facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 7-8/2011 , Cloud a virtualizace IT

„Cloud computing dokáže zajistit milionové úspory...,“

říká Marcel Procházka, manažer rozvoje služeb a strategií Českých Radiokomunikací



Většina zahraničních, ale i tuzemských společností postupně přichází na chuť cloud computingu, který v poslední době čeří zdánlivě klidné vody firemních IT oddělení. Ačkoli se postupně dostává do našeho slovníku, jen málokdo skutečně tuší, v čem spočívají jeho výhody. O tom, jaké úspory může virtuální datové centrum firmám přinést a jak pomůže zvýšit kvalitu ochrany uložených dat, jsme hovořili s Marcelem Procházkou, manažerem rozvoje služeb a strategií Českých Radiokomunikací.


Jakých parametrů by měla dosahovat serverovna, kterou většina firem využívá pro zajištění svých dat?

Standardní datové centrum využívají firmy pro umístění a provozování informačních technologií, obvykle serverů, diskových polí, routerů a switchů. Takové centrum musí být umístěno v bezpečné lokalitě (v níž například nehrozí záplavy nebo je omezen letový provoz), kde je dostatek elektrické energie přivedené přinejmenším ze dvou směrů a kde jsou k dispozici optické telekomunikační sítě – opět alespoň ze dvou nezávislých směrů.

Nabízí se méně náročná alternativa?

Výstavba vlastní serverovny nebo datového centra vyžaduje značné investice do stavebních úprav, napájecích, chladicích, protipožárních a dalších nezbytných technologií. Méně náročnou variantou je nebudovat vlastní datové centrum a umístit své IT technologie do komerčního datového centra. I v tomto případě je však stále nutné investovat nemalé prostředky do nákupu vlastních IT prostředků – serverů, datových úložišť, síťové infrastruktury, bezpečnosti a dalšího nezbytného hardwaru. Nedílnou součástí těchto investic jsou i provozní náklady související s provozem IT infrastruktury – například poplatky za servisní činnost a technickou podporu. Virtuální datové centrum přináší zákazníkům výhodu v tom, že mohou uvedenou infrastrukturu využívat bez vlastních datových center a vlastní IT infrastruktury, které jsou finančně velmi náročné, a to jak z investičního, tak i provozního pohledu. V případě cloud computingu nejsou nuceny investovat do výstavby vlastního datového centra nebo serverovny, nákupu vlastních serverů, diskových polí a dalšího IT. Výpočetní výkon, primární i záložní datová úložiště a bezpečnost lze nakoupit formou služby, tak jak zrovna potřebují. 

Jaký je současný trend v zajišťování firemního IT?

Nároky na výkonnost a spolehlivost IT infrastruktury u všech firem v posledních letech strmě stoupají. Důsledkem je pak nezbytné navyšování počtu serverů, rozšiřování kapacity datových úložišť, zavádění nových bezpečnostních standardů a v neposlední řadě i rostoucí kapacity datových linek. Výsledkem celého procesu pak není nic jiného než výrazná investiční náročnost na nákup nových počítačových komponentů, jejich umístění či významné provozní náklady. Dnešní podnikové strategie se velmi rychle mění a již nevystačí s orientací na podíl firmy na trhu a ziskovost segmentu. Nyní se firmy také orientují na podíl v počtu klíčových zákazníků, na zákaznický kapitál. Má-li firma v tomto prostředí, ovlivněném prudkým rozvojem informačních technologií obstát, musí opustit řadu schémat, která byla doposud obecně platná, a nastolit řadu nových přístupů: investovat své zdroje primárně do hlavní činnosti podnikání, a získat tak konkurenční výhodu, naopak vedlejší, podpůrné činnosti, například elektronické komunikace a IT, nakupovat formou služeb, které vedle prokazatelné cenové efektivity umožňují také flexibilní nakupování služeb, a řídit tak výdaje společnosti podle aktuálních potřeb. Cloud computing tak umožňuje firmám plně se zaměřit na důležité cíle této obchodní a provozní transformace a „technické“ aspekty ponechat mimo firmu. Skutečně efektivním východiskem je využití cloud computingu, včetně navazujících specializovaných telekomunikačních služeb. 

Můžete charakterizovat hlavní přínosy řešení na bázi cloud computingu?

Primární výhodou využití služeb cloud computingu jsou významné úspory na straně investic a provozních nákladů, které společnostem pomohou zvýšit profitabilitu a konkurenceschopnost. Firmy už nemusejí budovat nákladné dedikované serverovny nebo datová centra se zálohovanými klimatizačními a napájecími systémy, řešit provoz těchto serveroven, pořizovat a spravovat fyzické servery pro nasazení svých firemních aplikací, kde rostoucí nároky na výkon roztáčejí neúměrný kolotoč investic. Přechod na cloud computing znamená i flexibilitu ve využití nakoupeného výpočetního výkonu, díky čemuž lze efektivně přidělovat prostředky pro jednotlivé aplikace v potřebném čase a platit skutečně jen za to, co je zapotřebí. Nezanedbatelnou výhodou je výrazná úspora elektrické energie nutné k provozu vlastních serverů a prostředků, které zároveň nemusejí být vynaloženy na budování prostor pro umístění fyzických serverů. Ušetření investiční prostředky tak mohou být využity pro hlavní oblast podnikání společnosti.

