facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 10/2011 , Cloud a virtualizace IT

Blíží se konec éry PC?



Je to neuvěřitelné, ale PC od společnosti IBM oslavilo letos už třicáté výročí svého vzniku. V souvislosti s tímto výročím se objevilo velké množství článků, které předpovídaly zánik PC éry a nástup nové éry, nejčastěji nazývané „post-PC“ érou. Je ale tato předpověď správná? Pojďme se ohlédnout za tím, co nám vlastně PC éra přinesla a čím je identifikována.


Vynecháme-li technické detaily, můžeme říct, že hlavním a zásadním rozdílem byl fakt, že díky PC se změnil poměr mezi množstvím uživatelů a počítačů. V minulosti byl nejtypičtějším scénářem jeden mainframe na určité množství uživatelů, nástup PC éry upravil tento poměr na jedna ku jedné, tedy jeden uživatel na jeden počítač. Název „personal computer“ byl tak velmi výstižný a důležitý byl i fakt, že na obsluhu a správu počítače nebyl potřeba odborně vyškolený personál, protože tyto úkony zvládal i běžně vzdělaný domácí uživatel. Díky tomu se počítače postupně rozšířily do mnoha domácností. Mnoho lidí zapomíná, že právě to je hlavní poznávací znamení PC, protože PC neznamená automaticky stolní počítač, ale vyskytuje se v mnoha rozdílných podobách – od běžného desktopu přes notebooky až po tablety. Není tedy úplně přesné a správné tvrdit, že PC budou nahrazeny tablety, protože tablet je jen jiná forma PC. Podle mého názoru je tak přicházející období spíše „PC-plus“ érou, jejíž hlavní znak je lehce identifikovatelný. Jestliže u původních mainframů používalo více uživatelů jeden počítač, u PC éry používal jeden uživatel jeden počítač, tak se PC-plus éra charakterizuje více zařízeními a počítači na jednoho uživatele. Počítače mohou mít různou formu, ať už se jedná o standardní notebook či desktop, nejnovější typy smartphonů či tablety, ale u většiny uživatelů se stejně setkáme s kombinací různých zařízení – smartphone upozorní na meeting, na tabletu se nejlépe konzumuje obsah (ať už jsou to texty, e-maily či obsah internetu) a nakonec je to notebook, který je ideální na tvorbu obsahu.

Obr. 1: PC-plus éru charakterizuje používání více zařízení a počítačů jedním uživatelem. Počítače přitom mohou mít různou formu – notebook, desktop, smartphone či tablet
Obr. 1: PC-plus éru charakterizuje používání více zařízení a počítačů jedním uživatelem. Počítače přitom mohou mít různou formu – notebook, desktop, smartphone či tablet


Zmiňovaná PC-plus éra má ale specifika, která jsou rozdílná oproti standardní PC éře. Prvním z nich je jednoduchá správa a používání – jestliže musel uživatel strávit v PC éře několik hodin měsíčně správou svého počítače, tato doba musí být v PC-plus éře maximálně zkrácená i přesto, že se uživatel musí starat o několik různých zařízení. Typické operační systémy tuto podmínku nesplňují, ale v poslední době můžeme vidět rychlý nárůst popularity zařízení, u kterých je správa a uživatelská přívětivost zjednodušená (systém ale musí být o mnoho uzavřenější, než bylo v minulosti běžné). Tablety a smartphony jsou na trhu dostupné už mnoho let (osobně používám smartphone už deset let a tablet šest let), ale dokud nesplňovali podmínky na jednoduchou obsluhu a správu, nemohli se dočkat masového rozšíření na trhu. Existuje tady stejná paralela s PC érou – dokud nebyla správa dostatečně jednoduchá, počítače se do domácností nerozšířily.

