facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 9/2021 , ITSM (ITIL) - Řízení IT , Cloud a virtualizace IT

Pandemie urychlila adopci cloudu a zvýšila požadavky na odolnost podnikového IT...

říká Jacob Ringler, ředitel pražského centra společnosti Pure Storage



Jacob RinglerS nástupem pandemie prakticky všechny firmy a organizace zjistily nejen to, jak jsou závislé na ICT řešeních, ale také jak je důležité, aby jejich ICT infrastruktura byla dostatečně odolná, flexibilní a škálovatelná. Jak se to projevilo v oblasti datových center a konkrétně u datových úložišť? Nejen na to jsme se zeptali Jacoba Ringlera, ředitele pražského výzkumného a vývojového centra společnosti Pure Storage.


Jacob Ringler
Jacob Ringler, ředitel pražského výzkumného a vývojového centra společnosti Pure Storage

Zaznamenali jste nějakou změnu v poptávce a preferencích zákazníků z hlediska požadovaných vlastností data storage řešení? S jakými požadavky se na vás nyní zákazníci nejčastěji obracejí? A kdo jsou vlastně vaši typičtí zákazníci?
Pandemie obecně urychlila adopci cloudu a zvýšila požadavky na odolnost podnikového IT, škálovatelnost systémů a zjednodušení správy. I když jde o trendy, které rezonovaly již dříve, nejistota a nutnost zajistit kontinuitu provozu i v době panujících omezení donutily firmy jednat. Roli přitom sehrály i omezené investiční náklady.
Řada firem se v této souvislosti zaměřila na cloud. Podniky si ale uvědomují, že ačkoli nástup veřejného cloudu změnil prostředí IT, samotná řešení veřejného cloudu jejich problémy nevyřeší. Počáteční vlna nadšení z veřejného cloudu ustoupila rozvážnějšímu a vyváženějšímu přístupu s cílem vybrat si z cloudu to nejlepší. V rámci něj dnes investují ředitelé IT, respektive obecně management firem, do hybridních cloudových architektur.
Chtějí-li firmy využívat těchto výhod, musejí se ale vyhnout riziku uzamčení dodavatelem a nekompatibilitě mezi různými cloudovými prostředími. Riziko uzamčení přitom vzniká především na úrovni dat: data mají gravitaci a těžko se přesouvají. Společnosti proto potřebují způsob, jak gravitaci dat překonat a umožnit bezproblémový přesun informací a aplikací napříč hybridním prostředím. Díky řešení Pure funguje přístup k datům a jejich využívání v lokálním prostředí i v cloudu stejně – a vše je navíc dostupné prostřednictvím kódu. Naši zákazníci chtějí řešení, která jsou poskytována jako služby – datové služby, nejde jen o úložiště, ale také o odolnost či zotavení po havárii.
S cílem dosáhnout flexibility a škálovatelnosti napříč IT prostředím organizace se pak podniky stále častěji zaměřují na modely as-a-service, které nabízejí platby za skutečné použití podobně jako u cloudových služeb. Výzvy, kterým podniky čelily posledních 18 měsíců, posloužily jako akcelerátor tohoto obchodního modelu, což následně přispělo i k růstu popularity modelu úložiště jako služby (STaaS).

Pure Storage je průkopníkem v poskytování datových úložišť formou služby v multicloudovém prostředí a jednou z nejrychleji rostoucích IT společností v historii. Svými nabídkami Evergreen a Pure as-a-Service definuje nové obchodní modely, jak mohou podniky využívat infrastrukturu datového úložiště.

S rostoucím objemem dat, která dnes podniky a organizace generují a zpracovávají, se datová úložiště stávají stále důležitějším prvkem IT infrastruktury. Co v této oblasti dnes hýbe trhem? Jaké jsou hlavní trendy v oblasti datových úložišť?
Třemi hlavními aktuálními trendy jsou podle našeho názoru kontejnerizace jako model nasazení aplikací, ochrana proti ransomwaru a STaaS.
Kontejnerizace představuje v éře multicloudu účinnou alternativu pro týmy IT, které se snaží inovovat a rychleji nasazovat nové aplikace pro podporu podnikání. Vývoj aplikací je dnes téměř vždy založen na architektuře postavené na mikroslužbách a kontejnerech. Nativní vývoj v cloudu poskytuje výhody v hybridním a multicloudovém světě, strategie container-first výrazně zefektivňuje možnosti nasazování aplikací. V roce 2020 získala společnost Pure předního dodavatele v této oblasti, společnost Portworx, která poskytuje řešení pro správu kontejnerů. Moderním aplikacím běžícím v prostředí Kubernetes poskytuje Portworx výkon, ochranu dat a zabezpečení, které jsou vyžadovány pro podnikové aplikace, a zároveň agilní samoobslužné prostředí řízené rozhraním API, což je klíčovým požadavkem vývojářů.
O druhý trend, tedy STaaS, měly podniky zájem už před pandemií. Podle nedávné studie Harvard Business Review plných 76 % organizací buď v současné době používá, nebo zvažuje zavedení STaaS v příštích dvou letech. A to svým způsobem říká o významu a rozmachu STaaS vše.
A do třetice, ochrana proti ransomwaru – řekl bych, že u kybernetických útoků obecně už nezní otázka zda, ale kdy se organizace stane jejich cílem. Proto je důležité, aby moderní úložná řešení poskytovala před útoky ransomwaru co největší ochranu. Kromě toho je samozřejmě nutné umět předcházet výpadkům a co nejdříve obnovit provoz.

