facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 7-8/2021 , Cloud a virtualizace IT , IT Security

Multi-cloudové prostředí vyžaduje dokonalou digitální hygienu

Dave Russell


Společnost Gartner odhaduje, že do roku 2022 nasadí 75 % podnikových zákazníků, kteří využívají cloudovou infrastrukturu jako službu, promyšlenou multi-cloudovou strategii. V roce 2017 se jednalo o 49 %, takže jde o rychle rostoucí trend, který vykazuje jen mírné známky zpomalování. Důvodem je skutečnost, že firmy nadále „kombinují a skládají“ nabídky od čtyř hlavních poskytovatelů hyper-škálovatelných služeb, kterými jsou AWS, Microsoft Azure, Google Cloud Platform a Alibaba. V tomto ohledu je výmluvné, že společnost Gartner používá termín „záměrná“ multi-cloudová strategie, a tedy naznačuje, že existuje i něco jako náhodná nebo dokonce nahodilá multi-cloudová strategie.


Pravdou je, že existuje, a ve světě IT je to velmi starý příběh. Infrastruktura se vyvíjí a rozšiřuje organicky na základě potřeby krátkodobých oprav a výzev, které přináší správa rostoucích objemů dat. Pandemie tuto skutečnost jen zvýraznila. Ve studii Data Protection Report 2021 společnosti Veeam uvedlo 53 % ředitelů firem, že nutnost zachovat provoz během pandemie zbrzdila jejich strategické iniciativy v oblasti digitální transformace. Teprve nyní dojde k posunu, protože podniky překonají krizovou fázi reakce na Covid-19 a začnou se zabývat tím, jak digitální infrastrukturu a dovednosti, které získaly v důsledku krátkodobé nutnosti, rozvinout do ucelené dlouhodobé vize.

A není důvod, aby totéž neplatilo, pokud jde o multi-cloud. Studie 2021 State of the Cloud společnosti Flexera zjistila, že multi-cloudovou strategii má 92 % podniků. Otázkou ale zůstává, kolik z nich má promyšlenou multi-cloudovou strategii? Ano, mnoho podniků zváží výhody a nevýhody spolupráce s jednotlivými poskytovateli cloudu a zavede strategii správy dat v cloudu, aby byla zajištěna správa a ochrana dat na více veřejných cloudových platformách. Nesmíme ale předstírat, že značná část z nich pravděpodobně zjistila, že spolupracuje s více poskytovateli cloudových služeb, a to na základě zjištění, jaké platformy používají jejich partneři, v důsledku fúzí a akvizic nebo ve snaze omezit spirálovitě rostoucí náklady. Právě zde může riziko multi-cloudového prostředí začít vyvažovat jeho výhody.

Pošlete inspektory digitálního zdraví

Multi-cloudové prostředí přináší řadu problémů z hlediska zabezpečení cloudu, dovedností a optimalizace nákladů, které si podniky musí uvědomit, než do něj na základě své strategie začnou výrazně investovat. Pokud se nejprve zaměříme na bezpečnost, můžeme často zranitelnost v oblasti kybernetické bezpečnosti vysledovat v nízké úrovni digitální hygieny – což je problém, který se ještě zhoršuje používáním více poskytovatelů cloudu. V ideálním světě by všechny podniky měly mít potřebnou digitální hygienu, aby mohly úspěšně spravovat multi-cloudové prostředí a využívat výhod škálovatelnosti a rozmanitých možností, které to může přinést. V reálném, nikoliv ideálním světě se však mnoho podniků stále potýká se stínovým IT a zaměstnanci, kteří vyžadují rozsáhlejší školení, pokud jde o důsledné zacházení s daty, větší bystrost při rozpoznávání phishingových odkazů a používání silných a různorodých hesel, která budou pravidelně měnit.

Tím se dostáváme k dovednostem, protože kromě toho, že zaměstnanci potřebují školení, aby zlepšili svou digitální hygienu a důvtip, vytváří multi-cloudové prostředí také mezeru v dovednostech na více technické úrovni – přímo v samotném IT týmu. Najít talentované a zkušené správce systémů a IT pracovníky je už tak dost náročné. Nyní je ale potřeba najít takové, kteří se dobře vyznají ne v jedné, ale ve dvou nebo třech různých cloudových platformách. Kompatibilita a interoperabilita mezi těmito platformami přitom téměř neexistuje. Jsou napsány s použitím odlišného kódu, programovacích jazyků a standardů. Jednoduše řečeno, jsou postaveny z různých cihel. Je proto důležité, aby organizace, které chtějí využít multi-cloudovou strategii, byly vybaveny technickými dovednostmi pro všechny platformy, které plánují používat. To je nezbytné nejen pro správu a ochranu dat ve více veřejných cloudech, ale také pro optimalizaci nákladů na tuto strategii.

Veřejný cloud otevírá řadu zajímavých příležitostí pro organizace, které chtějí využívat software jako službu (SaaS) a spravovat rostoucí objemy dat, které jsou výzvou pro IT oddělení po celém světě. Mezi IT týmy však panuje pocit, že veřejný cloud zcela nenaplnil příslib, že bude nákladově efektivní. Ve skutečnosti se náklady na cloud mnohým vymkly kontrole. Je tedy logické, že pokud je obtížné omezit náklady na používání jednoho veřejného cloudu, rozhodně není snazší omezit náklady na používání více různých cloudů. Zde přichází na řadu ucelená strategie správy dat v cloudu (Cloud Data Management). Firmy k sobě musí být upřímné a zeptat se, zda přijaly záměrnou multi-cloudovou strategii, nebo k tomu došlo jen tak mimochodem? Pokud jde o druhou z možností, je to v pořádku, ale je načase provést úplnou revizi poskytovaných cloudových služeb a zajistit si potřebné dovednosti, abyste mohli maximalizovat využívání jednotlivých cloudů, omezit náklady na ukládání dat a zajistit jejich plnou ochranu ve všech infrastrukturách.

Firmy, které chtějí multi-cloudovou strategii vytvořit záměrně, musí nejprve zajistit, aby jejich standardy digitální hygieny, a to včetně protokolů kybernetické bezpečnosti, sledování, jasných rolí a odpovědností, odpovídaly danému účelu. To je zásadní pro úspěšné využití velmi reálných výhod a současně i zvládnutí potenciálních rizik z hlediska zabezpečení cloudu a omezení nákladů.

Dave Russell Dave Russell
Autor článku je viceprezidentem pro podnikovou strategii ve společnosti Veeam Software.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.