facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Cloud computing a virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

Vzhůru do oblak

aneb „sky is the limit, but cloud is the target“

Petr Buchbauer


CloudV dnešní době začíná být přežitkem něco vlastnit. Věčná mantra outsourcingu dávno přesáhla externí pracovní síly, expertní znalost, konzultace, a pole služeb se rozšiřuje do dříve neprobádaných vod. Díky novým obchodním modelům si dnes člověk například může díky operativnímu leasingu pořídit i auto "jako službu". Stejně jako software likviduje hardware (parafráze na známý výrok Marca Andreessena), služby likvidují vlastnictví. Ve světě portálových technologií je tomu nejinak. Ono proč mít také vlastní řešení, když se o něj nechci starat, ale chci z něj čerpat jen užitek, že?


Před rozborem samotného cloudového trendu je ale zapotřebí udělat krok zpátky a upravit vnímání portálových technologií, kdy "portály" jako pojem už vlastně není „cool“. Však už je tomu dva roky, co konzultační společnost Gartner přejmenovala Magic Quadrant pro horizontální portály na „Digital Experience Platforms“, a to z těchto důvodů:

  • portály už ztratily svou svěžest,
  • platformizace je všude a trh se platforem ještě nenabažil,
  • pojem více cílí na prožitek a uživatele,
  • má to v sobě X, a to je vždy záruka pořádně sexy názvu.

Ve zkratce už tedy portálová řešení tolik netáhnou jako „staré“ robustní platformy, které nabízí kvalitní digitální zážitek. To však neznamená, že by se jejich vnitřní podstata nějak zásadně změnila – onen zážitek je možné si užít jen když platforma/ portál  nabízí vše, co si konzument přeje.


Ačkoli se tedy změnil název, Cimrmanovská „myšlénka“ zůstává stejná (a o tu mu přeci šlo) – mít ve správě systém, který je schopný sdružit mnoho rozdrobených aplikací, endpointů, zdrojů a, abychom ještě Járu Cimrmana neopustili, stejně jako jeho věrný stevard Béla Puskás, tento systém také vše okamžitě naservíroval na stůl (a zase šel). Ve světle náročnějších konzumentů musí ale DX platformy obsluhovat více příkladů použití, kdy je zapotřebí servírovat nejen aplikace, ale personalizovaný obsah, APIs pro aplikace třetích stran, poskytovat kolaborační nástroje, obsahovat workflows a jejich detailní správu, správu uživatelů, multi/ omnichannel prezentace, analytiku atd. – prostě a jednoduše, je toho hodně.

A hodně funkcionality znamená hodně programového kódu, který značí velkou a náročnou aplikaci. A náročná aplikace, i přes její fantastickou modularitu, kterou si určitě najdete v jakýchkoli obchodních materiálech většiny produktů na trhu, vyžaduje stejně celkem obstojné „železo“, na kterém bude provozována. No a právě tento hardware dnes nikdo nechce vlastnit!

Drtivá většina Gartnerovských DX platforem nabízí jejich cloudová řešení (byť vlastně neexistuje nic jako „cloud“, pouze „server někoho jiného“, že). Ta velmi jasně cílí na byznysové vlastníky, kteří se nechtějí zabývat ničím z výše uvedeného a potřebují čerpat právě a pouze „hodnotu“, kterou tyto produkty nabízí. Zde je ale zapotřebí vystoupit jako ďáblův advokát a říci – je cloud opravdu ta správná cesta? Vždyť předchozí odstavce tu portály nijak zásadně nevyzdvihovaly, a už vůbec ne mít portál jako řešení v rámci vlastní infrastruktury. Na řadu tedy přichází závěrečná myšlenka.

Ano, cloud je v mnoha situacích nejlepší možné řešení, ale tento přístup není poplatný plošně. Potřebujete portál primárně jako zdroj polo-dynamických informací, jako je například skupinový intranet? Paráda, jděte do toho! Kombinujete veřejnou prezentaci s interní? To stále vypadá jako rozumná cesta. Potřebujete integrovat core služby a mít aplikace, které vám budou řídit např. transfery peněz?

Dříve, než do toho investujete jakýkoli váš čas, dejte si schůzku se security specialisty. Je totiž zapotřebí si uvědomit, že smysl velké většiny portálů vždy bude právě sdružení celkem podstatných operací. A vyčleněním jedné vrstvy do infrastruktury někoho jiného si ne vždy můžete právě pomoci – někdy právě přesně naopak. Flexibilita cloudu, pricing model nastavený na aktuální spotřebu, méně serverů v infrastruktuře, to jsou vše velmi relevantní argumenty, nicméně nikdy nezapomínejte na režii spojenou právě s řízením této dichotomie mezi „vlastním“ a „cizím“ světem. Závěrem bych ale rád povzbudil, nebojte se, dnes již cloudové portály nabízí téměř každý, takže je z čeho vybírat!

Odkazy:
https://www.wsj.com/articles/SB10001424053111903480904576512250915629460
https://www.gartner.com/reviews/market/horizontal-portals/vendors

Petr Buchbauer
Autor článku pracuje jako Senior Delivery Manager ve společnosti Lundegaard, která vyvíjí velká webová řešení. Petr v Lundegaardu řídí projekty z oblasti návrhu a implementace digitálních řešení pro velké společnosti, má za sebou mnoho implementací velkých portálových řešení. Dříve pracoval na velkých projektech podobného charakteru ve společnosti IBA CZ, kde se věnoval primárně bankovnímu a pojišťovnickému sektoru.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.