Jaké výhody s sebou nese STaaS? Měly by podniky a organizace tento koncept zahrnout do svých strategií (proč, kdy a jak)?
Modely as-a-service poskytují flexibilitu a pružnost potřebnou k reakci na měnící se obchodní požadavky bez velkých počátečních investic. Šéfové IT se také díky tomuto modelu mohou vyhnout uzamčení ze strany dodavatele, protože předplatné služeb, pokud již nevyhovuje požadavkům podniku, lze na konci smluvního období prostě ukončit. Neexistují přitom žádná aktiva, která by bylo nutné vyřazovat nebo zrychleně odepisovat.
Konkrétně STaaS představuje dobrou volbou pro společnosti, které potřebují infrastrukturu umožňující přizpůsobit se různým kapacitám, typům dat, konektivitě a úrovním služeb. Tento model dává zákazníkům možnosti pro krátkodobé i dlouhodobé projekty bez provozních a nákladových sankcí. Odstraňuje velkou část komplexity, která byla dříve spojena s ukládáním dat, stejně jako náklady a složitosti spojené se sdílením dat v rámci podniku.
Kromě toho může STaaS odstranit i zátěž spojenou se správou a údržbou úložišť. Naším cílem je, aby se zaměstnanci podnikového IT nemuseli zabývat údržbou, ale mohli se věnovat vývoji a zavádění nových služeb a vytvářet přidanou hodnotu. Přenesení rutinních činností na specializovaného poskytovatele služeb se v případě STaaS podobá jiným, známějším cloudovým modelům, jako je SaaS nebo IaaS.

Většina podniků a organizací se dnes potýká s implementací hybridního přístupu k IT. Podle prognóz společnosti IDC vyřeší do konce letošního roku více než 90 % podniků své požadavky na infrastrukturu pomocí kombinace on-premise řešení, privátních a veřejných cloudů. Jak tomuto hybridnímu přístupu k IT vycházíte vstříc?
Tato studie IDC ukazuje, k jak velkému došlo v posledních letech posunu. Navzdory tomu je při zavádění multi/hybridního cloudového prostředí stále nutné překonat řadu problémů a pečlivě zvážit řadu rozhodnutí. Patří mezi ně otázka, nakolik je vhodné používat řešení od různých dodavatelů cloudových řešení, což může vést k problémům s kompatibilitou a překrývajícími se technologiemi, které přinášejí zbytečné náklady.
Například kritické aplikace, které obvykle pracují nepřetržitě a s požadavky na konzistentní výkon, je často vhodnější provozovat v režimu on-premise. Je to levnější než trvalý provoz takových aplikací v cloudu. Na druhou stranu existují i úlohy, které jsou vhodnější pro veřejný cloud, kdy je možné těžit z ekonomických výhod cloudu a platit jen za skutečné použití.
V Pure chceme zákazníkům pomoci co nejjednodušeji a nejsnadněji využívat výhody hybridního prostředí a multicloudu. Naši zákazníci tak mohou plně využívat možnosti, které jim kombinace různých technologií a přístupů vedle sebe nabízí. Všechny naše produkty a služby fungují nejen v našem vlastním provozním modelu cloudu, ale také v provozních modelech s hyperškálováním, a to i v případě nasazení v privátním cloudu nebo za firewallem společnosti. Z toho vyplývá, že nedochází k uzamčení dodavatelem nebo problémům s interoperabilitou. Jedná se skutečně o úložiště v podobě multicloudové služby.

