facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEM 6/2003

Kdo změnil nastavení?

Tomáš Stranyánek





Rozhodně nejpalčivějším problémem při práci s počítačem a při sdílení jednoho počítače mezi více uživateli je změna různých nastavení. Počínaje drobnostmi, jakými je rozlišení obrazovky, rozmístění ikon na ploše, nastavení vlastností programů a další až po vytáčení telefonického připojení k síti Internet. Pro jeho důkladnou ochranu přitom nestačí pouze jednou nastavit nejvyšší úroveň zabezpečení v internetovém prohlížeči. Je nutné rovněž zajistit, aby nikdo z uživatelů na počítači nestavení nezměnil. Novější verze Windows (2000 a XP) již umožňují přihlašování jednotlivých uživatelů. Ale při základním nastavení si každý z uživatelů může chování systému různě přizpůsobit. Jednotlivé uživatele na počítači nelze neustále dokola kontrolovat. Jde o časově velmi náročnou činnost. A z praktického hlediska je de facto nerealizovatelná. Jak tedy zajistit, aby byl počítač vždy správně nastaven? K dispozici jsou volně dostupné nástroje a placené ochranné systémy. Podívejme se nyní na přednosti a nevýhody daných řešení.

Řešení s pomocí volně dostupných nástrojů
V rámci operačního systému Windows lze nastavení, chování a vzhled systému pro jednotlivé uživatele určovat s nástrojem Systémová politika (či Systém Policy Editor na anglických jazykových verzích). Jedné se o doplňkový nástroj, který je k dispozici zdarma. Umožňuje uplatnit různá nastavení a omezení pro jednotlivé počítače, uživatele nebo jejich skupiny. Zamezuje změny nastavení v Ovládacích panelech, nastavení grafiky, nastavení sítě, omezení uživatelových možností, např. spouštění programů.
Neoddiskutovatelnou výhodou tohoto řešení je nulová pořizovací cena. Na druhou stranu nástroj Systémová politika nenabízí dostatečnou ochranu OS. Zkušený uživatel může relativně snadno takovou ochranu obejít. Změnu nastavení, případně odstranění Systémové politiky může snadno provést kterýkoli uživatel. Dále je pak třeba řešit problematiku distribuce souborů s nastavením na všechny spravované počítače a sledovat jejich stav. Uvedený způsob ochrany je tedy možno aplikovat na jeden domácí počítač - například pětileté dítě při hraní her neprovede žádné neočekávané úpravy nastavení počítače. Pro více počítačů již znamená použití takového způsobu ochrany nemalá rizika a následné starosti.

K ochraně internetových připojení lze využívat řadu produktů z kategorie tzv. osobních firewallů - například hodně rozšířený ZoneAlarm. Mimo to jsou vhodnými doplňky pro ochranu nastavení telefonického připojení freewarové verze ochranného systému OptimAccess Dial a program monitorující stav připojení k Internetu - populární Connection Meter.

Alternativní řešení - ochranný systém
Obdobné funkce jako Systémová politika nabízí také ochranné systémy. Avšak na rozdíl od ní, muže v případě ochranného systému provádět změnu nastavení pouze správce či oprávněný uživatel. K provádění úprav je totiž nutná znalost hesla. Podívejme se nyní blíže na možnosti systému OptimAccess.
Ten mimo funkce Systémové politiky chrání rovněž adresářovou strukturu disku (a to ve všech nouzových režimech), již nainstalovaný software, definuje použitelnost výměnných médií, chrání nastavení aplikací, zamezuje instalaci nového softwaru a dokáže obnovit nastavení operačního systému po restartu počítače. Je možné jej konfigurovat, administrovat a řídit vzdáleně. Jeho moduly umožňují volbu konkrétních možností ochrany a sledování. Jednotlivé moduly systému OptimAccess nabízejí tyto funkce:

OptimAccess Standard
Slouží pro základní zabezpečení programů a systému na počítači. Umožňuje chránit adresářovou strukturu a nastavení operačního systému. Zamezuje instalaci programů a přístupu k souborům, zakazuje práci s určenými soubory a kontroluje manipulace s výměnnými médii (diskety, CD, DVD, ZIP, JAZZ a jiné).

OptimAccess Extension
Rozšiřuje ochranné funkce modulu Standard v oblastech operačního systému Windows (Ovládací panely, Průzkumník a složky, nastavení uživatelských aplikací a bezpečnostní funkce). Nabízí pokročilé ochranné funkce i pro aplikační vybavení počítače a zohledňuje bezpečnostní rozměr kontroly správného využívání hesel. Dále chrání nastavení MS aplikací a obsahuje ochranné funkce OptimAccess Dial, který je také v pozici freewaru.

OptimAccess Remote Control
Umožňuje vzdáleně sledovat a upravovat nastavení jednotlivých koncových stanic i celých skupin počítačů. Kopíruje topologii sítě a nabízí možnost řazení počítačů do skupin. Prostřednictvím přehledného grafického rozhraní lze rychle a efektivně sledovat, nastavovat a plánovat akce pro jednotlivé počítače.

OptimAccess Computer Audit
Nabízí funkce pro kontrolu stavu programového vybavení počítače (zda nechybí, či naopak nepřebývá některý program), počtu instalovaných licencí (není-li program v rámci sítě instalován vícekrát, než je počet zakoupených licencí), evidenci a sledování stavu jednotlivých programů (zdali nedošlo ke smazání některých souborů programu, změně jeho nastavení a podobně).

OptimAccess WorkSpy
Umožňuje sledovat základní operace s počítačem (zapnutí, vypnutí), události v operačním systému (přihlášení a odhlášení uživatele, tisk dokumentu, spuštění programu, využívání programů) a práce s internetem (přístup na webové stránky).

Uplatnění systému OptimAccess je všude tam, kde počítače sdílí více uživatelů či jsou nutné jejich časté reinstalace z důvodu neautorizovaných zásahů do nastavení a úprav programového vybavení. Díky jeho modulární stavbě si lze vždy vybrat a platit pouze za funkce, které budou opravdu využívány.

Autor článku, Tomáš Stranyánek, pracuje jako Sales manager firmy SODAT software spol. s r.o.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.