facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 1-2/2013 , Cloud a virtualizace IT

Než začnete přemýšlet o clouduRedHatKdyž budete dnes mluvit s kýmkoliv z IT oboru, tak se rozhovor téměř vždy stočí k tématu cloud computing. Cloud, fenomén dnešní doby, v němž mnozí vidí budoucnost, flexibilitu a úspory a naopak řada lidí varuje před jeho možnými hrozbami. Ale jako v případě každé technologie, její skutečné přínosy se projeví jen tehdy, když je organizace dobře připravená a správně ji začlení do firemní strategie a procesů.


Ke cloudu je důležité přistupovat realisticky a nenechat se unést vlnou prvotního nadšení. Klíčem k úspěchu je položení pevných základů, které umožní využít plný potenciál cloud computingu v dalších letech.

Evoluce, nikoli revoluce

Podobně jako u veškerého dalšího vývoje v oblasti IT i migrace do cloudu není jednorázový projekt. Pokrok by měl být v takovém tempu, které je pro firmu pohodlné a zároveň zajistí, že IT prostředí zůstane konzistentní. Cloudová strategie by měla zahrnovat předchozí investice do infrastruktury a umožnit svobodné přijímání nových technologií tak, že řešení bude odpovídat měnícím se požadavkům a zároveň budou změny spojené s cloudovým prostředím finančně dostupné. Cloud computing je velmi dynamický, flexibilní a umožňuje zvládnout pracovní zátěž v různém rozsahu. Výhodou je i mobilita, protože aplikace lze spouštět najednou na různých místech.

Výhody standardizace

Cloud computing s sebou přináší komplexní požadavky na správu systémů a standardizaci a v tomto kontextu má obrovský význam vytvoření standardizovaného provozního prostředí (SOE). Standardizované operační prostředí je nezbytný základ pro plné využití všech výhod cloud computingu a umožňuje úspěšně se posunout dále. Pomáhá při správě a zjednodušení komplexního prostředí, které nevyhnutelně vzniká při konfiguraci jednotlivých IT systémů. Jakmile začíná počet platforem růst, stojí za to přezkoumat stávající systémy a procesy a naplánovat standardní operační prostředí. Můžeme dokonce říci, že bez standardizace platformy a procesů je nemožné využít všechny výhody, které cloud computing přináší. Snažit se přenést do cloudu nedokonalé řešení a procesy je plýtvání energií, časem a nakonec i penězi.

Neobjevujte už objevené

Většina IT infrastruktury roste nahodile a v průběhu let přibývá zcela nekoordinovaně. Jeden server sem, jedno datové úložiště tam. Jen málo IT manažerů má to štěstí, že může infrastrukturu, která je základem pro vlastní podnikání, začít budovat zcela od začátku. Klíčem k úspěchu je stanovení a vytvoření standardního operačního prostředí, které zajišťuje soulad v rámci celé serverové farmy a eliminuje izolované a roztříštěné konfigurace, které zbytečně spotřebovávají IT prostředky. Pokud je navíc celý systém dobře nastaven, umožňuje minimalizovat, nebo zcela odstranit časově náročné ruční zásahy a vše plně automatizovat.

Nezbytný základ pro přechod do cloudu

Cílem vytvoření standardního operačního prostředí je vyvinout normy, které lze realizovat během migrace, což znamená, že zdroje mohou být přesměrovány na rozvoj dalších inovativních a strategických iniciativ vytvářejících hodnoty. Datová centra jsou stále více virtualizovaná a v důsledku toho standardní operační prostředí častěji zahrnují i virtuální platformy (verzování, nástroje pro nasazení a podobně). Pokud půjdeme za hranice SOE, pro úspěch celého prostředí lze přidat i další funkce, aby zákazníci mohli vytvořit své cloudové řešení, které budou spravovat vlastními silami.

Neutíkejte, když můžete jít

Ještě předtím, než se rozhodnete přesunout část svého IT do cloudu, je třeba dobře zmapovat vlastní aktiva, procesy, schopnosti a záměry, kterých chcete dosáhnout. Cílem by neměla být jen úspora nákladů, cloud také musí pomoci splnit vaše obchodní cíle, vyhovovat způsobu vaší práce, případně znamenat náskok před konkurencí. Hlavně ale při přechodu do cloudu nic uspěchejte. Vše v klidu zvažte a naplánujte, nenechte se povykem kolem cloudu strhnout. Cloud computing je běh na dlouhou trať. Rozhodnutí učiněná dnes budou ovlivňovat organizaci dlouhodobě a budou mít vliv na její konkurenceschopnost za několik let. Hned v počátku je proto potřeba vytvořit cloudovou strategii, která se dokáže přizpůsobit měnícím se obchodním požadavkům. Mělo by se jednat o evoluci, a ne revoluci.

Pět tipů pro úspěšnou cestu do cloudu

Ke cloud computingu lze přistupovat různě. Pokud chcete přejít do cloudu, máme pro vás několik užitečných tipů:

1. Definujte si svůj cíl

Na začátku je potřeba si uvědomit, čeho vlastně chcete dosáhnout a co očekáváte od přechodu do cloudu. Cloud není jen o potenciálních úsporách nákladů. Musí také pomoci ke splnění vašich obchodních cílů a musí vyhovovat způsobu vaší práce.

2. Pozorně se podívejte, kde stojíte na startu

Jaké máte v současné chvíli aktiva, jaké jsou vaše procesy a schopnosti? Nemůžete je využít při přechodu do cloudu a získat do začátku zajímavý náskok před konkurencí?

3. Necestujte sami

Ve vzájemně spolupracujícím světě mohou firmy sdílet řadu užitečných věcí a není často nutné vytvářet úpravy, které již vytvořila komunita.

4. Nejezděte jednosměrnou ulicí

Je možné velmi jednoduše začít v malém a pro začátek se zaměřit na webové služby pro ukládání dat, na e-mailové služby, intranetové projekty nebo sociální média.

5. Neutíkejte, když můžete jít

Při přechodu do cloudu se nesmí nic uspěchat. Vše je potřeba v klidu zvážit a naplánovat, mělo by jít o evoluci, ne o revoluci. IT manažeři musí uvažovat racionálně a nesmí se nechat strhnout mediálním povykem kolem cloudu.


Ondřej Marek
Autor pracuje jako marketingový ředitel pro východní Evropu, Rusko a region CIS ve společnosti Red Hat.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

HPE přináší průlomové řešení pro ukládání dat a doplňuje tak služby HPE GreenLake

HPE GreenLakeSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) představila inovace, které transformují úložiště HPE Storage v softwarově definovanou datovou službu. V rámci tohoto oznámení uvádí HPE platformu, jež naplňuje vizi Unified DataOps pro datová prostředí současnosti, přináší cloudový model provozu všude tam, kde se data nacházejí, a sjednocuje datové operace.

Helios
- inzerce -