Můžete uvést nějaké konkrétní příklady zákazníků, kterým modernizace data storage významně pomohla zlepšit jejich podnikání a postavení na trhu?
Lze uvést například firmu Man AHL, která je průkopníkem v oblasti systematického kvantitativního investování. Celá její činnost je založena na vytváření a realizaci modelů pro investiční rozhodování.
Firma se rozhodla nasadit naše řešení FlashBlade, které poskytuje obrovskou škálovatelnost potřebnou i pro ty nejnáročnější simulační aplikace. Výzkumníci díky tomu mohou těžit z více než desetinásobného vylepšení zpracování, které umožňuje spouštět více simulací rychleji, a urychlit tak uvedení nových investičních modelů na trh. Architektura FlashBlade také nabízí možnost pro budoucí růst kapacity.
Dalším příkladem, z úplně jiného oboru, je tým Formule 1 Mercedes-AMG Petronas Motorsport. Aby tým špičkových závodníků posunul výkonnost své IT infrastruktury, zvolil si pole typu all-flash od společnosti Pure Storage, díky čemuž se zkrátil čas potřebný k otevření kritických datových souborů o dvě třetiny a čas potřebný ke správě úložiště klesl o více než 90 %. Zároveň se o 68 % zmenšil obsazený prostor v racku a došlo k úsporám provozních nákladů. To vše dohromady pomohlo udržet tým F1 na špici.

IT oddělení hrají ve firmách stále důležitější roli při zajišťování vlastního podnikání, ale přitom na nich zůstává i zátěž náročné správy IT. Proto hledají nástroje a řešení, která by jim pomohla jejich úkoly usnadnit a v maximální míře automatizovat. Najdou u nás taková řešení?
Automatizace je podstatnou součástí našich řešení. Jak už jsem zmínil, naší snahou je co nejvíce zjednodušit práci zaměstnanců podnikového IT a uvolnit jim ruce od rutinních úkolů. Například náš software Pure1 pro jednoduchou správu úložišť poskytuje automatický a inteligentní monitoring provozu, optimalizaci i podporu. S pomocí prediktivní analýzy, která čerpá z dat shromážděných z celého ekosystému Pure (včetně virtuálních strojů a kontejnerů), navíc identifikuje potenciální chyby a problémy a nabízí možnosti jejich řešení. Nástroj umí sledovat i využití zdrojů a předpovídat, co se stane po přidání nebo přesunu zátěže, tedy provozovaných úloh. Nabízí inteligentní plánování úloh s doporučeními týkajícími se kapacity zátěže a škálování výkonu. Lidé z podnikového IT mají tyto informace vždy po ruce, třeba i přímo ve svém mobilním telefonu.

Jak oblast ukládání dat a obecně podnikovou infrastrukturu proměnil příchod Kubernetes a jaký další vývoj v tomto směru očekáváte?
Kontejnery představují další krok po virtualizaci a doplňují se s trendem přesunu podnikového IT do cloudu. Aplikace blízké budoucnosti budou již využívat kontejnery jako standard. Jedná se totiž o způsob umožňující velmi efektivní přenos a zprovozňování aplikací mezi různými výpočetními prostředími. Kontejner funguje jako balíček, který obsahuje samotný software i jeho závislosti – jako jsou například knihovny z prostředí klasických operačních systémů, tedy všechny komponenty a informace potřebné k jeho instalaci, konfiguraci a spuštění. Není pak problém pracovat s aplikací jako s jediným objektem.
Právě v souvislosti s kontejnery se výrazně uplatňuje nástroj Kubernetes, jehož základní funkcí je orchestrace prostředí kontejnerů jako celku; jedná se o komplexní platformu s funkčností virtualizačních řešení, ovšem s mnohem menší zátěží. Kontejner na rozdíl od virtuálního stroje neobsahuje celý operační systém, a díky tomu ho lze i s aplikací obvykle spustit během několika sekund nebo dokonce mikrosekund. Kontejnery navíc umožňují efektivní rozložení provozovaných aplikací tak, aby měly jen minimální režii a přitom nedocházelo k výpadkům ani omezení výkonu.

Dle IDC bude do roku 2025 téměř 80 % dat nestrukturovaných. Jak můžete podpořit organizace v analýze těchto dat?
Je pravda, že trendy, jako je internet věcí, sociální média a streamovací služby, zvýšily podíl nestrukturovaných dat. Všichni víme, jakou mají data cenu a že schopnost je rychle analyzovat urychluje inovace a přináší konkurenční výhody. Nestrukturovaná data z různých zdrojů se však často shromažďují v datových silech, tedy izolovaně od sebe, a je obtížné je dál třídit i analyzovat jako celek. Pure se tímto problémem zabývá již několik let. Například FlashBlade, naše sjednocená rychlá souborová a objektová platforma (unified fast file and object platform, UFFO), má tu výhodu, že díky konsolidaci souborových a objektových dat na jednom místě zefektivňuje práci s daty na všech úrovních, ať už jde o využití kapacity, nebo o správu. Její další výhodou je také to, že umožňuje více aplikacím využívat stejná data namísto jejich duplikace v různých silech.

