IT SYSTEMS 4/2012 , ITSM (ITIL) - Řízení IT

“Správa sítí musí být jednodušší,”

říká Mike Banic, vicepresident Hewlett-Packard



HP Banic pracuje pro HP od roku 2010, kdy odešel z jiné významné společnosti „síťařského“ trhu Juniper Networks. Má na starosti celosvětový marketing síťových produktů HP, rozvoj komunikace se zákazníky a prodejních nástrojů. Při své návštěvě Prahy si našel chvíli pro rozhovor s naším časopisem, ve kterém jsme si povídali o strategii HP i výzvách, které podnikové sítě čekají.


Vaše společnost je v současnosti na trhu sítí charakteristická otevřeným přístupem a podporou produktů více dodavatelů, čímž se vymezujete především vůči Cisco. Proč jste zvolili tuto konkurenční strategii?

Otevřený přístup je podle nás jediný možný, protože oblast sítí bude vždy obsluhována větším počtem dodavatelů, kteří jen tak nezmizí. Někteří zákazníci jsou navíc z různých důvodů vázáni na konkrétního dodavatele, typicky právě Cisco. Pokud tedy umíme našimi řešeními spravovat i produkty třetích stran, je to ze strategického pohledu oproti konkurenci velká výhoda. HP

V duchu této strategie jste v nedávné době uvedli na trh sadu přepínačů podporujících protokol Open Flow a technologii software defined networking. Open Flow dává správci možnost nastavovat pravidla a řídit provoz na přepínačích a routerech „kliknutím myši“. Jaké je pozadí vývoje OpenFlow a jakou roli hraje ve strategii vaší společnosti?

OpenFlow jsme začali zkoumat v roce 2007 společně s vědci ze Standfordské univerzity, kteří stáli za jeho vznikem a kteří nás požádali o poskytnutí síťového vybavení. OpenFlow je důležitou součástí naší virtual service networks architektury. Funguje nad jakýmkoliv vybavením, které stojí na cestě od aplikace k uživateli, čímž administrátorům zjednodušuje management síťového prostředí. Je třeba si uvědomit, že provoz aplikací dnes „běží“ na stejných sítích bez rozdílu. Pokud bych to měl přirovnat k dopravě, nejsou tu žádné omezující pruhy pro určitý typ vozidel nebo zpomalení pro nákladní automobily. Přitom to, co přinesl cloud, je právě potřeba sblížit potřeby uživatele připojujícího se k aplikaci s tím, jakým způsobem mu je aplikace dodávána. Věříme, že s pomocí OpenFlow můžeme vzít tuto jednotnou infrastrukturu a v duchu této potřeby přizpůsobit její provoz.

Naznačujete, že infrastruktura data center není úplně dobře připravena na cloudové služby. Přitom stále více společností buduje vlastní datacentra orientovaná na tento typ služeb. Jakým problémům v této souvislosti datacentra z pohledu sítí čelí?

Jako jednu z překážek postupující virtualizace vidím právě současný způsob budování architektury datacenter. Podle strategických předpovědí Gartneru poběží do konce tohoto roku polovina aplikací v podnikových datacentrech na hypervisoru a v roce 2014 bude devadesát procent provozu zajišťovat komunikace mezi servery. Vícevrstvá architektura, na které jsou současná datacentra postavena, není pro tento typ provozu ideální. V případě, kdy chcete přenést pracovní zátěž z jednoho serveru v jednom racku na druhý server v jiném racku, musíte projít vrstvami nahoru a potom zase dolů. Je to v podstatě situace, jako byste místo přímého leteckého spoje zvolili cestování s několika přestupy, což není pohodlné řešení a platí to i pro data. Odpovědí na tento požadavek může být právě virtualizace přepínačů tak, aby se chovaly jako jeden. V této souvislosti přinášíme zákazníkům nástroj Intelligent Resilient Framework, který tuto virtualizaci umožňuje. Takže pokud přenášíte zátěž z jednoho serveru na druhý, děje se to na jednom přepínači.

Co je podle vás v souvislosti s trendy v řízení a komunikaci organizací aktuální výzvou, kterou budou muset společnosti řešit?

Jsem si jistý, že dnešní sítě směřují k přetíženosti z důvodu neustále se zvyšující konzumerizace multimediálního obsahu. Podle analytiků Gartneru tvoří čtvrtinu dnešního provozu video a tento objem bude v následujících pěti letech meziročně růst o desítky procent. Je vidět, že multimediální obsah je dnes způsob, jakým lidé chtějí získávat informace. Nechtějí číst například manuály, raději se podívají na Youtube na video. Tuto formu komunikace si osvojují i společnosti. Já například rozesílám každý týden přibližně dvouminutový videoblog, který jde k tisícovkám lidí. Proto jsme hodně investovali do nových platforem s vyšší hustotou a propustností, ale také s nižším zpožděním, a to pod tři mikrosekundy na páteřních přepínačích a dvě až tři mikrosekundy na přístupových přepínačích.

Můžete z pohledu dodavatele síťových produktů naznačit, co od vás zákazníci požadují a jak to ovlivňuje vaše podnikání?

Důležitým tématem jsou dnes samozřejmě náklady. V oblasti CAPEX dnes lidé berou jako samozřejmé, že jsou zařízení každý rok o polovinu levnější a mají dvojnásobný výkon. My jako dodavatelé tedy musíme tato očekávání splnit. Skutečné inovace a příležitosti jsou ale podle mě spojeny se zjednodušováním správy sítí, a tedy s provozními náklady, které v podnikových IT rozpočtech tvoří až sedmdesát procent celkových nákladů. Je to reálná potřeba a my se v tomto snažíme zákazníkům vyjít vstříc. Proto je v našem portfoliu tak důležité IMC (Intelligent Management Center), protože jakmile máte jednu aplikaci pro správu namísto několika nástrojů, z nichž každý konfiguruje něco jiného, ušetří to spoustu práce, času a tedy i nákladů.

Lukáš Dolníček

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.