facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 12/2019 , Trendy ICT

Chrome OS je systém pro moderní firmy, který zpřístupní zaměstnancům data odkudkoli

Miroslav Vlasák


RevolgyKaždá moderní firma dnes hledá způsob, jak co nejjednodušeji a nejbezpečněji vyřešit své IT. Při výběru operačního systému, na kterém bude její chod záviset, by moderní firma měla zohlednit měnící se potřeby zaměstnanců. Ti se už dnes zpravidla nechtějí vázat na kancelář, ale chtějí mít po přihlášení svá data okamžitě k dispozici a pokračovat ve své práci odkudkoli. Výhodou je samozřejmě také systém, který přímo svojí koncepcí omezuje bezpečnostní rizika, a přitom netrápí správce ani uživatele agresivní politikou aktualizací. Firmy by proto měly zvážit, jaký operační systém zmíněné nároky splňuje.


Moderním řešením, které se rychle vyvíjí a stává se tak atraktivnější pro stále širší okruh uživatelů, je operační systém Chrome OS. Ovšem v případě Chrome OS je potřeba si napřed ujasnit, že nejde pouze o operační systém, ale především o kompletní řešení postavené na službách od Googlu. Jde o řešení koncepčně blízké ekosystému společnosti Apple, ovšem otevřené širokému okruhu výrobců koncových zařízení s Chrome OS, tedy chromebooků a chromeboxů, ve kterých jsou služby Google nativně integrované.

Chrome OS už dnes berou vážně všichni velcí výrobci koncových zařízení. Zpočátku to byli především Asus a HP, následně se k nim přidali Lenovo, Samsung, Dell a další. Na českém trhu má nejširší nabídku zařízení s Chrome OS značka Acer. V podstatě všichni významní výrobci počítačů již dnes mají na trhu vlastní produktové řady zařízení různých výkonností běžící na systému Chrome OS.

Hlavním argumentem pro firmy, proč by měly Chrome OS zvažovat při výběru platformy pro koncová zařízení svých zaměstnanců, je nativní integrace komplexních služeb od Googlu. V moderním podniku je třeba pro hladký a bezpečný chod byznysu především bezpečná a snadno dosažitelná platforma ke sdílení dat a dokumentů, což je v případě služeb Google základní premisou, protože se počítá s tím, že vše se synchronizuje a zálohuje na cloud – uživatelé se tedy mohou přihlásit odkudkoli a pokračovat ihned v rozdělané práci.

Chrome OS jde však ještě o něco dál – jedná se o univerzální cloud-native operační systém, který je uživatelsky přívětivý a po přihlášení pod svým účtem poskytuje okamžitý přístup ke cloudovým aplikacím včetně nativně integrovaných služeb G Suite (Gmail, Disk, Kalendář a Dokumenty). Kromě webových a cloudových aplikací lze ovšem na chromebooku s Chrome OS instalovat a spouštět také Android aplikace, a to jednoduše přes Google Play. Navíc má Chrome OS garantovaný náběh za 7 s po přihlášení. Uživatelé se tak netrápí čekáním při aktualizacích v nejméně vhodnou dobu.

Velkou bezpečnostní devízou Chrome OS je také továrně zašifrovaný hard disk. Není proto nutné bát se o svá data při ztrátě zařízení. Existují i firmy, kde zaměstnanci nemají své dedikované zařízení (počítač, tablet), ale prostě si při příchodu do práce vyberou jakékoli ze stojanu, a s ním pak po přihlášení rovnou pracují. Pro uživatele jiných systémů je takový přístup nepředstavitelný, protože mají svůj počítač specificky nastavený a přizpůsobený svým potřebám, a jsou proto do značné míry vázaní na konkrétní zařízení. V případě Chrome OS si všechna specifická nastavení počítače systém ukládá do cloudu a po přihlášení je obnoví přesně tak, jak je měl uživatel na jiném chromebooku. Z pohledu firmy je také výhodou, že lze velmi snadno spravovat všechna zařízení a jejich nastavení přes jedinou konzoli.

Byznysový přínos Chrome OS shrnula studie agentury Forrester, která například uvádí 295% návratnost investic do jeho pořízení, 3 hodiny úspory času týdně na každého zaměstnance a zvýšení bezpečnosti o 56 %. Systému Chrome OS proto věří startupy, zaběhnuté firmy i korporáty. Mezi nimi například Veolia, Service NSW, Royal Technologies a mnoho dalších.

Miroslav Vlasák Miroslav Vlasák
Autor článku je ředitelem společnosti Revolgy, která se specializuje na cloudové technologie. Od počátku stojí u zavedení cloudu na český trh a jako jediná česká společnost má certifikáty Google Cloud Premier Infrastructure Partner a Amazon Web Services Advanced Consulting Partner.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.


Inzerce

Význam automatizace a digitalizace v post-pandemickém světě

IT Systems 6/2020V aktuálním vydání IT Systems se věnujeme především roli digitálních technologií v post-pandemickém světě. Zatímco se život postupně vrací do normálu, podniky se musí pustit do sanace škod a začít revitalizovat své provozy a procesy. Pandemie připravila pro mnohé firmy intenzivní zatěžkávací zkoušku. Současně ale jasně ukázala, čemu by podniky měly věnovat pozornost, aby svou provozuschopnost zabezpečily i do budoucnosti.