facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Small Business Solutions II , Cloud a virtualizace IT

K čemu vlastně potřebujete software?



T-MobileKupovat si softwarové licence je zavedený zvyk, protože... protože to jinak vlastně nikdy nešlo, tedy pokud jste nechtěli krást nebo si textový editor či účetní systém naprogramovat sami. Jenomže ve skutečnosti software vlastně vůbec nepotřebujete.


Ve skutečnosti totiž potřebujete napsaný dokument nebo tabulku, správně vedené účetnictví, spolehlivě běžící mailový server. Potřebujete výsledek, ne nástroj a už určitě nepotřebujete za onen nástroj jednorázově utratit dost velké peníze. (Nemluvě o tom, že software není třeba auto, které, když už jej nepotřebujete, můžete prodat dál. S dalším prodejem software to není tak jednoduché, zeptejte se někdy právníků.)

Koupě ne úplně laciné licence s sebou nese ještě další úskalí. Hrozí, že začněte řešit nepodstatné detaily a že se tak výběr softwaru ještě více zpomalí a bude složitější. Nemluvě o tom, že ani zaplacením licence nic nekončí a v řadě případů se stejně musíte připravit na následné průběžné platby. Pokud jednotlivé licence neaktualizujete, může se stát, že část zaměstnanců pracuje v programu pět let starém, někteří v minulé verzi a několik jich má nejmodernější variantu. Každá skupina proto využívá trochu jiné funkce. Co umí jeden, nemůže využít jiný. Nepříjemně se komplikuje zavádění standardních pracovních procesů, a to snižuje efektivitu.

Některé potíže vyléčí SaaS...

I do Česka už ale dorazila možnost si software pronajmout; obvykle ji najdete pod názvem Software as a Service (SaaS). Za pronájem se obvykle platí každý měsíc, aplikace nemusíte instalovat, jejich dodavatel je na počítač uživatele dokáže doručit po internetu. SaaS řeší velkou většinu potíží, které jsou s koupí softwarových licencí spojené.
  • Nemusíte jednorázově investovat větší částky, protože za licence platíte každý měsíc stejnou částku
  • Nemusíte se starat o upgrade na nejnovější verzi, protože to řeší společnost, která vám software poskytuje
  • Nemusíte se dokonce starat ani o to, co s případnými přebytečnými licencemi, když se firma zmenší, protože když je nepotřebujete, odhlásíte jejich využívání a nemusíte je platit

... na některé tu je aplikační broker...

Jenže ani SaaS neřeší všechno. Sice odbouráte počáteční investice, dosáhnete jednotného prostředí v rámci každé aplikace a nebudete platit zbytečné licence, ale pokud si každý program budete pronajímat od jiného dodavatele, za chvíli se ve smlouvách vyznáte jenom těžko. U každého software budou trochu jiné platební podmínky, například kancelářský balík budete platit v eurech do Irska, ekonomický systém v korunách v ČR a grafický program v dolarech do USA. Technická podpora jednotlivých programů bude pravděpodobně rovněž odlišná a budete si muset hlídat několik faktur. V některých případech jiná cesta ani není, ale celkově se může jednat o nemilé komplikace.

V takovém případě dozraje čas pro to oslovit aplikačního brokera. Často to bývá například poskytovatel připojení k internetu. Jeho role se dá přirovnat k roli sommeliéra ve vaší oblíbené vinotéce. Zatímco sommeliér procestuje jednotlivé vinaře a do své nabídky vybere ta nejvhodnější vína, aplikační broker hodnotí a vybírá jednotlivé programy. Přihlíží například k tomu, jak kvalitně jsou pro provaz v režimu SaaS přizpůsobené, jak jsou bezpečné a spolehlivé, jak dobře budou pracovat na jeho systémech. Nakonec vybere jednoho nebo několik málo zástupců jedné kategorie a ty pak nabízí svým zákazníkům.

Je samozřejmé, že u aplikačního brokera mají zákazníci na výběr z poměrně malého počtu aplikací. Může u něj tak chybět zrovna ta, kterou dosud používáte – nebo byste z nějakého důvodu používat chtěli. Může u něj chybět i celý segment – například právě grafické programy.

Brokeři obvykle nabízejí aplikace ze stabilních oblastí, jako je právě kancelářský software, účetní software nebo zálohování. Zde mají jednotlivé programy za sebou desítky let vývoje a funkcemi se mezi sebou výrazně neliší. Do popředí tak vystupuje právě zjednodušení administrativy a jeden kontakt pro technickou podporu.

... rozhodnout se ale musíte sami

Je zřejmé, že pokud se firma rozhodne si software pronajímat, přichází o možnost individuálních úprav. Stejně tak je zatím nabídka aplikací, nabízených v modelu SaaS proti klasickému modelu poměrně omezená a u aplikačních brokerů je ještě omezenější. Rozhodnutí, zda je už nyní nabídka dostatečně zajímavá a zda je výhodnější si software pronajmout než jednorázově zaplatit, často záleží na konkrétních podmínkách. Nejde přitom jen o finanční hledisko, do hry vstupuje například i dynamika firmy, podnikatelské plány a další parametry. Ale máte na výběr.

Martin Záklasník
Autor článku je ředitelem marketingu pro firemní segment v T-Mobile.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Unicorn Systems podpořil Pluxee v přechodu do cloudu

Softwarová firma Unicorn Systems pomohla společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která se specializuje na oblast zaměstnaneckých benefitů, s přechodem do cloudu. Důvodem této náročné digitální trans­for­mace byla snaha modernizovat IT infrastrukturu společnosti a zvýšit efektivitu jejího podnikání.