facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Dialog 3000Skylla
IT SYSTEM 3/2002

IT styl

Václav Buk [ buk (zavináč) ccb (tečka) cz ]

Vedle dalších několika LCD monitorů, zařízení kterým jsme se v této rubrice poprvé věnovali minule, vám tentokrát představíme zcela nový výkonný notebook pro nejnáročnější a blíže se podíváme také na zajímavé kapesní PC a telefon v jednom, vypalovačku a neobyčejnou myš.

EIZO FlexScan L365
Patnáctipalcový LCD panel EIZO FlexScan L365 zaujme především nezvykle malým, atraktivním provedením s výraznou integrovanou spodní zvukovou lištou. Zobrazovací panel spojuje s jednoduše tvarovanou kovovou nohou mechanismus dovolující displej horizontálně naklápět. Napájení zajišťuje zabudovaný zdroj.

Zapůjčený FlexScan poskytoval brilantní, kontrastní obraz s velmi dobrým barevným podáním. Plochu displeje tvoří 1204 768 bodů, s menším rozlišením se monitor vypořádá interpolací. Variantu zobrazení 1:1 nenabízí.
 

K ovládání slouží šest tlačítek ve spodní liště, z nichž jedno aktivuje funkci automatického seřízení obrazu. Ostatní funkce najdete v ikonovém OSD. Nabídka obsahuje všechny obvyklé položky, nechybí zde ani možnost nastavení barevné teploty.

FlexScan L365 můžete propojit s digitálním i analogovým obrazovým výstupem z PC, stejně jako se zvukovou kartou.

Doporučená cena: 21 990 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Avnet.

Hodnocení
Obraz: *****
Vybavení: ****
Provedení: *****
Cena: ***


Fujitsu-Siemens 38B1
Provedením nikterak nápadný 15" LCD panel Fujitsu-Siemens 38B1 nabízí čistý obraz s mimořádně dobrým barevným podáním. Obraz působí dostatečně jasně a kontrastně i přes méně intenzivní podsvětlení a nižší hodnotu kontrastního poměru. Základní fyzické rozlišení displeje, 1204 768 bodů, je v kategorii 15" LCD obvyklé. Rozlišení menší monitor automaticky interpoluje na celou obrazovou plochu, režim zobrazení 1:1 zde bohužel nenajdete.

Fujitsu-Siemens 38B1 je koncipován jako ryze stolní monitor - panel nelze odejmout a zavěsit například na stěnu. Nemůžete jej ani otáčet "na výšku", je však dostatečně flexibilní při horizontálním naklápění a natáčení do stran. Stabilní základna a robustní naklápěcí mechanismus zamezují nepříjemnému "pružení" panelu při manipulaci.
 


Ovládání se provádí přes přehledné ikonové OSD menu pomocí tří tlačítek, čtvrté slouží k automatickému optimalizování obrazu (umístění, fáze atd.).

Velice příjemná je cena monitoru: 13 690 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Fujitsu-Siemens.

Hodnocení
Obraz: *****
Vybavení: ****
Provedení: ****
Cena: *****


Sony SDM-S51
Jednoduchým elegantním designem toto patnáctipalcové LCD dobře zapadne na stůl každého moderního manažera. Sony SDM-S51 je však zajímavý především jasným brilantním obrazem s čistými a sytými barvami. Zobrazovací panel má obvyklé základní rozlišení 1024 768 bodů a s malou ale pevnou základnou jej spojuje noha s naklápěcím mechanismem v místě uchycení displeje. Do stran musíte monitor natáčet i s podstavou. Panel není uzpůsoben pro zavěšení na stěnu ani otočení "na výšku".

Napájen je z externího zdroje.
 


K ovládání slouží šest tlačítek umístěných pod sebou po pravé straně displeje. Parametry se nastavují přes intuitivně rozvržené ikonové OSD menu. Vedle "běžných" funkcí v nabídce najdete například méně obvyklou možnost změny intenzity podsvětlení či tři přednastavené hodnoty úrovně gamma. Chybí zde naopak funkce automatického seřízení obrazu, kterou však monitor účinně aplikuje sám při každé změně signálu.

Sony SDM-S51 má jeden analogový obrazový vstup.

Doporučená cena: 18 577 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Sony Czech.

Hodnocení
Obraz: *****
Vybavení: ****
Provedení: ****
Cena: ****


IBM ThinkPad A30p
Černým provedením a střízlivými tvary, typickými pro notebooky IBM, se vyznačuje i zcela nový ThinkPad A30p. Již rozměry a hmotnost leccos napoví o jeho dalších parametrech. Jedná se o vysoce výkonný a bohatě vybavený notebook s mimořádně velkým 15" displejem.

ThinkPad A30p má interní 3,5" disketovou jednotku i praktickou "hybridní" mechaniku (CD-RW/DVD-ROM). V základní výbavě nechybí zabudovaná síťová karta a modem, TV výstup (S-video), ale ani moderní vysokorychlostní rozhraní FireWire, či modul Bluetooth pro bezdrátovou komunikaci. Notebook můžete připojit k dokovací stanici.
 


Dostatečně velká, přirozeně rozvržená klávesnice a rozměrná opěrná plocha pro zápěstí přispívají ke komfortní práci. Na klávesnici bohužel schází klávesy základního a kontextového menu ve Windows.

Zato zde ale najdete šest užitečných "horkých" tlačítek pro rychlé spouštění vybraných aplikací.