Obr. 2: Jednoduchý, ale uzavřený, nebo otevřený, ale složitý? Porovnání popularity Linux vs. Apple (zdroj: Google Trends)
Obr. 2: Jednoduchý, ale uzavřený, nebo otevřený, ale složitý? Porovnání popularity Linux vs. Apple (zdroj: Google Trends)


Druhé specifikum očekávané PC-Plus éry je fakt, že různá zařízení mají zákonitě různý výkon – desktop bude s největší pravděpodobností výkonnější než tablet a tablet bude zase o mnoho výkonnější než běžný smartphone. Uživatel ale od jednotlivých zařízení očekává stejný uživatelský komfort i výkon a z tohoto důvodu nastává postupný přesun, kdy se výkon přesouvá z koncových zařízení do datacenter (ať už veřejných nebo soukromých). Právě kvůli tomuto trendu roste velmi prudce oblíbenost a důležitost cloudových služeb. Zmíněný trend se stal motorem, který konečně umožnil naplno nastartovat revoluci na poli cloudů. Částečně se tak pomyslně dostáváme do stejné situace, která připomíná éru mainframů přecházející k období PC éry.
Třetím specifikem je centralizace dat u všech dostupných zařízení, takže všechna zařízení by měla mít jednotný přístup k datům, která jsou centrálně synchronizovaná. Přicházející PC-plus éra tedy podporuje nástup cloudových služeb (je jedno, jestli se jedná o veřejné nebo soukromé služby). Nový trend tak významně mění způsob práce – uživatelé mají svůj vlastní cloud, ke kterému připojují svá zařízení (a ne naopak). Ideálním příkladem je platforma Windows Phone od Microsoftu – telefon s WP7 se po zapnutí a vyplnění několika detailů automaticky synchronizuje a na samotném zařízení je uloženo jen minimum dat. Výměna jakéhokoliv takového zařízení (například v případě jeho ztráty či krádeže) se tak stává jednoduchá a „bezbolestná“.

Jedna platforma pro všechna zařízení je klíčová

Obsah vytvořený na běžném notebooku je možné si přečíst na tabletu cestou do práce a poslední úpravy před prezentací udělat ve výtahu přes mobilní telefon. Můžeme proto očekávat trend, že uživatelé budou upřednostňovat jednu platformu pro všechna svá zařízení.
Kdo bude vítězem nové éry? I přesto, že s novým trendem přišla jako první společnost Apple s vydáním zařízení iPhone a později iPad, není ještě úplně jisté, kdo z ní vyjde jako vítěz. Microsoft si trendy velmi dobře uvědomuje (což je patrné z rozdílů mezi starší platformou Windows Mobile a novými Windows Phone) a usilovně se snaží změnit celý koncept Windows – první generací, u které uvidíme změny konceptu, je chystaný Windows 8. Největší výzvou je pro Microsoft zbavení se mnoha původních aplikací a připravit na takovou změnu celý ekosystém Windows. Aktuální situace je současně velmi nebezpečná pro společnost Intel, která na ni zareagovala vytvořením speciálního fondu ve výši tři sta milionů dolarů na podporu ultranotebooků s velkými ambicemi (Intel doufá, že až čtyřicet procent notebooků prodaných v průběhu roku 2012 budou tvořit ultranotebooky) a zároveň představil nové procesory Haswell, které mají být dostupné v roce 2013 a umožnit až deset dnů provozu v úsporném režimu nebo dvacet čtyři hodin nepřetržitého provozu. I proto je tedy příliš brzo na odhadování vítěze další éry, protože v současnosti se figurky na šachovnici teprve rozmísťují.
Novému trendu se dnes určitě nejrychleji přizpůsobují domácí uživatelé, ale firemní prostředí nebude schopné se novým trendům dlouhodobě vyhýbat – nejtypičtějším projevem bude BYO (bring your own), protože už i v dnešní době je běžným trendem to, že uživatelé upřednostňují vlastní smartphony před standardními firemními telefony a zároveň neuživatelé se snaží přistupovat ke svému personálnímu cloudu z firemního prostředí. Doporučení pro úspěšně fungující IT oddělená je tedy nesnažit se tento trend potlačit, ale přizpůsobit mu dlouhodobou IT strategii a procesy.

Martin Zugec
Autor pracuje jako principal consultant ve společnosti Citrix Systems.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.