facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Navisys
IT SYSTEMS 12/2009 , Správa IT

Propojování informačních systémů ve zdravotnictví

Dílčí zpráva z konference eHealth Days 2010

Michal Tomek


Konference eHealth Days, která se konala v říjnu v Brně, se týkala informatizace zdravotnictví v Česku. Podobně jako v minulých letech uchopili přednášející dané téma nejširším možným způsobem, a tak byla paleta vesměs velmi zajímavých vystoupení opravdu pestrá. Od změn v řízení a informatizace zdravotní pojišťovny přes evropské normotvorné procesy pro identifikaci pacientů, návratnost investic do informatiky, první představení nového systému pro zobrazovací diagnostiku až po nemocniční informační systémy, a dokonce i dílčí řešení pro podporu práce středního zdravotnického personálu.


Jen část programu byla věnována eHealth v užším smyslu, například telemedicíně nebo propojování heterogenních dat a služeb pro tvorbu elektronického záznamu o zdraví. Takto přesněji budeme nyní chápat eHealth my. Naše společnost je dodavatelem databázového systému a integrační platformy se zkušenostmi s propojováním zdravotnických informačních systémů na regionálních i národních úrovních. eHealth je pro nás tedy aktuální pojem.

Jako technologická společnost jsme se v rámci našeho vystoupení na konferenci soustředili na technologické jádro každého funkčního projektu spadajícího pod eHealth, tedy na propojování různorodých informačních systémů ve zdravotní péči. Nejprve jsme zopakovali důležitá terminologická rozlišení a technologické principy. Považujeme totiž za důležité rozlišení záznamu o zdraví (EHR, electronical health record) od záznamu o pacientovi a od záznamu o případu či chorobě (EPR, EMR, ECR).

Slovo pacient vyjadřuje vztah mezi poskytovatelem péče a člověkem. Člověk se nestane pacientem tak, že onemocní, ale tak, že jde k lékaři. Záznam o zdraví daného člověka je tedy mnohem širší a – v abstraktním pojetí – do něj patří všechny jeho pacientské záznamy, a navíc i záznamy o jeho zdravotním stavu, když nebyl nemocen. Žádný nemocniční informační systém sám o sobě tedy nemůže obsahovat elektronický záznam o zdraví, zato jistě obsahuje záznamy o pacientech.
Z technologických principů jsme zmínili nutnost dynamické a pozorné práce se standardy, jež musí být již na technologické úrovni podporovány, avšak s vědomím, že jsou nedokonalé, proměnlivé, a že mohou působit jako zásah vyšší moci.

Zdaleka nejvhodnějším řešením je zachování decentralizovaných údajů (tím míníme v databázích vedených různými poskytovateli péče), z nichž je záznam o zdraví vždy v okamžiku potřeby sestaven. Srdcem takového uspořádání je centrální rejstřík pacientů a událostí, dostatečně výkonný a bezpečný. Nezbytná je komunikační infrastruktura, vstupní brány k různým systémům, vyrovnávací paměti. Tyto prvky obsahují na technologické úrovni například také správu souhlasu občana s poskytováním dat a podobně.

eHealth vždy vyžaduje úzkou a složitou kooperaci mnoha různých subjektů, od zadavatele, což bývá subjekt politický, přes projektové manažery, dodavatele hardwaru, telekomunikačních služeb, integrační softwarové vrstvy, až po provozovatele a uživatele. Již po několikáté jsme proto v našem příspěvku naléhavě zdůrazňovali, že úspěch takového projektu stojí a padá s tím, zda se svých nezadatelných úloh všichni zúčastnění dobře zhostí, v obojím smyslu: každý vykoná, co v té věci vykonat musí (a dodá produkty a služby, v nichž je opravdu dobrý), tedy nezřekne se odpovědnosti, ale také, že na sebe nikdo (řekněme z pýchy a nadměrného sebevědomí) nestrhne řešení úloh, k nimž kompetentní není.

Po všech rekapitulacích jsme se konečně dostali k odpovědi na otázku: Co je nového v propojování informačních systémů ve zdravotnictví? Tou nejpodstatnější novinkou je fakt, že eHealth v striktním smyslu přestalo být mlhavým tématem konferencí a panelových diskusí, přestalo být pouhým motivačním faktorem plánovaných projektů a průzkumů správnosti konceptu. Mnohé projekty byly totiž dokončeny, provozují se, je možné spočítat náklady a v živém provozu sledovat, co přinášejí, jak jsou přijaty, které naděje se splnily, které nikoliv.

Na závěr našeho vystoupení na konferenci jsme spolu s ostatními účastníky vyjádřili přesvědčení, že organizační, technický, právní i politický stav českého zdravotnictví je vhodný k započetí reálných projektů směřujících k eHealth.

Autor působí ve společnosti InterSystems, která je výrobcem a dodavatelem systému pro řízení báze dat a vývoj aplikací Caché, integrační platformy Ensemble a platformy pro propojování zdravotnických informačních systémů na regionálních i národních úrovních HealthShare.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.
Alvao

Inzerce

Síť Wi-Fi pro celou domácnost a bez starostí

Nejmodernější technologie nemusí být nutně složitá
SynologySynology Mesh Router MR2200ac není jen jeden z dalších systémů Wi-Fi. Jde o první směrovač Wi-Fi s certifikací WPA3. Je čas na lepší síť Wi-Fi a bezpečnější internet. 

Časopis IT Systems / Odborná příloha Archiv časopisu IT Systems
IT Systems 1-2/
IT Systems 12/
IT Systems 11/
IT Systems 10/
Oborové a tematické přílohy
příloha #1 1-2/
příloha #1 11/
příloha #1 10/
příloha #1 9/
Pomáháme firmám růst
Kalendář akcí