facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 1-2/2013 , ITIL – Řízení IT

Rozumíte zkratkám ze světa podnikové mobility?

Rozumějte pojmům MAM, MDM, MIM, MEMCitrixCelosvětový boom mobilních zařízení pro osobní i pracovní užití přinesl i nové pojmy a nové zkratky jako například BYOD (bring your own device), kterou již ze stránek IT Systems znáte. Některé jiné zkrácené pojmy ale můžete vidět v textech poprvé. Nejste si jisti jejich významem? Podívejme se společně na jednotlivé akronymy, abyste měli dokonale jasno v tom, o čem vlastně čtete a co může přispět i vám k vyřešení technologických otázek v rámci podnikové infrastruktury.


EMM – enterprise mobile management

Označuje celkový systém, který organizace používá pro spravování a zabezpečení mobilních uživatelů a zařízení. Zahrnuje lidi, procesy a technologie související s nevyhnutelným trendem mobilního pracovního stylu.

MDM – mobile device management

Umožňuje zabezpečení, monitorování, správu i podporu mobilních zařízení používaných v rámci podnikové sítě. Nejčastěji se jedná o nejrůznější typy aplikací, které mohou být díky MDM používané na tabletech či smartphonech, ideálně vlastněných společností. Většina MDM řešení nabízí schopnost vytvoření pomyslného whitelistu a blacklistu aplikací a politiku jejich zprovoznění a správy.

MAM – mobile app management

Standardně zahrnuje zabezpečení mobilních aplikací prostřednictvím vhodného procesu. V rámci MAM je důležitý podnikový App Store, skrze nějž jsou zvolené aplikace doručovány autorizovaným uživatelům. Některé MAM systémy také poskytují službu, v rámci které je možnost nastavit relace mezi konkrétními aplikacemi a s nimi souvisejícími daty, takže data mohou být použita jen v rámci určitých aplikací. Takový systém ochraňuje korporátní data i jakýkoliv jejich přesun do osobních aplikací. Někdy je tento přístup nazýván jako „dual persona“ a jednoduše řečeno se jedná o dvě oddělená uživatelská nastavení v rámci jednoho tabletu nebo smartphonu.

Oproti MDM se MAM liší ve stupni kontroly, kterou zajišťuje nad spravovanými zařízeními. Jak je patrné z názvu, MAM se zaměřuje na management aplikací, ale už se nejedná o správu celkových zařízení. Řešení MDM se zabývají firmwarem zařízení, způsobu nastavení a mohou zahrnovat i správu všech aplikací i dat v jednotlivých aplikacích.

MIM – mobile information management

Někdy také nazývaný jako mobilní DLP (data loss prevention) a je zaměřený na správu dat a jejich bezpečnosti. Často je MIM řešení kombinováno s řešeními MAM nebo MDM a současně interním řešením pro ukládání dat, jakým je například Box nebo ShareFile. MIM představuje podstatnou součást komplexní mobilní strategie. Prohlížení dokumentů a práce s těmito dokumenty a v nich obsaženými informacemi by mělo probíhat pouze v rámci korporátních aplikací a je velmi nebezpečné, pokud se interní citlivá data sdílejí přes Dropbox a jiné veřejné služby.

MIM je tedy cloudovou službou synchronizující soubory a dokumenty napříč nejrůznějšími zařízeními. Mohla by být nazývána i jako „mobile data management“, ale vzniklý akronym by byl matoucí vzhledem k výše popsanému MDM, a tak je běžně v branži používáno MIM. Na trhu existuje několik verzí MIM produktů, které umožňují kontrolovat přesun a ukládání dat v rámci korporace.

MEM – mobile expense management

Řešení umožňující kontrolu a plánovanou správu dat, která má například zabránit příliš velkým poplatkům za roaming.

COPE – corporate owned personal enabled

Zjednodušeně řečeno opak BYOD, tedy využívání firemního zařízení i pro soukromé účely s tím, že jsou nastaveny vhodné kontroly zařízení.

LDD – locked down devices

Jsou vydávané i vlastněné organizacemi a určené jen pro konkrétní úlohy. Mnoho organizací potřebuje, aby určitá zařízení byla sdílená mezi zaměstnanci, ale nezapomíná se na to, aby tato zařízení byla uzamčená, a mimo jiné tím i minimalizovala náklady na správu a podporu.

Aby organizace zvládla správu a kontrolu nejrůznějších mobilních zařízení, je vhodné nasazení celkového řešení. A pokud už rozumíte jednotlivým zkratkám, pak pro vás nebude složité pochopení mobilní rovnice, podle které vzniká řešení zajišťující moderní bezpečnou pracovní sílu a maximální produktivitu:

EMM = M(D+A+I+E)M = safe (BYOD+COPE+LDD) + productive (users)

Ideální souhrnné řešení by mělo zahrnovat zabezpečení e-mailu, dokumentů, spolupráce, podpory, aplikační ekosystém a úzkou integraci s webovými aplikacemi, Windows aplikacemi a desktopy i firemním systémem Active Directory.

Eva Koutná
Autorka působí jako channel development manager, Eastern Europe, Citrix Systems.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Žádný systém sám o sobě nic nevyřeší

IT Systems 4/2021V aktuálním vydání IT Systems opět najdete spoustu novinek ze světa informačních technologií a inspirace, jak je využít pro rozvoj vaší firmy nebo organizace. Mapujeme aktuální trendy v digitalizaci stavebnictví, vybavení pro kontaktní centra a service desky. Věnujeme se řízení práce na dálku a onboardingu zaměstnanců v době covidu, řízení projektů a hybridnímu cloudu. Významným tématem je jako vždy zajištění kybernetické bezpečnosti – konkrétně zabezpečení ICS, důsledky kauzy Exchange, DDoS útoky a bezpečnost mobilních zařízení.

Helios
- inzerce -