facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 1-2/2013

Jak vybrat tablety pro práci?Současná éra tabletů rozdmýchala celosvětový zájem o jejich využití, a to nejen v soukromé, ale i ve firemní sféře. Jejich snadné ovládání vzbudilo zájem řady organizací, je však zřejmé, že pokud má pracovní mobilní tablet splňovat nároky pracovního využití, musí být navržen a vyroben velmi odlišně.


Jak tedy identifikovat specifické vlastnosti pracovních tabletů a definovat, čím by se měly lišit od spotřebitelských produktů, aby na pracovišti byly skutečně užitečným nástrojem? Tablet PC je ideální nástroj pro mobilní pracovníky, kteří požadují počítač a potřebují jej po celý pracovní den. Používá se například v oblasti průzkumu trhu, ve zdravotnictví a při servisních pracích v terénu. Pracovníci mohou tablet držet v jedné ruce a zadávat údaje přes dotykovou obrazovku.

Klíčové prvky pracovního tabletu – konstrukce

První důležitý faktor, který je třeba při výběru zvážit, je konstrukce tabletu. Byl navržen a zkonstruován s ohledem na konkrétní pracovní prostředí? Pracovní tablet bude mnohem pravděpodobněji vystaven různým nárazům a pádům. Odolnost ideálního pracovního počítače musí odpovídat jeho účelu. Dostatečná odolnost může vyžadovat vnitřní i vnější plášť ze slitiny hořčíku, speciální povrchovou úpravu proti poškrábání a povrchovou úpravu odrážející tepelné záření, a která umožňuje provoz v extrémním počasí. Některé odolné mobilní počítače navržené pro speciální účely mohou být vybaveny také pěnovými vložkami, které se podle potřeby smršťují a rozpínají a fungují jako pružná těsnění zabraňující pronikání prachu a vody. Pokud chcete mít jistotu, že má zakoupený tablet odpovídající úroveň ochrany, ptejte se na stupeň krytí IP (ingress protection rating), který zaručuje, že přístroj byl testován a odpovídá určitým normám.

Panasonic
 

Pokud předpokládáte, že tablet budete používat v extrémních teplotách, měli byste se při koupi zajímat také o rozsah provozních teplot. Například teplota v zaparkovaném automobilu může rychle dosáhnout velmi vysokých či nízkých hodnot. Odolná zařízení navržená ke konkrétnímu účelu lze používat v teplotách od -20 °C do +60 °C a to díky systému vyhřívání pevného disku a systému hybridního chlazení, který využívá pasivní i aktivní metody chlazení, a zaručuje tak vhodnou provozní teplotu bez ohledu na extrémní vlivy počasí. Běžné tablety pro soukromé uživatele většinou nejsou konstruovány pro provoz při takovýchto teplotách. U některých populárních výrobků této kategorie byly hlášeny časté potíže s přehříváním již při provozních teplotách nad 35 °C. Tyto potíže většinou způsobují automatické vypnutí počítače. Uživatel pak musí nejméně na dvacet minut přerušit práci a počkat, dokud počítač nevychladne. To může být velice nepříjemné například pro mobilního prodejce, který se právě chystá prezentovat zákazníkovi zboží, nebo pro zdravotníka, který poskytuje péči v domácnosti pacienta. Pokud je vyžadován počítač jako konvertibilní tablet PC, je třeba věnovat pozornost upevnění displeje ke klávesnici. 

Ergonomie ovlivňuje snadné používání

Kromě velikosti, hmotnosti a tvaru je nutné zamyslet se také nad tím, jakým způsobem jej budou používat pracovníci v terénu. Například mechanici často pracují ve stísněných prostorách. V takovém případě se jim hodí zadní popruh, který umožňuje držet tablet pevně jednou rukou a druhou rukou zadávat informace. Gumové okraje pak zajišťují větší jistotu při držení a zabraňují vysmeknutí. Dalším faktorem, důležitým zejména ve zdravotnictví, je možnost snadného čištění. Existují například tablety navržené přímo pro tento obor, které lze pravidelně otírat dezinfekčními prostředky, a zabraňovat tak šíření virů a bakterií.

Displej je alfou i omegou

Displej je jedním z nejdůležitějších aspektů tabletu. Kromě dostatečné odolnosti vůči nárazům a poškrábání byste měli při výběru pečlivě zvážit technologii dotykového ovládání:

Rezistivní dotykové displeje

Jsou obecně levnější a umožňují ovládání téměř jakýmkoliv předmětem ve tvaru pera. Fungují spolehlivě bez ohledu na vnější nepříznivé vlivy, jako je například prach či voda. Lze je ovládat dokonce i v rukavicích, a proto jsou ideálním doplňkem všech počítačů se zvýšenou odolností.

Kapacitní dotykové displeje

Umožňují ovládání pouze prstem. Na rozdíl od rezistivních displejů či displejů s povrchovou akustickou vlnou u nich nelze použít pero. Jejich výhoda spočívá ve vysoké odolnosti vůči vnějším vlivům a ve špičkové viditelnosti a ostrosti displeje.

