facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 7-8/2022 , Trendy ICT

Excel 21. století? Low-code programování!

Dalibor Houfek


Snadný, rychlý, efektivní. Takový je low-code vývoj aplikací, který spojuje přínosy klasického a no-code programování.


Jednou z největších výhod internetu je jeho demokratičnost. Každý může s jeho pomocí poznávat i ta nejvzdálenější místa, navštěvovat online kurzy, sdílet své názory nebo komunikovat s rodinou a přáteli. Stačí jen počítač nebo telefon a přístup k internetu. Od mnoha informací vás přitom dělí jen jedno jediné kliknutí.

V podstatě je to jako Gutenbergův tiskařský lis – jen vynásobený miliardou.

Přesto stále existují překážky, které řadě lidí brání, aby internet využili naplno. Nemají totiž potřebné vzdělání ani zkušenosti pro vytvoření softwaru, který by jim dal alespoň částečnou kontrolu nad tím, co se děje s jejich daty. Nyní se ale situace mění. No-code a low-code programování totiž vývoj aplikací výrazně zjednodušuje. Už nemusíte být zkušeným expertem na programování. Stačí trocha cviku a hravě vytvoříte framework pro prvotřídní blog, firemní procesy na míru nebo databázovou strukturu, která vám usnadní organizaci nekonečného množství dokumentů.

V současnosti je to přitom důležitější než kdy dříve. Pandemie covidu-19 totiž odhalila mezery v řadě procesů, IT pracovníci na celém světě začali hromadně opouštět své pozice a místo nich mají firmy každoročně k dispozici stovky mladých (a často nepříliš zkušených) programátorů. Jednodušší způsob programování tak usnadní situaci mnoha společnostem.

Bez obav mohou využívat mladé vývojáře nejen jako podporu zku­še­něj­ších kolegů, ale i k nahrazení seniorních pracovníků, kteří se roz­hod­li firmu opustit. Navíc mohou s tvorbou aplikací pomoci i takzvaní občanští vývojáři, kteří nemají s programováním žádné zkušenosti.

Že má takový přístup velkou budoucnost, dokazuje i predikce renomované výzkumné a poradenské společnosti Gartner. Podle ní bude do dvou let 4× více občanských vývojářů než vysoce kvalifikovaných programátorů. Gartner navíc odhaduje, že počet aplikací vytvořených pomocí no-code a low-code programování stoupne do roku 2025 na 70 %. Což je skoro trojnásobek oproti 25 % v roce 2020.

Jde to i bez složitého programování

Možná si pamatujete, že se první generace vývojářů učily progra­mo­vat v Basicu. A další zase v HTML, které se mohly naučit i z knih. Od té doby se objevila řada pokročilejších programovacích jazyků. Což vedlo mimo jiné k tomu, že se programování stalo složitějším. A lidé, kteří nemají čas se stále vzdělávat nebo nemohou pracovat s různými typy vývojářských programů, tak postupně vyklidili pole.

Je pravda, že toto klasické „high-code“ programování umožňuje zku­še­ným vývojářům jednotlivé aplikace detailně přizpůsobit klientovým požadavkům. Zároveň však musí připravit tisíce řádků kódu pro návrh, vývoj a nasazení softwaru. I běžná aplikace tak vyžaduje odborné znalosti pro vytváření databází, zřízení API, návrh uživa­tel­ské­ho rozhraní a implementaci zabezpečení. Každé drobné doladění, či přizpůsobení, přitom zabere spoustu času. A každé testování může přinést zpoždění – zvlášť u kódu, který si přizpůsobíte.

Takové programování je navíc náročné na zdroje. I proto se pomyslné žezlo postupně vrací do rukou mladších vývojářů. Vlna demokratizace, která tímto oborem v minulých letech prošla, totiž umožňuje i laikům snadno a efektivně tvořit vlastní software. A to díky no-code a low-code programování.

No-code programování

Při no-code programování uživatel skládá dohromady připravené „bloky“ s funkcemi a frameworky. Nepotřebuje tedy nic kódovat a vše je maximálně jednoduché. Stačí ve vizuálním rozhraní určit, co bude součástí požadovaného procesu. Tento postup je doménou takzvaných „citizen developer“ vývojářů neprogramátorů. Problém je, že existuje pouze omezené množství šablon a prvků, které mohou lidé využít. A pokud nenajdete odpovídající součásti, nemůžete si aplikaci přizpůsobit.

Na no-code programování sází například Squarespace, americká platforma pro tvorbu webových stránek. Nebo WordPress, který se zaměřuje na správu obsahu. Společnosti Bubble a Make zase staví na velkých ikonách, které uživateli usnadňují práci se zmíněnými bloky. Díky ikonám a grafice si navíc lépe představí jednotlivá propojení. A za zmínku stojí také firmy Zapier a Airtable, které patří mezi velké hráče v oblasti no-code programování.

