facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Virtualizace IT , Cloud a virtualizace IT

Duální datacentrum

Důležité je rozumět principům



Pojmy jako metro či site recovery v oboru síťových úložišť často chybně vzbuzují dojem zajištění nejvyšší možné dostupnosti dat. Poznejte detaily, které rozhodují, kdy tomu tak je, a kdy ne.


Uvažujete o tom, jak učinit svou serverovnu, a tedy vaše aplikace odolné proti nepříznivým vlivům náhody, počasí či omylu člověka? Nejspíš už jste se zamýšleli nad zdvojováním serverů, switchů, diskových polí, racků, napájení, nebo celých serveroven. Na trhu je mnoho produktů, které funkce redundance a trvalé dostupnosti inzerují, mnoho z nich je ale plní omezeně.

Mnoho diskových úložišť s přívlastky jako „trvale dostupné“, „synchronní“, „fault-tolerant“ v praxi očekávanou bezpečnost nepřináší. Bez ohledu na značku, bez ohledu na cenu. Braňte se nedorozumění.

Existují dvě kategorie plně redundantních systémů, které se liší existencí a délkou odstávky aplikace a potřeby zásahu člověka pro obnovení provozu při výpadku serveru, pole, nebo celé lokality:

1. Nepřerušený chod aplikací, bez zásahu člověka

  • duální zapojení možné i ve dvou lokalitách, vzdálených až několik desítek kilometrů
  • podporuje i ve svých nejlevnějších edicích většina virtualizačních technologií s VMware v čele
  • umožňuje jen velmi málo diskových úložišť – poradíme vám která

2. Výpadek aplikace, manuální obnovení provozu

  • duální zapojení možné i ve dvou lokalitách, bez ohledu na vzdálenost
  • velký výběr obnovovacích nástrojů, od těch zdarma až po ty nákladné, jako VMware SRM – liší se pohodlím obsluhy a rychlostí obnovy, žádný ale nepovýší toto řešení na trvale dostupný systém, jako v první variantě
  • umožňuje velké množství diskových úložišť – ať už synchronní, či asynchronní výměna dat

Kritériem limitujícím volbu jedné z variant tedy paradoxně není cena, ale vzdálenost vašich zdvojených zařízení. V jedné, případně dvou relativně blízkých serverovnách máte vždy k dispozici efektivnější a technicky i finančně méně náročnou první variantu. Až vzdálenosti přesahující hranice vašeho kraje si říkají o systém s nutnými výpadky aplikací a potřebou lidské obsluhy pro obnovení provozu.

Velké množství diskových úložišť a replikačních nástrojů se však tváří jako kategorie 1, zatímco fungují jako kategorie 2. Neztrácejte svůj čas a kontaktujte nás. Vyhnete se tak situacím, kdy výsledné řešení:

  • Bude vyžadovat „jen jedno kliknutí“, nebo „jen napsat jeden příkaz tady do konzole“, aby vaše aplikace znovu najely. Takové řešení není trvale dostupné.
  • Bude umět samočinně obnovit provoz, ale jen když havaruje ta správná kombinace zařízení. V opačném případě mají vaše aplikace smůlu.
  • Nepočítá se situací přerušení datového spojení mezi lokalitami. To je důležité pro zamezení vzniku dvou verzí stejných dat. Zeptejte se svého dodavatele, jak všechny části navrženého systému řeší takzvanou situaci split-brain.

Příkladné řešení zajištění nejvyšší dostupnosti (tedy kategorie 1, viz výše) můžete získat s technologiemi HP LeftHand P4000, FalconStor Network Storage Server či LSI StoreAge (HP SVSP), ve spolupráci s virtualizačními nástroji VMware, Microsoft či Citrix.

Autor článku, Lukáš Kubín, působí ve společnosti Coma zálohovací systémy a.s.
info@coma.cz

 Lukáš Kubín

 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.