facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2011 , Cloud a virtualizace IT

Uspěchané zavedení virtualizace?

Víc škody než užitku



Jsou věci, které je třeba brát krok za krokem. Jednou z nich je také virtualizace. Zkuste do ní vlétnout jako pilot formule 1 a zaděláváte si místo úspor a větší flexibility na spoustu nepříjemných překvapení (VM sprawl apod.). Naproti tomu rozumně vypracovaná a krok za krokem následovaná strategie přináší ovoce…


Představte si, že jste právě dostali řidičský průkaz. Až na výjimky se asi taky rovnou nepustíte do závodění. Je třeba dospět, dozrát, bravurně zvládnout základy, získávat zkušenosti a kariéru si plánovat. Analogicky to funguje také u virtualizace. Většina organizací se může přetrhnout, aby v co nejkratším čase nasadila technologii, vytvořila stavební bloky pro cloud computing a spokojeně těžila z výhod v oblastech flexibility, nákladů, kvality a risk managementu.
Vyrazit z nuly na sto během pár vteřin sebou však nese jistá rizika, a kdo očekává, že se mu podaří během pár dnů nasadit funkční dynamické a samoobslužné virtualizované datové centrum, ten je tak trochu snílkem. Jako při řízení, i zde je třeba postupovat rozvážně a budovat virtuální cloudovou budoucnost kousek po kousku. Zkuste dělat všechno najednou a pravděpodobně dopadnete špatně.
Cesta k virtualizaci od prosté konsolidace serverů až po tvorbu dynamického datového centra může být dlouhá a náročná (a většinou také je). I ty nejlepší plány virtualizace dříve nebo později naráží na problémy způsobené zvýšenou komplexitou, požadavky na personál, správou SLA (service level agreement) smluv, pravidly různých oddělení či něčím dalším.
Abstraktní – a čím dál tím dynamičtější – povaha virtualizace znesnadňuje odhalení případných škůdců, kteří obejdou bezpečnostní systémy a mohou ve firemní síti způsobit mnoho zlého. Většina organizací má problém s využíváním virtuálních zdrojů ve spojení s komplexnějšími, obchodně kritickými aplikacemi, které je třeba řádně zajistit a spravovat, neboť na nich stojí chod celé firmy. Nejde přitom o oblast, která by spadala pod přímou specializaci většiny expertů na virtualizaci.

Pozor na VM sprawl

Během úvodní fáze konsolidace serverů, kdy organizace migruje z fyzické na virtuální infrastrukturu, byste se měli snažit vyhnout stavu nazývanému „VM sprawl“. Zjednodušeně řečeno jde o situaci, kdy se počet virtuálních strojů v čase zvyšuje, ne proto, že by to bylo potřeba pro podporu podnikání, ale zkrátka proto, že je to tak snadné. To ústí ve zbytečné nadužívání virtuální infrastruktury a dodatečné náklady na virtuální stroje, které běží zbytečně.
Abyste předešli této situaci, musíte pečlivě zanalyzovat, zda opravdu potřebujete všechny ty nablýskané virtuální stroje, a získat jistotu, že si dokážete obhájit náklady na infrastrukturu i licence těchto VM (virtuálních strojů). K tomu vám dopomůže technologie pro správu virtualizace, díky níž se zlepší provisioning, kontrola, zajištění, zabezpečení i optimalizace samostatných virtuálních či hybridních fyzických a virtuálních prostředí. Software pro správu může kupříkladu zjednodušit migraci fyzických zdrojů na virtuální (P2V), a to díky systémově nezávislému zálohování a P2V obnově přímo do VMware nebo Hyper-V. Zajišťuje také kontinuitu prostřednictvím konsolidovaného zálohování a onsite/offsite obnově. Výsledek? Více uptime a spokojenější zákazníci i zaměstnanci.
Většina organizací v průběhu času narazí na jeden nebo několik bodů, kdy hrozí stagnace nasazování virtualizačního procesu. To se navíc často děje v souvislosti s konkrétními fázemi životního cyklu nasazování virtualizace, například při přechodu ze dvoutřetinové úrovně konsolidace serverů na obchodněkritické aplikace první úrovně nebo při přechodu ze základní automatizace provisioningu k přístupu privátního či hybridního cloudu.
Pokud se také nacházíte blízko takového stagnačního bodu, máte možnost mu uniknout, stačí šlápnout na plyn – pedál, který vám pomůže zvýšit efektivitu i výkon. Zapomeňte na provisioning virtuálních serverů jeden po druhém, na takový druh manuální práce s nejvyšší pravděpodobností stejně nemáte zdroje. Tento proces je třeba automatizovat stejně jako masovou výrobu v továrně. Automatizace přitom skýtá mnoho výhod. Nabízí možnost identifikovat, sledovat a standardizovat vaší virtuální infrastrukturu, integrovat a delegovat procesy napříč IT pracovišti a akcelerovat provisioning virtuálních služeb. Jakmile je automatizovaný proces provisioningu zaveden, mohou být automatizované technologie využívány k monitoringu času odezvy aplikačního provozu nebo vykonávat analýzy příčiny problémů, jež lze pak snadno izolovat a odstranit. Poté se můžete přesunout k další fázi správy VM a zavést následující: automatizovaný samoobslužný provisioning virtuálních strojů, správu zdrojů a sledování jednotlivých VM s chargebackem a reportingem.

