobce |
Fotoaparát | 13 Mpx, dvojitý blesk, laserový autofocus, možnost natáčení 4K videa a HD slow-motion videa, přední 2 Mpx kamera |
Konektivita | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, infraport, Bluetooth 4.0, NFC, LTE, GPS/Glonass a FM rádio, MHL, Miracast, Wi-Fi Direct |
Baterie | 3 000 mAh |
Rozměry | 146 × 75 × 8,9 mm |
Hmotnost | 149 g |
Cena (9/2014) | cca 13 990 Kč včetně daně |
Lukáš Grásgruber
![]() ![]() | ||||||
Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
Formulář pro přidání akce
15.5. | Konference SCADA Security |
22.5. | Akce pro automobilové dodavatele "3DEXPERIENCE... |
12.6. | Konference ABIA CZ 2025: setkání zákazníků a partnerů... |
29.9. | The Massive IoT Conference |