facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Big Data a Business Intelligence , AI a Business Intelligence

Chtějte MIS, který pomůže s taktikou i strategií

-log-


Minerva ČRNač chtít jen něco, když můžete mít všechno přesně v okamžik, kdy to potřebujete. Business Navigation funguje prostřednictvím ověřeného konceptu BNS jako ucelené řešení, které dokáže provázat taktiku se strategií s ohledem na obor podnikání. V dnešní rychlé době, kdy vítězí ten, kdo je rychlejší, dokáže lépe zohlednit specifika svého oboru a přesněji odhadnout budoucnost, je taková integrace konkurenční výhodou. Nejen o tom jsme si povídali s jednatelem a výkonným ředitelem společnosti INEKON SYSTEMS Ing. Janem Huškem, Ph.D.


Ing. Jan Hanušek, Ph.D.Ing. Jan Hušek, Ph.D., je výkonným ředitelem společnosti INEKON SYSTEMS od 1. září 2017, kde předtím zastával pozici obchodního ředitele. Bývalý výkonný ředitel Ing. Václav Houser zastává novou pozici ředitele pro koncepci a rozvoj.
 

Co by měl top management očekávat od svých manažerských systémů, a především od jejich dodavatelů?

Z našeho pohledu by se management měl jednoznačně zaměřit na to, aby kromě taktického plánování, uměl jejich MIS podpořit i strategické řízení. A byl přitom připraven nejen na zohlednění oborových specifik, ale také na to, že se společnost bude dále rozvíjet. BNS ve svých aplikacích integruje ty nejlepší zkušenosti z implementací v různých oborech, rozvíjí se podle potřeb zákazníků podobně, jako když skládáte puzzle. Oblíbeným řešením je např. modul manažerské finanční pohledy, jenž zjednodušuje pracovní život manažerům, kteří řeší finanční výkonnost matky a jejích dceřiných společností. Příkladem může být koncern Agrofert, kde mateřská společnost využívá naše řešení BNS již řadu let. Pro manažery je samozřejmě praktické, aby sledovali jen jedny konsolidované reporty, než porovnávali a slučovali různorodé výstupy z dceřiných společností a ztráceli tak často rozhodující čas i náklady na pracovní síly, které by se mohly věnovat něčemu jinému. Proto jsme díky zkušenostem, které jsme získali při realizaci manažerského konsolidace ve skupině Agrofert, mohli „rolovat“ BNS i pro potřebu managementů dceřiných společností, jako jsou Synthesia, Lovochemie, MAFRA a nově teď například Preol.


A co ti, kteří o MIS přemýšlejí?

Měli by být nároční ve svých očekáváních a nespokojit se jen s částečným řešením, i když to vypadá, že by to třeba v daný moment mohlo stačit. Rád to přirovnávám k jízdě v autě. Pokud se na silnici díváme přes zablácené čelní sklo, jedeme pomaleji, s větší nejistotou a k cíli dorazíme pozdě nebo vůbec. Manažerský informační systém není jen o hezkých grafech a dashboardech, spolu s ním byste si měli pořídit ucelené řešení, které tím, že dokáže spojit taktiku se strategií, ovlivní i další firemní procesy a dovolí vám na té cestě k cíli zapnout jasná dálková světla. Naštěstí si to již řada ředitelů a dalších top manažerů uvědomuje a hledá více než jen BI nástroj na prohlížení dat či nějakou dodatečnou analýzu. Svědčí o tom komplexní implementace informační podpory manažerského rozhodování ve společnostech jako je např. Kovárna Viva nebo Tawesco, či nové projekty, které v současné době realizujeme jako jsou skupina Hamé, TOS Varnsdorf, Tatra Metalurgie, Europasta SE, VITAR, AGRO CS a další.

INEKON SYSTEMS

Při takovém uceleném řešení však nelze vycházet jen z aktuálních potřeb…

My se s vývojem naší společnosti stále více posouváme z role dodavatele metod a technologií k tomu být partnery nejvyššímu managementu při definici strategie jako takové i té dovnitř směrem k plánovacím a analytickým procesům v podniku. Z řady úspěšných projektů víme, že je výhodou implementovat metody ještě předtím, než je zaveden samotný MIS. Máme k tomu užitečný nástroj – Navigační workshop, kde dokážeme ve dvou dnech pomoci managementu specifikovat, co vlastně z pohledu řízení potřebuje a co v tomto smyslu může očekávat od manažerského systému. Právě tady lze nejlépe ukázat, jak moc je důležitá ucelenost řešení, které se dá v závislosti na potřebách rozvíjet s výhledem na řadu let do předu.


Mluvil jste o nutnosti umět reagovat na specifika v různých odvětvích, můžete dát nějaké příklady?

Velké množství společností, které využívají BNS, jsou z odvětví FMCG nebo strojírenství. V prvním případě je nutné pracovat s velkým objemem dat a zákazníků. Zásadní roli tu hraje obchod a z něj plynoucí ziskovost. Nutností je hlubší analytické zachycení odchylek, schopnost rychlé diagnózy a reporting, který umí včas varovat. Ve strojírenství jde například o to umět odřídit výrobu tak, aby byla zisková v souvislosti s nastavením kapacit a efektivního kalkulačního systému, který umí varovat. Informace by vždy měla dát jasný obraz o tom, zda budu schopen vyrábět sám nebo bude pro mne z hlediska nákladovosti výhodnější kooperace s jiným dodavatelem. Vzhledem ke své modulární rozmanitosti (viz. náš inspirativní katalog aplikací BNS) a integraci zkušeností z řady úspěšných projektů toto BNS a tým konzultantů INEKON SYSTEMS perfektně umí.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.