Pro který typ firem je cloud computing nejvhodnějším řešením? Není cloud computing jen výsadou velkých firem?

Cloud computing, a vlastně celý koncept cloudu, je vhodný pro každou firmu, která je schopná popsat své požadavky na IT formou definování „služby“ a požadovaného SLA. Co se týká velikosti firmy, segment středních a větších firem je dnes pro veřejné nebo hybridní cloudové služby optimální, velké firmy dnes své vlastní IT přizpůsobují privátní filozofii cloudu a připravují se takto na budoucí hybridní cloudové služby.

Není pro firmy přechod na cloud computing komplikovaný a rizikový?

Nasazení cloud computingu je možné srovnávat s jakoukoli jinou migrací nebo obnovou hardwaru, případně nasazením nových aplikací ve firmě. Samo o sobě rozhodnutí přejít na cloud žádné nové riziko nepřináší. Jedná se vlastně o technický postup v obráceném pořadí. Příprava migračního plánu a jeho realizace je úkolem pro poskytovatele celého řešení, tedy ten, kdo se touto oblastí profesionálně zabývá. Samozřejmostí je úzká spolupráce se zákazníkem při definování jeho potřeb a cílového stavu.

Je důvod k obavám o bezpečnost firemních dat?

K samotné centralizaci IT infrastruktury je důležitá spolehlivá a dostatečně dimenzovaná datová konektivita pro připojení uživatelů, kteří pracují s aplikacemi či daty ve virtuálním centru. Firmy a jejich pobočky jsou proto připojeny prostřednictvím zabezpečené privátní sítě. V případě požadavku zákazníka lze do centra přistupovat také prostřednictvím internetu. Důležitým parametrem služeb cloud computingu je rovněž garance a záruka kvality (SLA), v neposlední řadě i stabilita na straně poskytovatele.
Někteří IT manažeři mají přesto strach ze zabezpečení dat, která jsou zpracovávána a ukládána mimo jejich vlastní IT infrastrukturu. Kolem využití cloud computingu se tak vznášejí obavy z nedostatku dohledu nad samotnými servery nebo chybějící kontroly. Firmy se zkrátka cítí zranitelně. Data uložená v cloudu jsou vystavena podobným rizikům jako v případě jejich uložení ve firemním IT prostředí. V obou variantách jsou uložena na serverech a úložištích, kde k nim mají přístup koncoví uživatelé a IT administrátoři. Pokaždé je tak nutné data chránit. V porovnání s lokálními IT systémy však cloud computing poskytuje výrazně vyšší standardy a možnosti v oblasti zabezpečení. Hlavním důvodem je využití špičkových odborníků a technologií či implementací sofistikovaných bezpečnostních procesů, které si většina společností nemůže z finančních důvodů dovolit. Je přece jen velký rozdíl, pokud náklady na bezpečnost musí krýt jedna firma, nebo když jsou z podstatné části rozděleny mezi větší množství firem.

Můžete uvést konkrétní příklad, jaké úspory může cloud computing firmě přinést?

Určitě mohu uvést naši vlastní zkušenost. Po přechodu Českých Radiokomunikací do režimu cloudu byla návratnost investice pouhých jedenáct měsíců. Díky snížení počtu fyzických serverů z 28 na šest, jsme ušetřili téměř šest milionů korun a snížili náklady na administraci, údržbu a rozšířenou záruku serverů o dalších dva a půl milionu korun za období tří let. Mohli jsme zrušit kontrakt na správu regionálních serverů s externí servisní firmou a tím ušetřili další statisíce ročně. Správa fyzických serverů byla také náročná na lidské kapacity. Nyní se o virtuální server starají pouze dva IT technici oproti původním pěti. Kromě úspor jsme získali mnohem flexibilnější IT. Dnes dovedeme spustit nový server v řádech minut, dříve to trvalo i několik dnů.

Jakým způsobem jste řešili bezpečnost?

Data jsme soustředili z nechráněných serveroven v regionech do profesionálně zabezpečeného datového centra. To vše jsou jasné argumenty pro převádění fyzických serverů do virtuálního prostředí. Podobné úspory a přínosy předpokládáme i u našich zákazníků, kteří se k využívání služeb našeho vizualizovaného datacentra rozhodnou. Nevidíme důvod, proč by naši zákazníci měli investovat do serverové infrastruktury, když si ji mohou jednoduše pronajmout, a ušetřit tak i další náklady spojené s její správou. To vše za současného nárůstu bezpečnosti a dostupnosti IT služeb.

-red-
 

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.