Low-code programování

Low-code programování spojuje výhody obou popsaných postupů. Je rychlejší a jednodušší než klasický vývoj aplikací a zároveň nabízí víc možností než no-code programování.

Také low-code platformy využívají připravené bloky, jaké máte k dispozici při no-code programování. Umožní vám rychle vytvořit datové základny a uživatelská rozhraní, která jsou společná pro všechny weby a aplikace. připravené šablony a komponenty vám šetří čas a k samotnému nasazení na internet stačí jediné kliknutí. Díky zobrazení typu „co vidíš, to dostaneš“ navíc lépe vidíte budoucí výsledek a snadno vymyslíte nové úpravy. I juniorní programátoři tak mohou rovnou tvořit – bez dlouhého školení.

Low-code programování vám navíc umožní, abyste si jednotlivé aplikace maximálně přizpůsobili. Stačí požadované změny doprogramovat v jazyce C#, Java nebo alespoň použít specifický skriptovací jazyk pro danou platformu. Software tak snadno upravíte podle obchodních postupů konkrétního klienta.

Mezi největší poskytovatele low-code systémů pro firmy a vývojáře patří například mezinárodní společnosti Mendix a OutSystems. A stále významnější roli hraje také brněnský start-up Jetveo. Jeho zakladatelé původně vytvořili vlastní low-code platformu proto, aby si usnadnili vývoj softwaru pro klienty. Počátkem roku 2022 ji ale zpřístupnili i dalším vývojářům.

Seznamte se s Excelem 21. století

O low-code programování se často mluví jako o novém Excelu. Důvod je nasnadě. Excel je oblíbený tabulkový procesor společnosti Microsoft, který má snadné ovládání a hravě zvládne jednoduché operace. Zároveň nabízí sofistikovanější funkce, jako jsou podrobné matematické vzorce, konverzní tabulky a přizpůsobitelné prezentace. Stačí mít potřebné znalosti a vaše práce s tabulkami je mnohem efektivnější.

Low-code programování je ve své podstatě podobné jako Excel, když využívá přednosti klasického a no-code programování a zároveň eliminuje jejich nevýhody.

  • Při klasickém programování si můžete vše nastavit na míru, zároveň však musíte vždy začít od nuly. Definovat databázi, vyřešit načítání a ukládání dat, naprogramovat uživatelské rozhraní a byznys logiku. Zprovoznit infrastrukturu a běh aplikací.
  • No-code programování je naopak jednoduché jako běžné zadávání dat.
  • Low-code programování nabízí stejně snadnou práci jako no-code programování, a přitom poskytuje přístup ke kódování, se kterým svou aplikaci přizpůsobíte firemním potřebám.

Software na míru bude dostupnější

K tvorbě aplikací už tedy nepotřebujete vysokoškolské vzdělání ani spoustu let zkušeností. No-code a low-code platformy vám umožní začít od nuly, jednoduše k sobě poskládat potřebné součásti a poté jediným kliknutím web nasadit. Je to 10× rychlejší a 10× levnější než klasické programování.

V řadě společností proto tento postup nahrazuje „papírové“ procesy, zefektivňuje interní pracovní postupy a nahrazuje zastaralý software. A to pomocí programů na míru, které 100% vyhovují firemním požadavkům.

I proto má před sebou tento přístup velkou budoucnost. Například server Statista předpovídá, že z no-code / low-code trh vyroste z hodnoty 13 miliard dolarů v roce 2020 na 65 miliard dolarů v roce 2027. A GlobeNewswire očekává, že v roce 2030 dosáhnou tržby 187 miliard dolarů.

Společnost Forrester pak uvádí, že no-code a low-code platformy jsou 10× rychlejší než tradiční postup vývoje programů. A Redhat odhaduje, že tyto platformy snižují čas potřebný na vývoj softwaru o 90 %.

Znamená to jediné: no-code a low-code programování přináší do vývoje softwaru větší demokratizaci. A ukazují, kam se bude programování v budoucnu ubírat.

Dalibor Houfek Dalibor Houfek
Autor článku je CEO a spoluzakladatel firmy Jetveo, která vyvíjí a dodává low-code platformu pro tvorbu aplikací.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Vstoupit či nevstoupit? To je oč tu běží.

Zvyšte komfort svých meetingů s MeetPointem

Překvapí vás občas neplánovaný meeting, pro který potřebujete rychle najít volnou zasedačku, ale nemáte po ruce kalendář? Nezbývá než jít tzv. naslepo. Vezmete za kliku a vstoupíte dovnitř zasedačky, kde vás okamžitě probodnou pohledem oči vašeho kolegy, který má v dané místnosti schůzku. Vykoktáte ze sebe omluvu a s ruměncem ve tvářích místnost v rychlosti opustíte. Tentokrát to nevyšlo.