Panasonic

Dotykové displeje s digitizérem

Jejich hlavní předností je vysoká přesnost speciálního pera, které umožňuje vytvářet podrobné nákresy a podpisy. Avšak vzhledem k nutnosti použití tohoto pera tyto typy dotykových displejů nelze ovládat prstem.

Dual touch

Displeje využívající technologie dual-touch spojují přednosti kapacitních či rezistivních dotykových displejů s technologií digitizéru. Umožňují ovládání grafického uživatelského rozhraní jak prsty, tak perem digitizéru. Hlavní předností tohoto spojení je intuitivnost ovládání prstem a přesnost pera (zadávání podpisů, rozpoznávání písma).

Multi touch

V případě metody multi-touch je zařízení ovládáno prostřednictvím vícedotykového displeje, umožňující současný dotyk dvou nebo více prstů. Lze ji využít například ke zmenšování či zvětšování měřítka obrázku roztažením či spojením dvou prstů. Displej multi-touch reaguje také na tlak a na gesta. Uložená gesta slouží jako různé příkazy a umožňují například otáčení objektu kolem osy „z“.

Panasonic

Volba materiálů a snímací technologie dotykového displeje je klíčovým faktorem snadného ovládání a produktivity uživatele v pracovním prostředí. Správná volba závisí na tom, zda bude tablet používán převážně venku, nebo uvnitř, zda uživatel pracuje v ochranných rukavicích, nebo jestli bude tablet sloužit k zadávání podpisů. Řada tabletů pro běžné uživatele je vybavena kapacitním dotykovým displejem, což může omezovat rozsah využití. Také většinou nejsou navrženy pro venkovní použití, takže na přímém slunci jsou kvůli odleskům špatně čitelné. Často na nich navíc ulpívají otisky prstů, což čitelnosti také neprospívá. V potaz je třeba brát i křehkost displejů. U tabletů pro soukromé uživatele se nepočítá s každodenními nárazy a škrábanci, s nimiž se obvykle musí vypořádat pracovní počítač.

Při výběru tabletu pro firemní použití je nutná možnost volby technologie displeje, odolných materiálů navržených pro každodenní práci a silná ochranná vrstva displeje, která jej chrání před poškozením a přispívá k delší životnosti celého zařízení.

Informaci o odolnosti elektronického zařízení vůči vniknutí cizorodých částic poskytuje tzv. ingress protection rating (IP rating, index odolnosti proti vniknutí). Ten se skládá z dvojčíslí za značkou IP. Dvojčíslí řadí zařízení na základě standardu IEC 60529, které stanovila Mezinárodní elektrotechnická komise (International Electro Technical Commision), do tříd označujících vlastnosti zařízení. První číslo označuje odolnost vůči vniknutí prachových částic, druhá číslice podává informaci o odolnosti vůči vniknutí vody. Například v označení IP65 reprezentují dvě číslice různé formy environmentálních vlivů. První číslice 6 podle standardu označuje, že je zařízení kompletně odolné vůči vniknutí pevných částic. Druhá číslice 5 označuje odolnost zařízení vůči vniknutí vody. Čím vyšší obě čísla jsou, tím víc je zařízení odolné. Porovnáme-li tedy například dva podobné produkty, bude ten s označením IP54 odolnější vůči vlivům prostředí než ten s označením IP42.

První číslice a její význam

0 - žádná ochrana
1 - odolné vůči vniknutí pevných objektů větších jak 50mm, např. ruce
2 - odolné vůči vniknutí pevných objektů větších jak 12,5mm, např. prsty
3 - odolné vůči vniknutí pevných objektů větších jak 2,5mm, např. dráty, menší nástroje
4 - odolné vůči vniknutí pevných částic větších jak 1mm, např. dráty
5 - omezená odolnost vůči vniknutí prachu
6 - kompletně odolné proti vniknutí prachu
7 - N/A
8 - N/A

Druhá číslice a její význam

0 - žádná ochrana
1 - odolné vůči kapkám vody padajících ve vertikálním směru
2 - odolné vůči kapkám vody dopadajících na zařízení až pod úhlem 75°
3 - odolné vůči kapkám vody dopadajících na zařízení až pod úhlem 30°
4 - odolné vůči kapkám vody dopadajících na zařízení pod jakýmkoliv úhlem
5 - odolné ze všech stran vůči proudu vody s nízkým tlakem, omezené vniknutí vody je možné
6 - odolné ze všech stran vůči proudu vody s vysokým tlakem, omezené vniknutí vody je možné
7 - odolné vůči ponoření do vody na krátkou dobu, testy vyžadují odolnost po dobu 30 minut v metrové hloubce
8 - odolné vůči dloudobému či trvalému ponoření do vody

Data, data, data

Základem úspěšné práce terénních pracovníků je možnost přenosu dat do interních firemních systémů. Tablety pro pracovní prostředí musí nabízet různé typy připojení včetně 3G/4G, 802.11a/b/g/n WiFi nebo Bluetooth. Výrobce by měl také zajistit možnosti pro přenos dat za jízdy automobilem.