Zajímavá je možnost osvětlení klávesnice diodou v horní hraně odklopeného displeje. Myš nahrazuje třítlačítkový trackpoint.

Doporučená cena: 127 000 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma IBM.

Hodnocení
Výkon: *****
Vybavení: *****
Provedení: ****
Cena: ***


Siemens SX45
Robustnější, přesto atraktivní provedení charakterizuje kapesní počítač a mobilní telefon v jednom, Siemens SX45. Funkci telefonu prozrazuje hned na první pohled malá anténa umístěná nad velkým barevným LCD TFT displejem. I přes větší rozměry přístroj dobře padne do ruky. Ovládá se klasicky, pomocí dotekového displeje a přiloženého "teleskopicky" provedeného pera (stylus) nebo jiného tupého hrotu. Můžete však využít i čtyřpolohové tlačítko/joystick či palcem levé ruky ovládané vychylovací kolečko/tlačítko pro pohyb v nabídkách nebo dokumentech. Rychlé spuštění vybraných aplikací umožňují tři programovatelná tlačítka.

SX45 používá Windows CE 3.0 s integrovanými kancelářskými aplikacemi (MS Word, Excel, Outlook), přehrávačem multimédií, ale také např. s editorem SMS zpráv, internetovým a WAP prohlížečem. Nepříliš velkou základní paměť RAM (32 MB) můžete kdykoliv doplnit - SX45 má totiž zabudovaný slot pro karty CompactFlash. Přístroj dobře poslouží také jako hlasový záznamník.
 


Pomocí GSM/GPRS je toto PDA bezdrátově připojitelné k internetu, dovolí vám odesílat a přijímat e-maily, SMS, faxy atd. S výhodou přitom můžete využívat adresář kapesního PC.

Pro zapnutí/vypnutí funkce mobilního telefonu slouží malý mechanický přepínač. Slot pro SIM kartu najdete pod odnímatelným akumulátorem. Zámek baterie, stejně jako některé další mechanické prvky přístroje výrobce šikovně uzpůsobil pro ovládání hrotem dodaného pera.

K SX45 dostanete napájecí adaptér, datový kabel pro připojení k počítači přes USB a sluchátkovou sadu k telefonu. Bezproblémovou komunikaci s PC, včetně synchronizace dat, zajišťuje dodaný program ActiveSync. Balení obsahuje také CD-ROM s českou lokalizací.

Doporučená cena: 29 990 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Fujitsu-Siemens.

Hodnocení
Výkon: ****
Vybavení: *****
Provedení: *****
Cena: ****


CD-RW Samsung SW-224
Rychlá a spolehlivá, taková je interní vypalovačka Samsung SW-224. Vysokorychlostní zápis (24 ), přepis CD-RW (10 ) i čtení (40 ), spolu s velkou vyrovnávací pamětí 2 MB a dalšími zajímavými funkcemi činí tuto mechaniku užitečným moderním zařízením pro každé stolní PC. Parametry vypalovačky sice plně využijete na současných výkonných počítačích, zcela bez obav však můžete vypalovat i na pomalejších strojích - Samsung SW-224 totiž využívá technologie zamezující znehodnocení CD-R média při pomalém přísunu dat.
 

Mechanika je vybavena jedním tlačítkem, LED diodou, konektorem na sluchátka, regulátorem hlasitosti a otvorem pro nouzové vysunutí plotny. Může pracovat i ve vertikální pozici. Během dlouhodobého testování se zařízením nenastaly žádné potíže, snad s výjimkou faktu, že dosažená rychlost čtení neodpovídala údaji výrobce.

Balení vypalovačky obsahuje základní programové vybavení a potřebné příslušenství pro montáž.

Doporučená cena: 3 380 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma Libra.

Hodnocení
Výkon: *****
Vybavení: *****
Provedení: ****
Cena: ****


Microsoft Wireless IntelliMouse Explorer
Esteticky i ergonomicky velmi zdařilým provedením zaujme bezdrátová optická myš od Microsoftu. Metalizovaný povrch zkombinoval výrobce s tmavě šedými, na omak příjemnými, bočními tlačítky, kolečkem a dalšími prvky.

Vedle atraktivního designu je však tato myš především veskrze praktická. Bezdrátový vysokofrekvenční přenos pohybu do počítače funguje bez problémů do vzdálenosti dvou metrů od přijímače (připojený přes USB). V našem testu myš reagovala i na větší vzdálenost. Metoda optického snímání podložky odstraňuje nutnost čištění, známého u "kuličkových" myší. Při práci nepotřebujete ani klasickou podložku, problémy ale způsobuje vysoce lesklý či jemně rastrovaný podklad - kurzor v takovém případě přeskakuje.
 


Díky velmi rychlému snímání (6000 obr./s.) myš okamžitě a přesně reaguje na rychlé i jemné pohyby.

Je napájena dvěma tužkovými bateriemi, které jsou součásti balení. Vedle tradičních dvou tlačítek a kolečka/tlačítka můžete využívat ještě dvě programovatelná tlačítka pro palec pravé ruky. Balení myši obsahuje CD se speciálním programem IntelliPoint.

Doporučená cena: 2 508 Kč (bez DPH).

Na testování zapůjčila firma ProCA.

Hodnocení
Výkon: *****
Vybavení: *****
Provedení: *****
Cena: ***

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -