facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 7-8/2009 , Cloud a virtualizace IT

Instalace a nastavení virtualizovaného prostředí na platformě Hyper-V

Seriál: Virtualizace v praxi (2. díl)

Martin Pavlis




Další články seriálu:

Po úvodním dílu našeho seriálu o virtualizaci, ve kterém jsme se obecně zaměřili na jednotlivé typy virtualizací, na důvody, proč vlastně virtualizovat a jaké z toho mohou plynout výhody, se dnes posuneme do praktické roviny. Na platformě Microsoft Hyper-V Server si popíšeme, jak postupovat, abychom získali kvalitní virtuální prostředí, které naplní očekávání, která do oblasti serverové virtualizace vkládáme.


Hardware

Jako první bude nutné ověřit, zdali servery, které budou hostovat naše budoucí virtuální prostředí, splňují nezbytné hardwarové požadavky. Díky použité technologii hypervisoru Hyper-V je nezbytné, aby naše servery byly pouze 64bitové a aby obsahovaly hardwarovou podporu virtualizace. Jedná o technologii, která je výrobci nazývána různě – například Intel VT nebo o AMD-V. Kromě ní musí naše servery podporovat i hardwarový DEP (Data Execution Prevention). Tato nastavení se zapínají/vypínají v BIOSu, viz obrázek 1.

Obr. 1: Nastavení virtualizace a DEP v BIOSu
Obr. 1: Nastavení virtualizace a DEP v BIOSu


V případě, že bychom uvažovali o implementaci Live Migration (technologie vysoké dostupnosti), bude nutné investovat do nákupu diskového pole, které bude připojeno ke všem fyzickým hostitelům. Současně v případě výpadku jednoho z nich budou moci ostatní hostitelé během okamžiku virtuální servery umístěné na tomto sdíleném diskovém poli okamžitě nastartovat, viz obrázek 2.

Obr. 2: Sdílené diskové pole, na kterém se nacházejí virtuální servery
Obr. 2: Sdílené diskové pole, na kterém se nacházejí virtuální servery


Výborným pomocníkem, který vám může pomoci s kapacitním nastavením vašich serverů, s výběrem kandidátů na virtualizaci a mnohým dalším, je Microsoft Assessment and Planning (MAP) toolkit, který je poskytován ke stažení zcela zdarma.

Software

Jakmile máme hardware přichystán, můžeme se pustit do instalace Hyper-V. Hyper-V Server můžeme získat v podstatě dvěma způsoby:

  • Hyper-V Server – tato edice je nabízena zcela zdarma a může si ji kdokoli stáhnout (cca 1,2 GB) z internetových stránek Microsoftu. Tato edice v sobě nemá žádné další licence a obsahuje pouze minimalizované grafické prostředí (nicméně jej lze plnohodnotně spravovat vzdáleně). Je ideálním kandidátem do malých firem nebo pro různá testovací či vývojová prostředí.

  • Obr. 3: Ovládací panel Hyper-V Server
    Obr. 3: Ovládací panel Hyper-V Server

  • Windows Server 2008 s technologií Hyper-V – jedná se o plnohodnotný Windows Server 2008, kde jedna z jeho rolí je Hyper-V Server. V tomto případě je výhodou možnost využití virtuálních licencí systému Windows (druhé číslo vždy znamená počet virtuálních instancí, které jsou v ceně edice – Standard 1+1, Enterprise 1+4 a Datacenter 1+neomezeně) a také větší podpora hardwarových prostředků (CPU a RAM).

Instalace

Jakmile máme nastaven požadovaný hardware, vybránu edici Hyper-V serveru a vše ostatní, můžeme se pustit do instalace. Ta probíhá velmi snadno a je víceméně stejná jako instalace kteréhokoli z posledních operačních systémů společnosti Microsoft. Pokud jste tedy někdy v minulosti instalovali například Windows Vista, nemáte se čeho obávat:

  1. Do mechaniky vložíme instalační DVD a necháváme systém nastartovat z tohoto média.
  2. Vybíráme jazyková nastavení a potvrzujeme licenční ujednání.
  3. Volíme disk, na kterém poběží samotný hostitel.

 

Obr. 4: Windows Server 2008 a Hyper-V Management
Obr. 4: Windows Server 2008 a Hyper-V Management


Dalších zhruba deset minut sledujeme kopírování nezbytných dat, několikanásobný restart a můžeme se do systému poprvé přihlásit. Po nalogování se nám automaticky spouští nástroj Server Manager, ve kterém v sekci Role dáváme instalovat / přidáváme roli Hyper-V Serveru. Ta si následně vyžádá ještě jeden, poslední restart.

Konfigurace

Veškerá práce, nastavení a cokoli dalšího následně probíhá v konzole Hyper-V Manager. Ten je možné spustit jak na samotném serveru, tak je také součástí balíku administrátorských nástrojů pro vzdálenou správu RSAT (Remote Server Administration Tools). Díky tomu můžeme Hyper-V Server plnohodnotně administrovat i vzdáleně, například z Windows Vista nebo Windows 7. Při jejím prvním spuštění bychom měli provést několik základních nastavení:

  • Nastavení Hyper-V – v tomto dialogu nastavujeme základní parametry Hyper-V. Na obrázku vidíte, že se nejedná o nic složitého – výchozí nastavení složek pro ukládání a práci s daty, nastavení klávesových zkratek atd.

