facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEM 11/2002

LCS Noris .NETAsi to bude zčásti profesionální deformace, ale nemohu se ubránit dojmu, že nejzajímavější novinky byly na letošním Invexu k vidění v oblasti podnikových informačních systémů. Ostatně tradiční invexovská soutěž o Křišťálový disk toho byla dobrým důkazem. Hned několik podnikových aplikací se dostalo do tzv. užšího výběru hodnotitelů a získalo nominaci. Jednou z nich byla i nová verze podnikového informačního systému LCS Noris nazvaná LCS Noris .NET, která je plně vystavěna na moderní platformě Microsoft .NET, což dává systému do vínku mnohé zajímavé možnosti, a zejména uživatelský komfort.


Platforma .NET umožňuje uživateli být připojen k informačnímu systému LCS Noris .NET v podstatě kdykoli a kdekoli s vhodným zařízením připojitelným k internetu. Uživatel se odkudkoli, kde má přístup na internet, připojí ke své databázi a pracuje se systémem, jako by seděl ve své firmě.

Uvedené technologie LCS Noris .NET přímo vybízejí k provozování podnikového IS formou outsourcingu nebo ASP (Application Service Providing). I když je nutno dodat, že čeští uživatelé bohužel ještě nejsou v širší míře na tento druh provozování systému zcela připraveni. Svoji roli v ČR bezesporu zatím hrají i ceny připojení pevnou linkou s uspokojivou přenosovou rychlostí, hlavní překážkou je však smýšlení uživatelů, kteří si zatím těžko dokáží představit, že by jejich data byla uložena někde jinde. Tento princip však přináší další výhody a kromě šetření nákladů může být při volbě kvalitního dodavatele dokonce bezpečnější. Firmy, které měly sídlo v záplavových oblastech, by teď asi daly cokoli za to, aby svůj IS neměly přímo ve firmě, ale u svého zabezpečeného dodavatele. Stačilo by jim totiž pouze najmout jinou kancelář s připojením k internetu a jejich systém by běžel dál...
 

Řešení pro různé oblasti
Informační systém LCS Noris, určený pro řízení středně velkých a velkých podniků, působí na českém trhu již od roku 1996 a v loňském roce překročil stovku implementací. Podle studie IDC byl v roce 2001 LCS Noris druhým nejprodávanějším ERP systémem v České republice (po SAP). I ve své nové verzi LCS Noris .NET má připravena odvětvová řešení pro nejrůznější obory činností včetně státní správy.

Jde přitom ještě dále než je tvorba specializovaných modulů v rámci jeho informačního systému. Branžová řešení LCS Noris .NET, vyvinutá na platformě LCS Noris Open, jsou optimalizovaná pro konkrétní branži. Při vzniku branžového řešení může spolupracovat i zákazník, a tak je zajištěno, že branžové řešení skutečně odráží reálné procesy. Nastavení branžových řešení, jejich implementační metodika i školení uživatelů je plně přizpůsobena specifikům jednotlivých odvětví. Nasazení branžových řešení mimo jiné výrazně zkracuje dobu implementace, tím i náklady na ní, a zejména umožňuje využít zkušenosti a znalosti implementačního týmu.

Na letošním Invexu byla v rámci platformy Noris Open opět představena další branžová řešení pro specifická odvětví, například řešení pro leasingové společnosti, autoservisy či helpdeskovou agendu.

LCS Noris Open
Základním prvkem rozvoje informačního systému LCS Noris je už zmíněná vývojová platforma nazvaná Noris Open. Partnerské firmy (ale i zákazníci) společnosti LCS v ní mají k dispozici celou řadu vývojových nástrojů včetně vlastního CASE systému, které jim umožňují systém dále rozvíjet a vytvářet vlastní integrované aplikace.

Použité technologie
LCS Noris .NET je vystavěn na bázi vícevrstvé architektury klient/server a má komponentovou stavbu. Vznikl a je dále rozvíjen za úzké spolupráce se společností Microsoft jako strategickým partnerem firmy LCS International. Proto je LCS Noris .NET v maximální míře integrován s různými technologiemi a produkty Microsoftu, zejména s produkty rodiny Office, BackOffice, MS Project či MS Exchange včetně elektronické pošty.

LCS Noris .NET je provozován v sítích Windows 2000 či NT, na straně klienta je provozním prostředím Windows XP, 2000 či NT Workstation. Výhradní použitou databází je Microsoft SQL Server, přičemž systém využívá jeho vestavěných technologií data warehousingu pro zprávu a vyhodnocování dat. Plnou podporu má komunikace vzdálených pracovišť a přenos dat mezi nimi. Použité technologie také podporují nejmodernější možnosti přístupu k informačním systémům, ať se jedná o mobilní klienty včetně podpory WAP protokolu či o podporu XML a Biztalk.

Základní vlastnosti
Detailně rozebrat funkčnost podnikového informačního systému v rámci krátkého článku není možné. Proto si alespoň na výčtu modulů zjednodušeně prezentujme možnosti LCS Noris .NET, jehož standardní moduly pokrývají všechny běžné činnosti organizace, ať již se jedná o obchodní společnost, průmyslový podnik, státní organizace nebo například nemocnice. Mezi tyto běžně nasazované oblasti patří moduly ekonomické (Účetnictví, Faktury přijaté/vydané, Pokladna, Banka, Leasing, Odpisy pohledávek ad.), moduly řešící problematiku logistiky (Sklady, Expedice, Distribuce ad.), moduly z oblasti lidských zdrojů (Mzdy, Personální řízení, Výběr uchazečů, Lékařské prohlídky, Vzdělávání, Půjčky ad.) i moduly určené obchodnímu oddělení (Zákazníci/Dodavatelé, Saldokonto, Smlouvy, Zakázky ad.), marketingovému oddělení (CRM - řízení vztahů se zákazníky, Trhy a produkty ad.) či managementu firmy (Manažerský informační systém, Controlling, Porady ad.).

Všechny moduly LCS Noris .NET mohou být podpořeny systémem Workflow s možností využití již přednastavených workflow procesů.

K základním vlastnostem LCS Noris .NET patří samozřejmě multilingualita - možnost využívat na všech stanicích současně více jazykových verzí.

Vysoká otevřenost IS umožňuje efektivně vytvářet specializované moduly a integrovat je se standardními moduly LCS Noris .NET takovým způsobem, že LCS Noris .NET je schopen zpracovávat na jedné straně tak široce pojaté činnosti, jako je Výroba či Údržba provozních zařízení, na straně druhé i činnosti vysoce specializované, jako je Sběr odpadu.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -