facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Cloud computing , Cloud a virtualizace IT

Managed Cloud Services Providers

Čtyři důvody nepostradatelnosti poskytovatelů řízených cloudových služeb

Danny Allan


Veeam SoftwareNárůst a úspěch cloudu v poslední dekádě je nezpochybnitelný. Z velké části je slovo „cloud“ synonymem pro Amazon Web Services, Microsoft Azure a Google. Dává to smysl, jelikož jde o zdaleka nejznámější a nejúspěšnější poskytovatele ve sféře veřejného cloudu. A přesto není ani v moci těchto tří lídrů ovládnout celý trh. Nejenže zbývá prostor pro poskytovatele řízených cloudových služeb (MCSP), ale existuje mnoho důvodů, proč jsou tito poskytovatelé nezbytní.


Mnoho organizací začíná úvaju o migraci do cloudu nesprávným předpokladem, že zkrátka vezmou místní infrastrukturu a přemístí ji do veřejného cloudu. I když se takové přísliby často objevují a obecná infrastruktura je obdobná, skutečností je, že mnoho základních prvků, například řídicí platforma, sítě a zabezpečení, jsou natolik odlišné, že se velmi rychle objeví potíže.

Zvolit MCSP lze ve dvou režimech, buď prostředí hostovaných služeb může úzce odrážet tzv. „on premise“ prostředí, anebo mohou řízené služby efektivně zprostředkovávat veřejný cloud a výhody cloudu nezbytné pro integraci dvou odlišných prostředí. V ekosystému, v němž čas do předání nabídky představuje zásadní konkurenční výhodu, nelze tuto hodnotu podceňovat. Ve skutečnosti je velmi pravděpodobné, že se komunita MCSP rozvine do přední linie zprostředkovatelů veřejných cloudů a bude usnadňovat a řídit transformaci a hybridní prostředí.

Cloud není charita, a proto je třeba jej efektivně řídit

Jedním z mých oblíbených rčení je, že „cloud není charita“. Ziskovost cloudu vychází ze schopnosti vrstvit marži. Zatímco veřejný cloud může být velmi efektivní pro elastické úlohy s vysokým stupněm variability, přenášení úloh do vzdálené lokality nebo pro zužitkování výhod předkonfigurovaných služeb, tak výrazně méně efektivní může být pro statické úlohy s předvídatelnými infrastrukturními potřebami. Jak se různé veřejné cloudy přetahují o dominanci na trhu a zákazníci vybírají, které úlohy nejlépe využijí výhod veřejných cloudů, MCSP nabízejí možnost oddělit úlohy od veřejného cloudu a zároveň úzce sledovat nákladové parametry a přesunovat data a služby na základě zákaznického ROI. Jde o výraznou a jednoznačnou přidanou hodnotu, kterou většina zákazníků není schopna měřit ani rozeznat.

Výhody decentralizovaného modelu

V informačním ekosystému platí jednoduchá pravda: rozhoduje síť. Organizace často zjišťují, že dvěma faktory omezujícími určitou nabídku služby jsou šířka pásma a latence mezi nabízenou službou a uživatelem. I když je někdy možné, avšak nákladné, zvýšit šířku pásma, rychlost světla zvýšit nelze. Tyto dva omezující faktory mají zásadní dopad na služby a vedou k vytváření celých technologických kategorií, jako jsou sítě CDN (Content Distribution Networks). Kdyby bylo možné zasílat data z pár centralizovaných distribučních uzlů, nebylo by žádných CDN sítí potřeba. A přesto CDN sítě vzkvétají a budou se rozvíjet i nadále. Proč? Síť je zásadní a decentralizované modely mohou nabídnout skvělé služby.

Mnoho veřejných cloudů to již pochopilo a nabízejí umístění malých množství výpočtů do okrajové zóny – datového centra zákazníka nebo regionální partnerské lokality. I když tak lze zlepšit dodávku služeb, obchodní model veřejného cloudu není v souladu s decentralizovanými sítěmi, neboť se pokouší využívat výhodu velikosti k zachování nízkých cen. Tím vzniká pro MCSP příležitost přidávat infrastrukturu v decentralizovaném modelu volně provázaném se službami z centrálního veřejného cloudu.

Firmy by se měli soustředit na svou hlavní činnost

Důvodem úpadku mnoha organizací je roztříštěnost. Pokoušejí se řídit a dělat příliš mnoho věcí současně. V rámci partnerství s MCSP mohou často spotřebovávat informační zdroje na základě smlouvy o úrovni služeb (SLA), což uvolní cenné interní zdroje pro hlavní činnost firmy. Dnes se všeobecně ví, že mnoho úkolů informačních technologií, například e-maily a komunikační služby, často dodávají důvěryhodní partneři – dává tedy smysl rozšířit tento model na infrastrukturu a služby jednotlivých platforem. Partner MCSP přináší své hlavní schopnosti, zatímco firma se může soustředit na své podnikání.

Je zcela zřejmé, že celé odvětví prochází transformací s přijetím cloudu. Bylo by však chybou se domnívat, že v důsledku této transformace by se organizace měly zabývat výhradně velkými poskytovateli veřejného cloudu. Důvěryhodný partner MCSP, jenž chápe situaci dané společnosti, představuje v cloudové evoluci chytřejší volbu.

Danny Allan Danny Allan
Autor článku je viceprezidentem produktové strategie společnosti Veeam Software.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.