facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
K2 atmitec
IT SYSTEMS 6/2010 , Cloud a virtualizace IT

Zero Client – další krok virtualizaceZatímco virtualizace napomáhá v posledních letech společnostem vytvořit štíhlejší IT prostředí, stále existuje oblast, kde je základní filozofií zvýšení efektivity práce na základě menších hardwarových nákladů. Většina organizací stále pracuje s plně vybavenými desktopovými systémy, které mají vlastní procesor, paměť, úložiště dat, operační systém a aplikace. Ve výsledku jsou tato řešení nejen nákladná, ale i obtížně spravovatelná a udržovatelná. Kromě toho jsou desktopy složité na ochranu proti potenciálním útokům, mají dopad na životní prostředí díky uhlíkové stopě a relativně vysokou spotřebu energie v pohotovostním režimu. Všechny tyto faktory zvyšují náklady a přispívají k překročení rozpočtu, což může postavit nejen IT oddělení, ale i celou společnost do kritické pozice. Zero Client je řešením všech těchto neduhů klasických PC.


Zero Client je front-end zařízení, na které jsou přesměrovány vstupy a výstupy z virtuálního desktopu běžícího na centrálním serveru. Jeho hlavní výhodou jsou minimální nároky na hardwarové vybavení, snadná správa a údržba. To vše má za následek snížení provozních nákladů pro společnost. Low-cost hardware a efektivnější roll-out proces pomáhají stlačit počáteční náklady na minimum, stejně jako efektivní následná instalace a případná výměna. Extrémně nízké požadavky na napájení, vysoká spolehlivost zařízení, dlouhá životnost a centralizovaná správa zajistí, že Zero Client šetří náklady po celou dobu své životnosti.

 Jak lze Zero Clienta zapojit do stávající infrastruktury?

Zero Client běží na VMware virtuálním prostředí. To vyžaduje servery s instalovaným VMware hypervisorem (ESX / ESXi) stejně jako operační systém a nezbytný software pro virtualizaci desktopů. Aby bylo možné následně Zero Clienta zprovoznit, nesmí chybět connection broker. Zero Client nedokáže fungovat odděleně od serveru a nezbytné síťové infrastruktury. Podpora Citrix desktop je v současné chvíli ve stádiu vývoje.

Jaké komponenty Zero Client obsahuje?

Zero Client se skládá z displeje, třech USB rozhraní, audio výstupu a LAN. Podporuje bezdrátové připojení klávesnice a myši v kombinaci s USB donglem. V displeji je integrován čipset pro spojení se serverem, na kterém běží virtuální PC. Zero Client tedy neobsahuje žádný operační systém, procesor, paměť, pevný disk, větrák atp.

Jak je Zero Client napájen a kolik energie spotřebuje?

Napájení je u Zero Clienta zajištěno pomocí AC adaptéru. Budoucí generace však bude vybavena technologií Power-over-Ethernet (PoE), která dodává energii přes LAN port. Zero Client spotřebuje pouze 27 wattů.

Jak se uživatel přihlásí ke své virtuální pracoví ploše?

Connection broker zobrazuje přihlašovací obrazovku a pak pošle autorizační údaje přidělenému virtuálnímu PC. Vlastní vituální stroj běží na VMware ESX nebo VMware ESXi. Ověření uživatele probíhá přes Microsoft Active Directory.

Jaké jsou síťové nároky?

Pro běžné kancelářské aplikace se doporučuje 10 Mb/s, nicméně Zero Client je schopen fungovat i při rychlosti 2 Mb/s. Pro bezproblémový běh multimediálních aplikací se doporučuje rychlost přibližně 30 Mb/s.

Je možné, aby se uživatel během práce přesouval?

Možnost pracovat kdekoli je při použití Zero Clienta velmi snadná. Uživatel pouze přeruší připojení k virtuálnímu počítači na jednom Zero Clientu a pak se přesune k jinému Zero Clientovi a obnoví připojení. Vzhledem k tomu, že Zero Client neobsahuje žádné lokální úložiště, všechna data zůstávají na serveru. To současně dělá Zero Clienta vysoce bezpečným, protože žádné údaje nelze získat prostřednictvím fyzické krádeže zařízení. Uživatelé, kteří chtějí lokálně ukládat své osobní dokumenty, jsou odkázáni na paměťové USB zařízení, je-li ovšem tato funkcionalita v podnikové síti povolena.

Kolik Zero Clientů lze provozovat na jednom serveru?

V závislosti na způsobu použití lze zprovoznit dva až osm virtuálních strojů / Zero Clientů na jediném jádru procesoru. Standardní server je vybaven čtyřmi jádry, a lze tedy spustit až 32 virtuálních strojů. Fujitsu PRIMERGY servery, jako je tower server TX, RX rack server a BX blade server jsou ideální pro běh virtuálních počítačů.

Jaký vliv má Zero Client na práci IT manažera?

Protože výkon Zero Clienta není závislý na vlastním hardwaru, ale na vybavení serveru, představuje jeho používání obrovskou úsporu času i práce IT správce. Díky tomu, že Zero Client může být centrálně řízen a automaticky nastavován, IT manager ušetří velké množství času, které by jinak strávil instalováním nových zařízení na pracovišti uživatele.

Jak může Zero Client prospět podnikání?

Zero Client přispívá hned několika způsoby. Samotný přístroj lze pořídit za podstatně nižší cenu než tradiční PC i tenkého klienta. Bezpečnost používání Zero Clienta tkví v tom, že snižuje riziko ztráty citlivých dat stejně jako možnost zavirování. Snadnost správy, která přichází s virtualizací desktopů, šetří náklady na řízení infrastruktury a schopnost pokračovat v práci z jakéhokoli Zero Clienta umožňuje vysoký stupeň flexibility na pracovišti. Zero Client také díky velmi nízké spotřebě energie pomáhá výrazně snížit náklady na elektřinu.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -