facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2012 , Cloud a virtualizace IT

Virtualizace IT



CitrixPojem virtualizace zní napříč trhem už mnoho let, ale témata o virtualizaci i cloud computingu jsou stále aktuální a patří mezi často diskutovaná. Pokud toho náhodou někdo z vás o virtualizaci zatím mnoho neslyšel, dovolím si upřesnit, že se jedná o technologie, které tvoří jistou abstraktní vrstvu mezi hardwarem a softwarem, který na něm funguje. V principu jde o to, že virtualizace dává prostor flexibility. Třeba u virtualizace aplikací odděluje virtuální vrstva hardware od aplikací, ale právě díky virtualizaci mohou tyto aplikace cestovat po tomto železe od A až do Z. S touto podstatou jsem se ale už dostal k celku, cloudovým řešením, nabízejícím dynamiku a flexibilitu. Samotná virtualizace ale není cloudem a cloud není virtualizací. Virtualizace je komponenta cloudového řešení a umožňuje stále častější outsourcing IT služeb, nebo rovnou celé IT infrastruktury, jenž souhrnně označujeme jako cloud computing.


Proč bychom vlastně měli chtít virtualizaci? Abychom drželi krok s dobou? Zkrátka a jednoduše proto, že může pomoci k rozvoji businessu. Mnoho firem je díky virtualizačním technologiím flexibilnějších, mobilnějších a každý rok ušetří díky zvoleným řešením nemalé částky ze svých rozpočtů.

Virtualizace serverů

Virtualizaci serverů lze jednoduše popsat jako rozdělení jednoho fyzického serveru na několik virtuálních strojů. Následně může každý virtuální server provozovat nezávisle vlastní operační systém a aplikace. Této možnosti se využívá také před zaváděním nových řešení, například pokud se firma chystá implementovat nový software, může na jednom virtuálním serveru vytvořit díky virtualizační technologii prostředí pro testování daného uživatelského prostředí a následně ho celopodnikově implementovat, nebo se rozhodnout pro jiný, vhodnější.

Implementace virtualizace serverů je ve své podstatě konsolidací mnoha virtuálních strojů do dostupných fyzických serverů, čímž se podaří snížit jejich celkový počet. Snížením počtu a typu serverů podporujících firemní aplikace může společnost výrazně snížit náklady. Úspory přinese řada faktorů – snižuje se spotřeba energie, ať už v souvislosti se servery samotnými, anebo s chladicími systémy, nové virtualizační technologie umožňují dokonalejší využití stávajících výpočetních zdrojů a prodlužují životnost datových center. Netřeba dodávat, že menší počet fyzických serverů je jednodušší na správu.

Když někdo ještě před pěti lety řekl virtualizace, téměř každý v České republice si pod tímto pojmem představil virtualizaci serverů. Dnes je ale virtualizace serverů pro mnoho firem samozřejmostí a ty se zaměřují na přirozený vývoj tohoto trendu – virtualizaci aplikací a desktopů.

Oba hlavní vývojové směry virtualizace – aplikací i desktopů – jsou stavěny na jednoduchém a rychlém přístupu. Mobilní pracovní styl, který s tímto vývojem jde ruku v ruce a poukazuje na rozvoj možností pracovat kdykoliv, odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení, je přirozeností, která z nových řešení samovolně vyplývá. Na tento rozvoj navazuje i zavádění politiky bring your own device (BYOD), která může být pro některé firmy opravdu hodnotným přínosem, ale nepředbíhejme.

Virtualizace aplikací

Cloud už dávno není jen o virtualizaci serverů, u kterých je efektivita jasně prokázaná. Evolučně se již všechno posunulo na aplikační vrstvu. Virtualizované aplikace jsou poskytovány dynamicky, SMB si může objednat jen potřebné služby, protože dnešní moderní cloudy se už ani primárně nesoustředí na budování infrastruktury, ale spíše na poskytování služeb. Tato řešení mají větší přidanou hodnotu, více vydělávají a pro zákazníky to přináší i více výhod, protože dostanou hotový produkt. Nedostanou virtuální, ale už vybudovaný prostor, ze kterého využívají potřebné aplikace, z nichž čerpají výslednou hodnotu (cloud consumer model). Tento model je velmi přínosný pro malé firmy, kterým zefektivní práci, umožní jim „příjemné prostředí“, kde jsou veškeré aplikace dostupné na jednom místě. Samy firmy by do takového prostředí nikdy neinvestovaly. Každá společnost má takové prostředí nastavené na míru podle individuálních potřeb. Virtualizace aplikací může mnoha společnostem usnadnit provoz i snížit náklady, ale určitě nemusí být vhodná pro všechny. Nejvhodnější je pro firmy, které používají široké spektrum aplikací. Naopak společnost využívající primárně e-maily, Word a Excel takové prostředí zcela určitě nepotřebuje.

