facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Cloud a virtualizace IT

Společnosti nevyužívají potenciál virtualizace v oblasti ochrany datVelké společnosti dosud nevyužívají všechny výhody, které nabízí virtualizace v oblasti ochrany dat. Hlavními důvody tohoto stavu jsou potíže spojené s nedostupností funkcí, složitosti a náklady, uvádí zpráva Virtualization Data Protection Report 2013 společnosti Veeam. Studie shrnující závěry průzkumu mezi pěti sty řediteli informačních oddělení se zabývala vlivem virtualizace na strategii při ochraně, zálohování a obnově dat. Podle zprávy dokonce došlo v porovnání s rokem 2011 v řadě oblastí ochrany firemních dat k poklesu dostupných funkcí.


„Bez ohledu na potenciálně rychlejší a efektivnější ochranu dat, kterou virtualizace nabízí a výhody nástrojů využívajících technologii Modern Data Protection došlo od roku 2011 k nárůstu doby potřebné k obnovení dat,“ komentoval závěry průzkumu Ratmir Timashev, prezident a CEO Veeam Software. Podle něj má tato situace dvě příčiny. „První je neustále se rozrůstající virtuální infrastruktura. Ta nejenže tvoří většinový podíl dnešní infrastruktury IT, ale její objem v budoucnu bude dále narůstat. Druhou jsou následky toho, že společnosti neupravují používané strategie a nástroje pro ochranu dat podle stávajících potřeb. Většina společností například i nadále při zálohování a obnově využívá nasazené agenty. Tento přístup lze používat ve fyzickém prostředí, pro virtuální infrastrukturu je však nevhodný,“ dodal Timashev.

"Dokud společnosti nepřestanou pohlížet na virtualizaci stejně jako na fyzické prostředí, nebudou schopny plně využít její potenciál."

Zpráva uvádí, že 88 % ředitelů informačního oddělení zaznamenalo při zálohování a obnově virtuálních serverů potíže s dostupnými funkcemi, 84 % potíže se složitostí a 87 % potíže s náklady. Stejně tak 77 % těchto společností využívajících nástroje pro zálohování s nasazením agentů zaznamenalo problémy nebo potíže při správě použité technologie. Jednalo se především o nadměrně složitou správu (43 %), nadměrnou četnost neúspěšného zálohování (32 %) a obnovení (28 %), náklady spojené s danou technologií (20 %) a o agenty, které snižovaly efektivitu serverů (18 %).

ICT ředitelé si jsou těchto potíží vědomi. 58 % z nich plánuje do roku 2014 změnu nástrojů pro zálohování virtuálních serverů. Hlavním důvodem je finanční stránka, kde 51 % přechází kvůli celkovým nákladům na vlastnictví a 42 % kvůli stávajícím cenám hardwaru a softwaru. Nadměrná složitost je důvodem pro změnu u 47 % společností, neúspěšné plnění cílů doby zotavení u necelé třetiny a bodů zotavení u čtvrtiny z nich.

"58 % společností plánuje do roku 2014 změnu nástrojů pro zálohování virtuálních serverů."

„Virtualizace se přiblížila zlomovému bodu. Společnosti si uvědomily výhody, které technologie dokáže sama o sobě nabídnout a začínají přicházet na její skutečné možnosti dostupné při správném využití a správě. Nástroje využívající technologii Modern Data Protection navržené pro virtualizaci dokážou tento potenciál plně využít a odvrátit řadu potíží s dostupnými funkcemi, složitostí a náklady, kterým musí oddělení IT čelit. Snížením nákladů za vhodné postupy (například za replikaci) mohou společnosti chránit mnohem větší podíl své nejdůležitější infrastruktury před výpadky serverů a ušetřit tak miliony dolarů,“ poznamenal Timashev.

Další klíčová zjištění zprávy:

  • 68 % ředitelů informačního oddělení cítí, že s růstem objemu dat a serverů ve společnosti bude efektivita stávajících nástrojů pro zálohování a obnovu upadat.
  • Obnovení virtuálních serverů je pouze o málo rychlejší než v případě fyzických serverů (5 hodin oproti 6 hodinám). Situace je dokonce horší než v roce 2011, kdy obnovení trvalo 4 hodiny (5 u fyzických serverů).
  • Každá hodina prostojů stojí společnost 324,793 USD: znamená to, že prostoje při každé havárii stojí společnosti v průměru minimálně 1,6 milionu USD.
  • Obnovení jednotlivých souborů a položek v aplikaci může trvat ještě déle: například obnovení jednotlivých e-mailů trvá přibližně 14 hodin.
  • Bez ohledu na délku obnovy společnosti zaznamenávají také potíže minimálně s jedním ze šesti procesů obnoven.


Průzkum realizovala nezávislá agentura Vanson Bourne během listopadu a prosince 2012. Odpovědi byly sbírány skrze online dotazník od 500 ředitelů informačního oddělení působících ve společnostech s více jak tisíci zaměstnanci v USA, Velké Británii, Německu a Francii. Úplná zpráva je k dispozici na oficiálních stránkách společnosti Veeam ZDE.

(red)

 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.