facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 6/2018 , ITSM (ITIL) - Řízení IT

Éra 5G sítí nepatří smartphonům, ale průmyslovému využití

Pavel Křižanovský


CiscoPokud mezi běžnými uživateli technologií otevřete debatu o 5G síti, většina z nich pravděpodobně začne okamžitě přemýšlet o tom, jak její rychlost využijí ve svém telefonu. Samozřejmě, pořídíte-li si v budoucnu mobilní zařízení podporující 5G připojení, rychle poznáte, že tato technologie šlape na úplně jiné úrovni. Avšak neznám moc lidí, kterým by rychlost 4G nedostačovala v jejich běžné činnosti. Drtivá většina aplikací funguje bez zbytečných záseků a videa lze přehrávat i ve vysoké kvalitě. Většinou tak uživatelům nedostačuje spíše datový limit, než že by je limitovala rychlost připojení. Budování 5G sítí se tak stává důležité i z jiného důvodu - pomůže rozkvětu digitalizovaného byznysu.


Asi se nemusím dlouze rozepisovat o tom, že 5G sítě nabídnou mnohem rychlejší připojení než jejich předchůdce. Průměrný datový provoz na jednom zařízení připojeným na 5G síť dosáhne podle odhadů asi 5x většího čísla než zařízení se 4G připojením. Nicméně 5G sítě nabídnou ještě jednu klíčovou výhodu – mnohem nižší latenci, která podle závěrů studie Cisco Visual Networking Index (VNI) dosáhne pouze 1 ms, zatímco u 4G sítí se pohybuje zpravidla pod 100 ms. A právě tento rozdíl podpoří další rozvoj stávajících i nových obchodních modelů.

Nízká latence = bezpečnější doprava

Testování autonomních vozidel je stále v plenkách a ani optimisté asi neočekávají, že si za dva roky koupí auto, nasednou do něj, dají si ruce za hlavu a dojedou bezpečně domů. Dříve než se masově rozšíří na silnice, stanou se pravděpodobně nedílnou součástí velkých továren, skladů nebo je využijí rozlehlá letiště. Již dnes mnoho skladů obtížně hledá schopné zaměstnance a zavedení autonomních vozidel je jednou z cest, jak ušetřit drahocenný čas zaměstnanců a namísto řízení ještěrky jim nabídnout kvalifikovanější úkoly. Také na letištích je rozšíření autonomních autobusů logickým krokem, neboť jsou mnohem lépe pod dohledem než běžný automobil na silnici a musí také zpravidla analyzovat mnohem méně okolních podnětů. A právě nízká latence hraje u nasazení těchto technologií klíčovou roli.

Všechna data, která analyzují autonomní vozidla, totiž musejí být zpracována v reálném čase. Přijde-li vám zpráva o desetinu vteřiny později, nic nepoznáte. V případě samořídících vozidel se může rozhodovat o mnohém. Ty totiž budou vyhodnocovat informace ze senzorů na vozovce, dopravní značky, aktuální situaci provozu a budou muset reagovat na náhlé změny. Podobný příklad představuje i doručování pomocí dronů. Opět potřebujete minimální odezvu, aby se dron vyhnul všem neočekávaným překážkám. 5G sítě jistě promění podobu logistiky, nicméně zaměřit se pouze na tuto oblast by bylo příliš krátkozraké. 5G sítě se totiž mohou stát (a bezpochyby také stanou) motorem pro vznik a rozkvět nových obchodních modelů, ať už se jedná o služby využívající softwarově definované sítě či aplikace pro rozšířenou realitu.

Internet věcí jako pohon 5G inovací

Jak jsem již zmínil, čekají nás dynamické technologické proměny. A nejde jen o zmíněné automobilky. Senzory se nacházejí všude kolem nás - v továrnách hlídají výrobní linky, chytrá města umí řešit problémy, kterým dlouho nedokázala čelit a revoluci zažívá také zemědělství. A právě s těmito změnami se pojí fungování internetu, respektive poměr toho, kdo skrze internet komunikuje. Už to dávno nejsou jen lidé. A i když většinu objemu přenesených dat má na svědomí činnost člověka, počet připojení začíná pomalu mluvit ve prospěch strojů. Poslední verze studie Cisco VNI totiž upozorňuje na to, že v roce 2021 bude více než 50 % připojení tvořit zařízení pro M2M komunikaci. Ve stejném roce se podle studie do 5G sítě připojí 25 milionů zařízení (asi 0,2 % celkového počtu), které ale vygenerují 1,5 % veškerého mobilního datového provozu.

Asi nikdo nepochybuje o tom, že pokud firma uvede na trh novou technologii jako první, získá obrovskou výhodu. Mnoho společností a start-upů bezpochyby přijde s novými službami, které budou vyžadovat mnohem lepší připojení než je dnes k dispozici. Umím si například představit, že v budoucnu začne nějaký start-up vyrábět kamery, které z živých hudebních koncertů přenesou video do virtuální reality. Na vystoupení se tak dostanou i fanoušci, na které nezbyly lístky. A nemusí jít pouze o podobné inovativní nápady. Již dnes mají někteří progresivní vinaři na svých vinicích zabudované senzory, které jim pomáhají lépe předvídat ideální den pro sklizeň na základě analýzy dat o celoročním počasí, vlhkosti půdy a dalších proměnných. A pokud díky nim začne takový vinař prodávat nejlepší ryzlink v okolí, určitě podobnou technologii vyhledají i jeho kolegové a konkurenti.

Rozvoj takovýchto služeb s sebou ale ponese velký nápor na internetovou síť. A pokud autoři nápadu na službu využívající zařízení internetu věcí ucítí potenciál, osloví operátora, který jim zajistí nejstabilnější připojení. A v případě, že se nová firma rozroste, může v ní operátor získat velkého a stálého zákazníka. Jenže i operátoři se musí připravit na dobu 5G sítí.

Čím se mobilní operátoři odliší?

Pro mobilní operátory nabídka 5G připojení neznamená automatické otevření nových obchodních příležitostí. 5G sítě nasadí každý z nich. Rozhodujícími faktory pro úspěch na trhu se stanou zákaznická zkušenost a cloudové služby, které zákazníkům operátor nabídne. Proto pro poskytovatele mobilních služeb bude hrát nezastupitelnou roli jejich multivendorová síť, která musí umožnit komunikaci z multicloudu ke klientovi. Navíc musí disponovat vysokou end-to-end automatizací a umožnit jim tzv. network slicing, tedy vytváření nezávislých virtuálních sítí pro jednotlivé služby, které zákazníci vyžadují. Obecně jsou 5G sítě navržené tak, aby byly otevřenější a flexibilnější. Nicméně to samozřejmě vystavuje síť mobilního operátora riziku. Proto dalším nezbytným krokem se pro operátory stane zajištění orchestrované bezpečnostní architektury, která zahrnuje maximální viditelnost do paketového jádra a zabezpečí výše zmíněný network slicing. Díky tomu, že 5G podpoří nové inovativní nápady a technologie, bude každý malý výpadek sítě mít pro operátora i jiné důsledky než stížnosti lidí, kteří se nemohli dovolat svým známým. Nové firmy, které svůj byznys postaví na rychlém připojení s minimální odezvou, totiž mohou přesunout svůj byznys k jiné, spolehlivější konkurenci.

Jak se připravit na 5G?

Uživatelé samozřejmě budou potřebovat nová koncová zařízení s podporou 5G, např. nový mobilní telefon či dle způsobu využití nové technologie 5G modem integrovaný do připojovaného koncového prvku. Ta by měla vstoupit na trh už příští rok. Jaké kroky by ale měli moderní mobilní operátoři učinit, aby se pro ně přechod k nabízení výhod 5G sítí stal co nejefektivnější? Vhodný postup bych rozdělil do tří fází:

  1. Hodnocení a vybudování: Poskytovatel mobilních služeb by měl revidovat současný model a porovnat jej s modelem, ke kterému se chce v průběhu příštích let dostat. Svoji síť by měl transformovat do jednotné 5G platformy, která může nabídnout distribuovanou virtualizovanou síť.
  2. Nasazení nových 5G služeb: Pakliže má mobilní operátor agilní síť a zjednodušený provoz s pokročilou end-to-end automatizací a orchestrací, může se posunout do druhé fáze. V ní definuje, jaké služby chce stávajícím i potenciálním zákazníkům nabídnout. Dobře fungující orchestrace zajistí network slicing a požadované stavební bloky, aby mohl mobilní operátor splnit specifické požadavky zákazníků a naplnit body vyplývající z uzavřených SLA smluv.
  3. Standardizace 5G: Jakmile se ratifikují standardy pro 5G sítě a technologie na nich postavené, měly by být sítě operátorů už připravené. Další změny už mohou operátoři dělat v mnohem pozvolnějším tempu. Protože již dokážou nabídnout většinu 5G služeb, mohou se soustředit na pragmatický přístup a definovat, jak má jejich 5G síť do budoucna vypadat.

5G sítě skýtají mnohem větší potenciál než pouhé zrychlení stahování z internetu. Nízká latence v kombinaci s vyšší rychlostí přenosu dat umožní především rozvoj nových podnikatelských nápadů, zefektivnění průmyslu a nové možnosti v oblasti autonomních vozidel. A nejúspěšnější mobilní operátor nebude ten, který 5G sítě zavede, ale ten, který dokáže přidat nadstavbu v podobě nových služeb, které jejich síť dokáže spolehlivě zajistit.

Pavel Křižanovský Pavel Křižanovský
Autor článku je technickým ředitelem společnosti Cisco
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.