Velké firmy vlastnící svoje virtuální aplikační prostředí neboli svůj „obchod s aplikacemi“ mohou velmi jednoduše zvyšovat efektivitu zaměstnanců, pokud si v něm nastaví všechny potřebné zdroje, se kterými jejich uživatelé potřebují pracovat. Pokud uživatelům připravíme správný set aplikací, jejich efektivitu jednoznačně podpoříme. U virtualizace aplikací je velkou výhodou to, že můžeme zvolit ideální kombinaci a zlatou střední cestu. V klasickém prostředí se stane opravdu velmi zřídka, že je všechno jen z jednoho prostředí – webového, Windows, Linux či jiného. Velmi často je tou nejzdravější volbou právě kombinace aplikací z různých prostředí. Virtualizační technologie umožní použít z každého prostředí to, co je pro daný business nejvhodnější.

Virtualizace desktopů

Stále větší oblibě se těší virtualizace desktopů, pod kterou spadá provoz kompletního prostředí desktopu na centralizovaném serveru. Protože se většina výpočtů odehrává na serveru, k provozu stačí jednoduchá klientská zařízení, na kterých může vizualizované prostředí běžet.

U virtualizace serverů je spolu s dobrým řešením možné využívat výkon do maximální možné míry a stejná logika platí i u virtualizace desktopů. V dnešní době má mnoho lidí předimenzované laptopy, protože chce mít to nejnovější, případně protože základní a slabší modely už ani nejsou na trhu, ale ať jsou laptopy jakkoliv výkonné, firma se o všechna firemní zařízení musí starat, což není úplně nejvýhodnější. Pokud by se měla starat o notebooky nejrůznějších značek, protože někdo má rád jeden typ, jiný manažer preferuje druhý typ, další oddělení rádo pracuje na třetím typu a ředitel si oblíbil čtvrtý, totálně odlišný typ, bylo by to opravdu velmi náročné. Firma pro kontinuitu provozu potřebuje servisní standard. Pokud se ovšem rozhodne pro virtualizaci desktopů a má všechny desktopy centralizované, odpadává nutnost koncové kompatibility zařízení. Tím pádem může firma nakoupit zaměstnancům levnější zařízení nebo jim umožnit přinesení vlastních přístrojů, které používají doma a mají je v oblibě. Pokud jsou aplikace a desktopy centralizované, neexistují limity, pracovní prostředí se v plné kvalitě rozšiřuje i o tablety a překážkou není ani to, že lidé pracují z nejrůznějších platforem, což by bez centralizace, aniž by to ovlivnilo jejich výběr nebo komfort, nebylo možné.

Virtuální desktop i bez připojení k internetu?

Dotaz, jak se dostat ke svým datům a aplikacím, pokud zrovna nejsme připojení k internetu, je samozřejmě nasnadě. Existují řešení, která to umožňují, aniž by uživatele jakkoliv omezovala. Zákazníci si mohou vybrat mezi streamovanými nebo sdílenými desktopy, které patří k levnější variantě, než jsou samotné VDI (virtual desktop infrastructure). Tato řešení umí při správném nastavení vytipovat několik typů uživatelů, protože jsou uživatelé poměrně odlišní. Velmi jednoduché je přirovnání například k automobilům – vedení společnosti jezdí v limuzínách, střední management ve vozech střední třídy a běžní zaměstnanci v autech nižší třídy. Stejně tak odlišné jsou i požadavky na náročnost pracovního prostředí. Někteří zaměstnanci se každodenně připojí v kanceláři k firemní síti a jiní potřebují dostupnost aplikací a dat ze svých pracovních cest či domova. Pokud je vrcholný manažer například na pracovní cestě a chce se ke svému virtuálnímu desktopu dostat v letadle, existují řešení zahrnující bezpečnostní prvky, jako kódování přístupu a kódování dat, aby se k nim nedostal někdo cizí, pokud by byl notebook ukraden. Současně je v takovém notebooku nainstalovaný „pátrač“, který v případě, že se někdo s ukradeným notebookem připojí k internetu a bude on-line, umožní odstranění dat v notebooku na dálku. Ve firmě může být také nastaveno a „vynuceno“, aby se každé takové firemní zařízení muselo alespoň jednou týdně nebo jednou měsíčně připojit do firemní sítě, aby se vše aktualizovalo, zálohovalo a aby zařízení mělo nejnovější nastavení. Uživatel se nemusí vůbec o nic starat, protože to má na starosti centrální administrátor. Pokud by byl notebook odcizen, je na nové zařízení komplet všechno nainstalováno podle posledního zálohovaného prostředí (incremental backup) – od barvy pozadí přes aplikační set až po všechna data.