Vloni jste získali firmu Portworx, s jakým cílem jste do akvizice šli a co přinese vašim zákazníkům?
Produkty Portworx doplňují nabídku Pure Storage. Portworx jako 100% softwarově definovaná platforma datových služeb Kubernetes, na které lze provozovat jakoukoli infrastrukturu, umožňuje zákazníkům využívat různá nativně cloudová řešení na různých produktech Pure. V úvahu přichází například FlashArray a Pure-as-a-Service, stejně jako jakékoli jiné úložiště v lokálním prostředí nebo v cloudu. Díky Portworx získají zákazníci Pure moderní datovou platformu, která spravuje úložiště a poskytuje ochranu dat pro všechny jejich aplikace Kubernetes – bez ohledu na to, kde se provozují.

Máte nějakou sadu doporučení pro ochranu dat proti ransomwaru?
Možnost obnovy ze záloh je důležitou součástí strategie obnovy. Bohužel, právě na zálohy dat se dnes útočníci zaměřují – uvědomují si totiž, že zálohy jsou poslední linií obrany. A že pokud se firmě podaří úspěšně data obnovit, nebude platit žádné výkupné.
Řešením tohoto problému mohou být pokročilé techniky zálohování, například snímky dat. Snímky fungují jako podrobný index dat a chrání i metadata, která pak slouží jako průvodce obnovou systému, což výrazně urychluje proces obnovy. Pure tuto koncepci dále rozvinul díky svým snímkům SafeMode. Tyto jedinečné snímky určené pouze pro čtení jsou neměnné, nelze je zašifrovat nebo jinak modifikovat ani ze strany zákazníka, a proto zabraňují přepsání záloh ransomwarem.
Klíčovým parametrem řešení ochrany před ransomwarem je nejen funkčnost, ale také rychlost obnovy dat. Například výkonnost obnovy našeho řešení FlashBlade v petabajtovém měřítku je s konkurencí prostě nesrovnatelná. Kdo z našich konkurentů dokáže obnovovat data rychlostí vyšší než 20 TB/hodinu, natož 270 TB, které nabízí FlashBlade? Výhoda obnovy pomocí moderního řešení, jako je FlashBlade, je jasná: méně prostojů znamená v případě útoku ransomwaru méně přímých finančních škod i nepřímých škod souvisejících s poškozením pověsti.
Obecně organizace potřebují strategii, která spojuje vhodná preventivní opatření, pravidelné neměnné snímky dat a řešení pro rychlou obnovu umožňující co nejrychlejší návrat provozu. Bez dostatečně rychlé obnovy dat bude mít útok ransmowaru pro organizaci závažné důsledky.

Nedávno jste v Praze otevřeli výzkumné a vývojové centrum, jakým projektům se zdejší inženýři věnují?
Naše výzkumné a vývojové centrum v Praze se podílí na mnoha aspektech vývoje produktů Pure, především jde o testování a inovace nových řešení pro naše zákazníky.
Například v oblasti FlashArray a FlashBlade zde pracujeme v několika oblastech – pro FlashArray vyvíjíme souborové funkce i hardwarový emulátor, který nám umožňuje efektivně provádět naše testy čistě v emulovaném poli. Řešíme i mobilitu dat, tedy technologie umožňující bezpečné zálohování a archivaci do cloudu nebo na jiná úložná zařízení.
Pracujeme zde také na našich řešeních Portworx, například na nových funkcích, uživatelské zkušenosti a designu našich produktů. Praha se též podílí téměř na všech oblastech Pure1, ať už jde o pomoc uživatelům identifikovat předem potenciální problémy, nebo o jiné plánování do budoucna.
V neposlední řadě se Praze řeší i různé aspekty služby Pure-as-a-Service. Jeden z nich si zaslouží speciálně vyzdvihnout, protože pro mnoho společností dnes představuje prioritní věc: moderní ochrana dat, což z našeho pohledu znamená jak ochranu proti ransomwaru, tak i podporu a řešení pro rychlou obnovu v případě útoku.
Mám radost, že naše technologie a projekty, stejně jako naše firemní kultura dokázaly přilákat českou i mezinárodní vývojářskou špičku, která nám pomáhá být průkopníkem v oblasti inovací softwaru a hardwaru.

Rozhovor připravil Lukáš Grásgruber.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.