Acronis
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 7-8/2020 , Trendy ICT

Budoucnost e-commerce?

Objednávání hlasem nebo automatizace rutinních procesů

Lubomír Veselý


GRiTČeská i světová e-commerce roste dvojciferným tempem a dnes se podílí na celkovém obratu retailu asi z 15 %. On-line nakupování ale nejenom rychle roste – také se rychle mění. Co bylo ještě před pěti lety novinkou, je dnes standardem, zákazníci jsou čím dál náročnější a e-shopy se tomu musí přizpůsobit. Co bude hýbat trhem e-commerce v nejbližších letech?


Objednávky z mobilních zařízení

Některé internetové obchody mají dnes více návštěv z mobilních zařízení než ze stolního počítače – a tento trend se s nástupem generace Z prohlubuje. Optimalizovaný e-shop pro mobilní zařízení ale sám o sobě nestačí.

Dobře optimalizovaný web totiž není vždy zárukou špičkového zákaznického zážitku. Podle statistik je konverzní poměr e-shopů na mobilních zařízeních stále významně nižší než na stolních počítačích – někdy o více než 100 %. Vyšší je i průměrná míra okamžitého opuštění.

Pokrokové e-shopy proto dnes vyvíjí tzv. AMP (accelerated mobile page) nebo ještě lépe PWA (progressive web application). Webová aplikace běží na pozadí uživatelova mobilního telefonu a je funkční i offline. Cílem těchto snah je, aby e-shopy na mobilních zařízeních byly co nejrychlejší, přehledné a nabízely uživateli srovnatelný uživatelský zážitek jako na stolním počítači.

Objednávání hlasem

Hlasové vyhledávání je na vzestupu – podle některých odhadů bude už letos hlasové vyhledávání na Googlu tvořit polovinu všech dotazů. Zákazníci pomocí hlasu nejčastěji hledají a nakupují produkty denní spotřeby.

E-shopy by se tak měly zaměřit nejen na mobilní zařízení, ale také na hlasové vyhledávání. Optimalizovat svoje webové stránky, dostat je do featured snippets nebo pracovat s Google Nákupy. Další možností je optimalizace e-shopů tak, aby si dobře rozuměly s příkazy pro hlasové asistenty typu Alexa, Siri nebo Google Home.

Automatizace rutinních procesů

Rutinní činnosti ve skladu nebo na účetním oddělení nejspíš brzy převezmou automatické systémy. Skladové hospodářství e-shopy jednoduše zefektivní a částečně zautomatizují například pomocí řízeného skladového systému (WMS) a účetnímu oddělení uleví třeba zavedením EDI komunikace – elektronické výměny dokladů ve strukturované podobě.

Největší a pokročilé e-shopy mohou jít ještě dál, využívat prvků umělé inteligence, rozšířené reality nebo přejít na robotickou automatizaci procesů.

Jakkoliv tyto změny nemusí být na první pohled viditelné, e-shopům automatizované procesy na pozadí uberou spoustu práce a ušetřený čas pak mohou věnovat péči o zákazníky. Automatizace ve výsledku zlepšuje kvalitu služby (například rychlost dodání zboží), zvyšuje ziskovost, snižuje náklady a pomáhají e-shopům ustát sezónní špičky – typicky předvánoční období.

Udržitelnost

Podle výzkumu Deloitte 87 % zákazníků z generace Z a 75 % mileniálů si klidně připlatí, pokud jsou produkt nebo služba šetrné k životnímu prostředí. Ochrana přírody a udržitelnost jednoduše táhnou.

E-shopy by tak měly přemýšlet nad celým procesem výroby, balení i přepravy svých produktů. Vyrábět obaly z recyklovaných a opětovně recyklovatelných plastů, krabice a etikety z travního nebo kamenného papíru a vše balit do již použitých krabic nebo novin. Nejpokrokovější e-shopy mají výzvu se do několika let plastů úplně zbavit.

Pokud zatím e-shop není na tak velké změny připravený, může přejít alespoň na bezpapírovou komunikaci – například zavedením již zmíněného EDI pro elektronickou výměnu dokladů ve strukturované podobě nebo nástrojů pro automatické zpracování faktur.

Přesah do offline světa

I když e-shopy pro své zákazníky vytvoří unikátní on-line zážitek z nakupování, stále by měly myslet na interakce také v off-line světě. I největší internetoví influenceři z generace Z potkávají své fanoušky naživo – například v rámci festivalu Utubering. Navazují s fanoušky bližší vztah a získávají nové příznivce.

Podobně by v budoucnu měly fungovat i e-shopy. A některé tak fungují už teď. Například prodejce volnočasové obuvi a ponožek Allbirds si zvýšil popularitu tím, že bojkotoval Black Friday, vyprázdnil všechny regály a raději fanoušky pozval, ať si během bláznivého svátku zajdou do prodejen poslechnout živou hudbu nebo vyzkoušet praktické workshopy.

Závěrem

Česko je se svými téměř 42 000 e-shopy evropskou velmocí – žádný jiný evropský stát nemá v přepočtu na obyvatele tolik internetových obchodů. Českou e-commerce ale čekají divoké roky. Blíží se příchod zahraničních gigantů jako Amazon či Alibaba, nastupuje generace Z a nároky zákazníků se pořád zvyšují. Minimálně mobile-first přístup, optimalizace pro hlasové vyhledávání a automatizace rutinních procesů ve skladu či na účtárně se tak nejspíš brzy stanou nutnými prvky k přežití.

Lubomír Veselý Lubomír Veselý
Autor článku působí jako Chief Sales Officer ve společnosti GRiT. Obchodu se věnoval i při svém dřívějším působení ve firmách Medica HealthWorld a Moravia Propag.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
Inzerce


Inzerce

Trendy v kontejnerizaci aneb kam kráčí OpenShift

RedHatOpenShift aneb Kubernetes nejen pro podniky ušel za několik let své existence dlouhou cestu. Stal se platformou, na kterou spoléhá nejedna firma, která jej provozuje jak v on-premise prostředí, tak i ve veřejném cloudu. OpenShift pomáhá urychlovat vývoj, zvyšuje stabilitu, snižuje náklady na provoz a stále přináší nové technologie připravené pro stabilní a dlouhodobý provoz. Ale jaké jsou trendy pro následující roky?