  • Obr. 5: Nastavení Hyper-V
    Obr. 5: Nastavení Hyper-V

  • Nastavení sítě – virtuální switch: Hyper-V Server nabízí možnost vytvoření virtuálních síťových adaptérů, které mohou mít různé vlastnosti a nastavení. Tyto adaptéry mohou být následně přiřazeny jednomu nebo více virtuálním serverům. V zásadě se jedná o nastavení, zdali je skrze danou síť možné komunikovat i s fyzickým prostředím (external), nebo se jedná o komunikaci výhradně mezi virtuálními servery (private), či mezi virtuály a samotným hostitelem (internal). V případě plnohodnotné komunikace s naší sítí volíme, na který fyzický adaptér hostitele se má virtuální síť navázat. V některých situacích může být výhodné mít ve fyzickém hostiteli více síťových adaptérů a na nich pak mít „pověšeny“ různé sítě s různým nastavením (výkonnostní parametry, VLAN identifikace atd.).

 

Obr. 6: Nastavení sítě
Obr. 6: Nastavení sítě

 

Virtuální disky

Ještě před zahájením vytváření samotného virtuálního operačního systému je dobré si rozmyslet, jaké pevné disky bude náš budoucí systém využívat. Jedná se o čtyři možnosti a každá u z nich nabízí správcům určité specifické výhody:

VHD Fixed Size

Jedná se o virtuální VHD disk, který má pevně nastavenu svoji velikost. Díky tomu dosahuje velmi dobrých výkonnostních parametrů a například při virtualizaci většiny produktů Microsoft je tento typ disku podmínkou pro implementaci podporovaného řešení.

VHD Dynamic Expanding

Tento VHD disk má zpočátku nulovou velikost a následně se zvětšuje dle potřeby. Díky tomu zpočátku nezabírá tolik místa na disku a je velmi flexibilní. Bohužel právě toto zvětšování zhoršuje jeho výkon, a proto je tento typ disků vhodný víceméně jen na testovací účely.

VHD Differencing

Jedná se o speciální, rozdílový disk – zde je nutné postupovat v několika krocích. Nejprve si například v jedné VM nainstalujeme operační systém, vypneme jej a jeho VM disk použijeme jako výchozí pro další rozdílové disky. Rozdílové disky potom fungují tak, že staví na tomto neměnném souboru (master) a do rozdílových disků se zaznamenávají všechny další změny. Ten původní se tedy již nemění. Velkou výhodou může být to, že z jednoho „master“ disku mohu vytvořit několik rozdílových. Výhodou je opět menší obsazení místa na diskovém poli. Nicméně, stejně jako v předchozím případě, je využití spíše v testovacích prostředích.

Pass Through Disk

Tento disk není VHD, ale jedná se o opravdové připojení fyzického disku přímo do virtuálního serveru – ten tedy přímo zapisuje na fyzický disk bez jakéhokoli prostředníka. Je to jistě důležitá varianta, která je v mnoha scénářích velmi vítanou volbou, nicméně pozor – jakmile systém začne používat jakýkoli disk tohoto typu, není možné v tomto virtuálním serveru následně používat technologii snímkování (snapshot). A to může být velmi nepříjemné zjištění.

Obr. 7: Vytváření virtuálního disku
Obr. 7: Vytváření virtuálního disku

 

Vytvoření virtuálního serveru

Nyní je vše připraveno pro virtualizaci a můžeme založit první virtuální operační systém. Jedná se o velmi snadného a krátkého průvodce, který chce vědět jméno budoucí VM, velikost operační paměti RAM, jaký virtuální disk se má použít, případně jaké médium (např. ISO) bude vloženo do virtuální mechaniky.

Obr. 8: Vytvoření nového virtuálního systému
Obr. 8: Vytvoření nového virtuálního systému


Pokud potřebujeme změnit některá nastavení, můžeme kdykoli vyvolat vlastnosti VM a cokoliv změnit. Zde jistě oceníme možnost přidání virtuálních jader procesoru, nebo ovlivňování toho, kolik procesorového času si ta či ona VM může pro sebe alokovat. Velmi praktická jsou i nastavení chování VM v momentě, kdy hostitel bude provádět restart (např. z důvodu údržby). Máme možnost nejprve všechny VM vypnout a po restartu opět uvést do původního stavu.

Obr. 9: Nastavení VM
Obr. 9: Nastavení VM

 

Závěr

Tolik tedy k instalaci, nastavení a používání Hyper-V z praktického hlediska. Jak jste sami mohli vidět na předchozích řádcích, jedná se o velmi intuitivní prostředí, které vám nabídne vše potřebné v oblasti moderní virtualizace a jistě plně uspokojí vaše potřeby v této oblasti.

Doporučené odkazy:

Screencast o instalaci a základním nastavení Hyper-V Server (česky, délka videa zhruba pět minut)
Microsoft Assessment and Planning (MAP) Toolkit
Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 RC ke stažení (zdarma)
Remote Server Administration Tools for Windows Vista


Autor je držitel titulu Microsoft Most Valuable Professional.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Další články seriálu:


Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.