facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Cloud computing a virtualizace IT II , Cloud a virtualizace IT

Rozhovor s Martinem Štětkou z Veeam Software



VeeamŘada českých firem už má alespoň část infrastruktury zvirtualizovanou. Toto prostředí má z hlediska zálohování v ledasčem odlišné požadavky a vytváří i nové možnosti v business continuity scénářích. Drží s tím krok zálohovací nástroje krok? Na to jsme se zeptali Martina Štětky ze společnosti Veeam, která se na monitoring a zálohování virtuálního prostředí specializuje.


Jaká je dnes situace se zálohovacím softwarem v českých firmách?
Většina firem dnes nějaké zálohovací nástroje používá. Pravda ale je, že se často jedná o systémy postavené na principech fyzického světa. Používají je pro virtualizované farmy stejně, jako je dříve používaly v unixovém prostředí a potom na platformě x86. Byznys se ale mění a i firmy začínají tyto nástroje obměňovat. Když jsem se před třemi roky bavil s našimi dnešními zákazníky, implementovali různé zálohovací nástroje. Dnes už ale vypisují nová výběrová řízení a speciálně zákazníci kategorie enterprise už vnímají virtuální prostředí jako samostatnou oblast, která je jiná, odlišná, a která potřebuje vlastní nástroje.


Takže je pořád kam růst?
Procento virtualizace ve firmách se stále zvyšuje. Navíc rostou i systémy a vyvíjejí se nové aplikace určené pro nasazení ve virtuálním prostředí. To vše klade další požadavky na infrastrukturu. Celý tento trend navíc umožňuje tzv. always on business, který dnes firmy vyžadují. Tedy nepřetržitou dostupnost systémů, ke kterým lze navíc přistupovat z různých zařízení.


Právě vysoká dostupnost systémů a dat byla hlavním tématem vaší první celosvětové konference VeeamOn v Las Vegas. Není to pro české firmy tak trochu starost „druhého řádu“?
Před časem byl kolem vysoké dostupnosti hype a přestože se o ní hodně mluvilo, mezi zákazníky se toho moc neudálo. V posledním půlroce ale v ČR i na Slovensku vidím velkou změnu. Zákazníci sice stále vnímají, že je důležité mít backup a replikaci, ale zároveň říkají, že potřebují mít systémy a data dostupné. Jinými slovy, začínají se dívat na problematiku zálohování jako na problematiku zajištění dostupnosti důležitých věcí. Z toho důvodu přesouvají svoji pozornost k odpovídajícím řešením. V příštím roce to myslím bude hodně vidět.


Ve Veeamu razíte zásadu 3-2-1. Tedy že by firma měla mít tři kopie svých dat na dvou různých typech médií, přičemž jedna z nich by se měla nacházet mimo její lokalitu. V této souvislosti se nabízí zálohovat aplikace a data do cloudu, což je nakonec jedna z novinek, které budou součástí vaší nové produktové sady. Předpokládáte, že se půjde cestou backupu do veřejných cloudů nadnárodní providerů, nebo budou firmy preferovat lokální poskytovatele?
Cílem je, aby firmy mohly své kritické aplikace zálohovat do cloudu. Máme připravené řešení jak s mezinárodními providery, tak s lokálními. Z našeho pohledu to může být kdekoliv, ale často slyšíme, že pokud chtějí české firmy backupovat do cloudu, tak ideálně do cloudu v České republice. Klíčovou roli tedy mohou sehrát ti poskytovatelé, kteří mají k zákazníkům blízko a v případě opravdu nečekané události jsou schopni jim nabídnout rychlé řešení, i kdyby to mělo být fyzické dovezení jejich záloh. Bavíme se tedy o tom s cloudovými operátory a partnery, kteří už mají třeba postavenou vlastní infrastrukturu, nebo se na to chystají. Jejich první reakce jsou takové, že do toho chtějí jít a čím dřív, tím lépe. Protože ten, kdo bude první, strhne poptávku na sebe.


Tím se dostáváme k vašim partnerům. Veeam prodává své produkty 100% přes partnerskou síť, což je strategie, kterou volí řada výrobců softwaru. Díky čemu se vám daří oslovovat partnery a udržovat je „motivované“?
Těch věcí je několik. Roli určitě hraje tým lidí, které Veeam v tuzemsku má, a kteří partnerům s projekty pomáhají. Máme tu obchodníky, systémové inženýry, inside sales tým, lidi poskytující podporu na telefonu. Ti všichni sice nebývají moc vidět, jsou ale velmi důležití. Druhým faktorem je to, že díky marketingové podpoře je o Veeamu hodně slyšet u koncových zákazníků. Ti potom sami generují poptávku pro partnery. Nabízíme jim navíc řešení, na kterém mohou velmi dobře vydělat. Produkt s podobnou marží na českém trhu dnes není. Je navíc dobře napsaný a intuitivní. Partneři i zákazníci rozumí tomu, co dělá. Důležité je také čisté zaměření Veeamu na dvě linie – backup a monitoring. Nejsou to jen dva produkty z mnoha.


Co považujete za klíčové z hlediska dalšího rozvoje společnosti v tuzemsku?
IT byznys se strašně rychle mění a předvídat, co bude za pět let, je velmi složité. Každopádně Česko následuje to, co se děje ve Spojených státech, případně v západní Evropě. České firmy patří k early adopters, rychle sahají po nových věcech. To se týká především segmentu SMB. Určitě je prostor kam jít. Chceme být více vidět prostřednictvím našich partnerů u enterprise zákazníků, kteří mají naše řešení pro monitoring, a my se s nimi chceme začít bavit o změně zálohovacího řešení.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.