Příslušenství mobilní výpočetní techniky

Na rozdíl od běžných tabletů, ty pracovní vyžadují širokou řadu odolného příslušenství. Například čtečku čárových kódů, fotoaparát a běžná rozhraní, jako třeba USB a sériové porty nebo čtečku SD karet. To úzce souvisí i s účelem jejich využití.

Jak dlouho bude pracovat?

Většina tabletů pro soukromé uživatele je napájena pouze jednou baterií. Takové přístroje však nemohou uspokojit nároky pracovníků v terénu, kteří jsou celý den venku. Běžné tablety zpravidla využívají lithium-polymerové baterie, zatímco pracovní tablety napájejí lithium-iontové baterie, které vydrží déle. Kromě toho v porovnání s lithium-iontovými bateriemi trpí lithium-polymerové baterie rychlejší degradací a jsou citlivější vůči elektrickému proudu a teplotám.

Při teplotách vyšších než 35 °C jim hrozí přebití nebo se příliš rychle vybíjejí a při teplotách pod 0 °C se mohou poškodit nebo zcela zničit. Kromě toho se tyto baterie většinou obtížně vyměňují, pokud se blíží konec jejich životnosti, protože jsou většinou pevně zamontovány v uzavřeném plášti. To znamená, že kvůli výměně baterie je třeba poslat do servisu celý tablet. Uživatel tak buď zůstane bez počítače, nebo musí dočasně dostat náhradní, což jsou další náklady a práce IT oddělení. Optimální je výběr pracovních tabletů se dvěma bateriemi, jež lze měnit za chodu a využívají lithium-iontovou technologii. Zajistí tak až deset hodin nepřetržitého provozu pro práci.

Bezpečnost dat

Populární tablety navržené pro běžné spotřebitele jsou navrženy pro jednoho uživatele a data se ukládají do paměti flash RAM, která je pevnou součástí počítače, a hrozí tak nebezpečí jejich odcizení nebo poškození. Výhodou pracovních tabletů jsou pevné disky, které lze z počítače snadno vyjmout. To znamená zabezpečení dat proti ztrátě, poškození či krádeži. Kromě toho takový tablet může používat více uživatelů, například při práci na směny. Stačí založit vlastní pevný disk a mají k dispozici osobní profil a data. A konečně dojde-li k poškození počítače, stačí vyjmout pevný disk, založit jej do jiného tabletu a po dobu opravy pokračovat v práci. V zájmu zabezpečení přístupu k uloženým datům musí mít pracovní tablety často čtečku otisků prstů, karet SmartCard a čipů RFID.

Panasonic

Záruky a podpora

Posledním důležitým faktorem při nákupu pracovních tabletů je rozsah služeb poskytovaných dodavatelem. Jak dlouhá je standardní záruční lhůta? Poskytne vám dodavatel po dobu opravy náhradní počítač? A jakou úroveň podpory výrobce nabízí? To vše jsou základní otázky, na nichž závisí celkové náklady na vlastnictví tabletů. U firemních tabletů se zpravidla počítá se životností pěti let, zatímco běžné verze jsou často navrženy s předpokládanou životností dvou let. Firemní uživatelé by měli požadovat minimálně tříletou záruku s možností prodloužení, přikoupení záruky proti náhodnému poškození a s nabídkou dalších služeb, jako například asistenci při nastavení a uvedení do provozu. Významný je i způsob opravy. Většina výrobců poskytuje opravu formou výměny, což znamená, že zákazníkovi poskytne nové nebo repasované zařízení. Tento přístup je noční můrou pro IT týmy, které tak musí vždy nastavovat nové uživatelské profily, instalovat původní aplikace a obnovovat data. Pro firemní použití je třeba požadovat záruku ceny servisu na základě spotřeby pracovního času, záruku na opravu do 96 hodin a minimálně pětiletou záruku na náhradní díly pro zajištění životnosti tabletu ve firemním prostředí.

Shrnutí

Pokud ve firmě či organizaci plánujete nákup tabletů, zvažte, jaké nároky by tyto počítače měly splňovat ohledně zvýšené odolnosti, flexibility, zabezpečení dat a možností využití. Při porovnání oblíbených tabletů pro soukromé uživatele s pracovními tablety navrženými pro speciální účely je zřejmé, že se tyto výrobky zásadně odlišují.

Jakub Vokáč
Autor působí jako key account manager ve společnosti Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU).

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

idGuard je přesnější než lidské oko

Ověří identitu klientů během 2 minut

idGuardŘada firem musí ze zákona ověřo­vat identitu svých zákazníků. Přes­tože jde především o finanční insti­tuce, s identifikací zákazníků se musí v dnešním digitálním světě po­týkat spousta dalších společností. To vše za vás přitom už dnes může obstarat aplikace. Není potřeba posílat klienty na pobočku, všechno jde vyřešit z pohodlí domova.