Hledají se komplexní řešení

Ve své podstatě už dnes firmám nejde jen o virtualizaci serverů, protože ta je jen jednou komponentou komplexního řešení, po kterém většina firem touží. Chtějí mít flexibilní prostředí a také aby byly aplikace nebo desktopy jejich zaměstnancům doručovány co nejrychleji a nejspolehlivěji. Sami víme, jaká je ekonomická situace. Firmy jsou nuceny propouštět zaměstnance, šetřit, nechybí ani tlak na snížení nákladů a zvýšení efektivity zaměstnanců a lze očekávat, že tlaky budou ještě větší. Zaměstnanci tedy nemohou ztrácet čas tím, že by měli něco instalovat a vyhledávat. Potřebují mít co nejjednodušší přístup. Při zachování maximální míry bezpečnosti, minimu potřebných hesel a bez ztrácení firemních dat se dnes firmy ptají po komplexním řešení spojujícím prvky serverové, aplikační a desktopové virtualizace.

Ať už je implementována jakákoliv technologie, vždy je na konci řetězce uživatel a aplikace. Pro firmu je důležité, aby uživatel s těmito aplikacemi pro firmu pracoval a vytvářel hodnoty. Pokud má zaměstnanec nejmodernější počítač, ve firmě je nejlepší dostupný server, ale uživatel nemá přístup k aplikacím, nemůže pracovat efektivně a nepřináší firmě takovou hodnotu, jakou by mohl.

S dostupností aplikací souvisí ještě dostupnost dat, protože aplikace bez dat, to je asi jako dostupný Excel bez potřebné tabulky. Firmy tedy hledají komplexní řešení, aby svým uživatelům doručily aplikace a data pro jeho práci. Toho lze dosáhnout kombinací různých technologií. Jednou z variant může být třeba cloud gateway, což je podoba firemního App Store, v rámci kterého si uživatelé sami vybírají, s jakými aplikacemi chtějí pracovat, a naopak jaké aplikace ke své práci nepotřebují. Interní obchod s aplikacemi je vhodný pro podnikovou sféru, velké firmy, naopak malé firmy z nejrůznějších segmentů mohou využívat služeb cloudového providera. Tyto firmy si tak nemusí kupovat vlastní Office, drahé programy ani platit vlastního IT manažera, ale z cloudu si tyto služby na měsíční bázi pronajímají. To se vyplatí určitě v souvislosti se sezonními výkyvy, krátkodobými firemními projekty či produkty.

Řešení je složité, aby to uživatel měl jednoduché

Virtualizace pomáhá k zefektivnění využití reálného prostoru, který máme a který je předimenzovaný. Pokud bychom měli ale pouhou virtualizaci bez samotného mozku, který je schopný přesouvat zdroje v rámci virtuální vrstvy dynamicky, byla by samotná virtualizace nedostatečná. Vždycky musí být něco nad ní. Stejně jako by nemohl nový a výkonný stroj pracovat bez softwaru, potřebuje nad sebou virtualizace jistou logiku, zkrátka mozek, aby mohla všechny zdroje používat a využívat.

Aby bylo řešení pro koncové uživatelé co nejjednodušší, je za tím samozřejmě komplikované nastavení. Tato logika platí ale obecně – aby něco mohlo být jednoduché, něco jiného musí být složité, a obráceně. Pokud tedy chceme pro uživatele všechno jasné a přehledné, tak to, co je za tím, je samozřejmě sofistikovanější a složitější. Pokud se to všechno ale zvládne, uživatelé jistě uvítají jednoduchost prostředí a přizpůsobení na míru dle jejich potřeb.

Virtualizace pro malé firmy? Jednoznačně!

Typickým zákazníkem cloudových providerů jsou malé firmy, pro které může být virtualizace oproti konkurenci výhodou. Zvýšení efektivity serverů, snížení nákladů na energii na provoz i na chlazení serverů i delší životnost fyzických serverů – všechny tyto výhody serverové virtualizace už jednou zazněly, ale platí nejen pro velké firmy, ale i pro malé společnosti. Dalším důvodem, proč by malé firmy měly o virtualizaci uvažovat, je určitě daleko jednodušší zálohování plně virtualizované infrastruktury, které zdokonalí oblast obnovy po jakémkoliv selhání. Nutností ovšem zůstává promyšlené plánování, definice odpovídajících procesů, bezpečnostních opatření i zodpovědnosti.

Lepší kontinuita businessu je bezpochyby dalším argumentem, proč by se malé firmy neměly bránit virtualizaci. Když se ohlédneme zpět, uvědomíme si, že mezi nejčastější problémy, které firmy v minulosti řešily, patřil kolaps hardwaru v datovém centru. Každá firma se ale maximálně snaží o to, aby energie vložená do podnikání byla v co nejvyšší možné míře využita pro dosahování cílů a v rámci podnikání fungovala kontinuita. Ta je podporována možností spojenou s virtualizací serverů – živou migrací spojenou s přesunem virtuálních strojů mezi fyzickými servery a minimalizováním odstávek.

Na závěr lze ještě dodat, že ideálním zákazníkem cloudového providera jsou malé a střední firmy, protože právě díky flexibilitě a dynamice cloudového prostředí mohou mít jednoduché, technologicky vyspělé, uspořádané a přitom cenově výhodné prostředí, které zefektivní i jejich business.

Thomas Huber
Autor působí na pozici director channel sales and development pro region Eastern EMEA ve společnosti Citrix.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.