Nedůvěřujte omezeným řešením

Pokud jste si někdy v poslední době kupovali patřičný hardware, asi jste si všimli, že mnozí výrobci nabízejí software pro správu virtualizace jako součást dodávky, někdy zdarma, jindy dokonce s hypervisorem zabudovaným do samotných strojů. To je v pořádku, pokud máte v úmyslu spravovat jediný server, nebo jen skupinku menších serverů. V dnešním prostředí dynamického datového centra je však na místě zvážit ohromné výhody plynoucí z možnosti pružně a efektivně přesouvat obraz virtuálního stroje z platformy na platformu, ať už výrobcem kdokoli.
Proto pečlivě zvažujte důsledky spoléhání se na jediného výrobce hardwaru v souvislosti s využíváním jeho softwaru pro správu virtualizace na platformách, jako jsou VMware, Microsoft (MSFT), Citrix (Xen) a Red Hat. Vždy plánujte tak, aby bylo možno věci měnit. Nástroje, které využíváte, by měly fungovat nejen se současnými, ale také s vašimi budoucími procesy.

Pružnost, kterou potřebujete

S tím, jak se mnohé organizace přesouvají do cloudu, jistě uslyšíte, že elasticita je zásadní pro úspěšnou strategii virtualizace. S fluktuacemi v oblasti poptávky služeb přijde vhod pružnost umožňující rychlý provisioning kapacit za použití privátního či hybridního cloudu. Představte si tohle dělat ručně! Automatizované, samoobslužné nástroje pro provisioning virtuálních serverů nabízejí možnost snadné a rychlé manipulace se zdroji, přidání dodatečné kapacity například z řešení Amazon EC2 a Amazon VPC, případně dalších veřejných cloudů, integrovanou samoobsluhu (s chargebackem) i sledování kapacity, procentuálního využití dostupných zdrojů a tvorbu reportů.
Majorita organizací nespoléhá výhradně na rozšiřování stávajících investic do privátního cloudu. Mnohé sázejí na rozvoj na více frontách, kdy alespoň nejnovější aplikace a služby mohou využívat nových a revolučnějších přístupů, které byly navrženy od počátku pro prostředí dynamického cloudu. To znamená, že by při navrhování služeb mělo být rovnou počítáno s jejich použitím v prostředích dynamického cloudu, hlavně v otázkách dynamického provisioningu a škálování. K dnešnímu dni však bohužel vývoj aplikací často nereflektuje reálné operace a nedokáže pracovat co nejefektivněji na všech frontách k uspokojení obchodních požadavků. Stále jsou rezervy.
Nejnovější řešení automatizace tuto výzvu ovšem překonávají a organizacím umožňují rychle definovat kompletní, komplexní kompozitní aplikace včetně komponent typu vyrovnávání zátěže (load balancers), firewallů, a dokonce i úložišť z jediné platformy. Právě toto je pro mnohé jakýmsi „zlatým grálem“ dynamického datového centra. Technologie umožňuje vzít virtuální stroje a integrovat je do kompozitních služeb prostřednictvím jednoduchého drag’n‘drop rozhraní. Tyto služby jsou následně nasazeny a škálovány dle potřeby s využitím komoditních virtuálních strojů z privátní či veřejné služby cloudu. Jedno rozhraní dokáže spravovat cloud, poskytnout přístup k funkcím pro zajištění vysoké dostupnost, měřit zdroje i monitorovat operace.

Na cestě za dynamickým datovým centrem

Bez robustních a vhodně navržených nástrojů pro správu se v rámci zavádění virtualizace – abychom opět využili analogie s motorismem – zařadíte do pomalého pruhu a budete odkázáni na základní nasazování VM. Potřeba jsou nové a lepší cesty k využití plného potenciálu – ať už z hlediska IT či obchodu – virtualizace. K tomu je potřeba zbořit významné překážky, které vám mohou stát v cestě. Kvalitní řešení pro správu virtualizace zajistí provisioning, kontrolu, zabezpečení, zajištění i optimalizaci vašich virtuálních prostředí. Robustní správa ve spojení s pokročilou automatizací umožňuje postupovat krok za krokem, od prvotního projektu nasazení virtualizace až po vyspělé dynamické datové centrum a zajištění realizace strategie zavádění privátního cloudu. Nač čekat, zařaďte se do rychlého pruhu a předjeďte konkurenci.

Igor Kopřiva
Autor článku pracuje jako software engineering manager ve společnosti CA Technologies.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.