facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 11/2020 , AI a Business Intelligence

Robotizace a kognitivní automatizace dokumentů

Díl 6: Za hranice pokročilé robotizace – co je inteligentní automatizace v širším pohledu?

Tomáš Dolejš


INFOMATICVítejte u závěrečného šestého dílu našeho seriálu, který vás provází cestou nejnovějších trendů v multikanálovém snímání dokumentů a inteligentního OCR, s představením, jak umělá inteligence napomáhá v robotizaci a celkové automatizaci zpracování dokumentů a dat.


V prvním díle jsme popsali, jakým způsobem robotizace umožňuje firmám řešit problémy s automatizací manuálních úkonů. Zároveň jsme vysvětlili důvod, proč kombinovat roboty se zpracováním dokumentů a proč je RPA technologie samotná pro tuto činnost neefektivní. V druhém díle jsme přiblížili technologii kognitivní automatizace dokumentů (CDA), která takzvanou „prací hlavou“ dokáže porozumět obsahu dokumentu nebo emailu a v nich obsaženým informacím, a dále rozhodnout, co s takovým dokumentem nebo emailem udělat. Zároveň jsme vysvětlili, proč je robotizace ve spojení s automatizací zpracování dokumentů tolik účinná pro zefektivnění obchodních procesů. Ve třetím díle jsme vám „naservírovali“ nákupní seznam funkcí, které by u vás při výběru nové technologie neměly chybět. Ve čtvrtém díle jsme odpověděli na otázku: „Jakým způsobem změřit úspěšné fungování nového řešení pro digitalizaci?“ V páté části jsme popsali 13 tipů, na co si dát pozor při zavádění nového řešení pro automatizaci a maximalizovat tak produktivitu uživatelů.

V závěrečném díle našeho seriálu se podíváme za hranice samotné robotizace a automatizace zpracování dokumentů a nahlédneme na celkovou transformaci procesů a operací ve firmě. Zajímá nás přeci všechny celková digitalizace a digitální proces od A do Z, je to tak?

Aby vaše firma dosáhla celkové digitální transformace, je zapotřebí více než jen individuální technologické řešení, jako je kognitivní automatizace dokumentů nebo RPA, případně jejich kombinace. Jak jste již poznali, je samozřejmě robotizace, která dokáže sama automatizovat zpracování dokumentů, nezbytnou součástí. Zejména pokud si uvědomíte, že 62 % všech obchodních procesů závisí na dokumentech a v nich obsažených informacích. Například pokud budete chtít do zvažovaného procesu pro robotizaci zavést zpracování PDF nebo jiného dokumentu, potřebujete, aby robot byl schopen dokument zpracovat a data transformovat pro další použití v procesu. Ale to nemusí být v celkové digitalizaci procesu vše.

Zvažte následující scénář. Řekněme, že se nám po nasazení robotů se schopností zpracovávat dokumenty a data podařilo zpracovat větší objem dat, tím urychlit obchodní procesy a zároveň jsme učinili zpracované informace dostupnější. Díky pokročilým funkcím, které v sobě roboti obsahují, jako je strojové učení, a samotnému vizuálnímu návrhu robotů, bez potřeby programování, jste zároveň zkrátili čas na konfiguraci a údržbu jednotlivých interních projektů pro automatizaci zpracování dat. Díky vyšší míře automatizace, kterou zavedení robotizace logicky provází, se vám podařilo snížit potřebu manuální práce na určování typů dokumentů a zadávání nebo přepisu dat. Další měřitelný přínos je omezení shromažďování dat pro zpracování a jejich následnou migraci a integraci do systémů.

Jak je na tom ale vaše operativa spojená s interakcí se zákazníky? Dokážete pružně reagovat na jejich požadavky? Umíte efektivně komunikovat s nově příchozími zákazníky, stejně jako s těmi, kteří již vašimi zákazníky jsou? Dokážete sledovat, měřit a vyhodnocovat celkový výkon procesů a podpůrných systémů? Umíte nabídnout komunikaci přes mobilní svět?

Skutečná návratnost investice do moderního softwaru umožňující digitální transformaci vašeho podnikání spočívá v umění automatizovat a digitalizovat celý firemní proces! Tím myslíme od počáteční automatizace zpracování vstupních dat, po samostatnou orchestraci celkového procesu ve firmě, zavedením robotizace k úplné automatizaci činností běžně vykonávaných lidmi, až po zavedení analytického nástroje, který neustále vyhodnocuje efektivitu a činnost v celkovém procesu a napomáhá vám činit správná obchodní rozhodnutí.

Na trhu softwarových technologií je samozřejmě mnoho nástrojů, které dokáží jednotlivé činnosti, které jsme v rámci našeho seriálu vyjmenovali. Moderním trendem jsou ovšem celkové platformy pro digitální transformaci. Tedy software, ve kterém dokážete automatizovat jakýkoliv proces ve vaší firmě, pro který dokážete napsat tužkou na papír jeho posloupnost a pravidla. Ostatně, kdo by chtěl neustále integrovat nesourodé systémy do sebe a řešit administraci a podporu s mnoha dodavateli?

Váš vlastní kompetenční tým obsahující zástupce z obchodu, operativy a IT a jim k dispozici softwarová platforma pro digitalizaci a automatizaci, je ideálním scénářem, jak začít cestu digitální transformace a postupně digitalizovat veškeré možné procesy ve vaší firmě. Platforma, která nabízí velkou míru integrace, je založená na vytváření pravidel a obsahuje nástroje využívající umělou inteligenci, je vhodným nástrojem pro automatizaci všech podnikových operací od A do Z. Hlavní technologické celky, které platforma nabízí a pomáhají v celkové automatizaci, jsou:

  • Kognitivní automatizace dokumentů (CDA)
  • Robotická procesní automatizace (RPA)
  • Procesní orchestrace (BPM)
  • Podpora mobilních operací
  • Dynamická analytika (BI)

I v případě, pokud již některý z výše uvedených technologických celků vlastníte (například jste již investovali do jiné technologie na robotizaci), je stále možné investici využít a přes otevřené rozhraní softwarové platformy zapojit existující řešení do celkové automatizace firemního procesu. Celá digitalizace je o umění vytvářet digitální prostředí, pomáhat lidem v jejich každodenní práci a pomocí narůstající automatizace zvyšovat efektivitu procesů při postupném snižování celkových nákladů.

Motivovali jsme vás dostatečně? Podpořili jsme vaši zvědavost a chcete se o softwaru dozvědět více? Zajímají vás příběhy od našich zákazníků, kde jsme již začali s digitální transformací? Máte vlastní nápady, jak digitalizovat u vás ve firmě a chcete tyto nápady zkonzultovat? Neváhejte nás kontaktovat a domluvte si bezplatnou schůzku s našimi odborníky. Rádi vás cestou digitalizace provedeme.

Kontakt:
solutions@infomatic.cz
https://www.infomatic.cz

Tomáš Dolejš Tomáš Dolejš
Autor článku je ředitelem společnosti INFOMATIC.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.