facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEM 9/2002

Ariadna Analyst's Connection

Nový pohled na informace o firmáchKonkurenční zpravodajství, competitive intelligence, business intelligence… tyto pojmy se stále častěji objevují v odborném počítačovém i ekonomickém tisku. Do kategorie business intelligence bychom mohli zařadit i produkt poprvé představený odborné veřejnosti na výstavě INFORUM 2002 v Praze využívající pokročilou technologii britské firmy i2 v kombinaci s obsahem od tuzemské informační agentury Čekia. Produkt vytvořila firma Tovek, která distribuuje a implementuje produkty firmy i2 na českém trhu.


Ariadna Analyst's Connection je softwarová aplikace umožňující vizualizaci vztahů mezi subjekty české ekonomiky. Řešení, které je kombinací dvou samostatně fungujících informačních produktů ze standardní nabídky společností Čekia a Tovek, umožňuje napojit data z databáze Ariadna do systému pro vizulální analýzu informací Analyst's Notebook a v jeho grafickém prostředí prezentovat informace o subjektech a vazbách mezi nimi.

Firma Tovek zabývající se implementací technologií založených na relačních a fulltextových databázích vyvinula rozhraní pro analytický systém Analyst's Notebook britské firmy i2, který se ve světě i v ČR stává standardem pro odhalování a vyšetřování kriminality a nachází stále širší uplatnění též v oblasti competitive/business intelligence". Databáze Ariadna, která byla vyvinutá a je denně aktualizovaná agenturou Čekia, obsahuje velké množství faktografických i popisných informací o podnicích, bankách, fondech, osobách a dalších subjektech hrajících roli v ekonomických vztazích. Jedná se o informace z veřejných zdrojů, které jsou řadu let systematicky monitorovány a evidovány způsobem, který následně umožňuje informace prohledat a zobrazit. Ariadna je opatřena vlastní softwarovou aplikací s řadou funkcí pro práci s daty, pomocí produktu Analyst's Notebook je možné v databázi snadno vyhledávat, nacházet a názorně prezentovat i skryté vazby a souvislosti.

Aplikace spočívá v propojení databáze Ariadna s Analyst's Notebook pomocí specifické konfigurace jeho databázového modulu iBridge. Grafické prostředí Analyst's Notebook spolu s pokročilými funkcemi pro vyhledávání vazeb umožňuje velmi snadno zjišťovat a prezentovat informace o ekonomických subjektech a jejich provázanosti. Představme si, že připravujeme významný obchodní kontrakt a zajímá nás majetkové a personální propojení našeho partnera na další firmy. Tyto informace lze zjistit v databázi Ariadna prostřednictvím standardního klientského rozhraní v textové podobě. Avšak když se databáze Ariadna napojí prostřednictvím Ariadna Analyst's Connection na Analyst's Notebook, je možno získat výstup v podobě přehledného grafu, který mnohem názorněji ukáže, jak a s kým je náš potenciální partner propojen.

Aplikace Ariadna Analyst's Connection vyžaduje pro svůj provoz PC s operačním systémem MS Windows 2000, instalaci systémů Analyst's Notebook a Ariadna na databázové platformě MS SQL Server. Vzhledem k tomu, že provozování systému ve vlastní režii by mohlo být pro některé menší zájemce nákladné, nabízejí firmy Tovek a Čekia zpracování analýz vztahů mezi subjekty i jako službu tzv. informačního poradenství, kterou si zájemce objedná podle své momentální potřeby a výstup v podobě vztahového diagramu a sady profilů jednotlivých subjektů mu přijde elektronickou poštou.

"Do Ariadny jsme od počátku vkládali údaje i o vztazích mezi subjekty. Vztahy, které jsou mnohdy velmi spletité a nepřehledné, jsme však mohli v naší aplikaci prezentovat pouze ve formě textového dokumentu, respektive tabulky. Grafická prezentace je samozřejmě lepší, avšak vývoj vlastního grafického modulu by pro nás nebyl efektivní. Proto jsme uvítali možnost využít pro vizualizaci námi zpracovaných dat Analyst's Notebook."

Dagmar Vránová, ředitelka agentury Čekia

"Analyst's Notebook je systém, který k plnému využití všech svých funkcí vyžaduje mohutnou a kvalitními daty naplněnou databázi. Přestože aparát pro vytváření takových databází nabízíme, pro uživatele je mnohem efektivnější zahájit práci s již existujícími datovými zdroji, které jsou navíc průběžně udržovány a profesionálně spravovány."

Tomáš Vejlupek, ředitel společnosti Tovek
 
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -