facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT SYSTEMS 1-2/2012 , DMS/ECM - Správa dokumentů

Trend portálových technologií – Liferay



Pokud jste se setkali s on-line marketingem, znáte tři jeho základní cíle: zvýšit výnos, snížit náklady a zvýšit uživatelskou zkušenost. Zároveň pro vás nebude novinkou, že hlavními on-line hráči současné doby jsou Google a Facebook. Tento článek se týká převážně posledního pravidla, zvýšení uživatelské zkušenosti a směrů v této oblasti. Aby toho mohly zmíněné firmy dosáhnout, potřebují získat maximální množství informací od uživatele. Mnoho společností se tímto trendem on-line businessu nechává v poslední době inspirovat a na jeho principech staví i populární portál Liferay.


Google již dávno není pouze vyhledávač, stal se platformou poskytující množství aplikací, respektive služeb zákazníkovi. Vizuálně se čím dál tím více blíží portálu a je stále více chápán jako jedna velká multiplatformní aplikace. To hlavní, s čím aplikace od Googlu pracují, jsou uživatelské informace. Google si velmi rychle uvědomil hrozbu Facebooku a začal přizpůsobovat hledání, potažmo svůj portál „sociálním“ směrem. Založil Google+, přidal tlačítko „+1“ a přizpůsobuje rozhraní tak, aby bylo pro uživatele osobnější. Ani Facebook nezůstal pozadu. Úzce spolupracuje s Microsoftem, integruje se s vyhledávačem Bing, vzhlíží k indexaci videa a stále více cílí svá data, aby pokryl a získal všechny informace od uživatelů tak, jak se vyvíjejí ve svém životě.
Oba mají společnou jednu věc, chtějí získat zpětnou vazbu od uživatele. U Googlu jde o zmíněné tlačítko „+1“, které vzniklo jako reakce na Facebookové „líbí se mi“. Tato tlačítka mají za cíl pozitivní ohodnocení zdroje informací uživatelem. Všimněte si slovíčka pozitivní. Obě společnosti schválně nezavádí negativní hodnocení, aby zabránili negativnímu šíření mezi uživateli. Tato pozitivní hodnocení poté používají pro zvýšení relevance výsledků, a zvyšují tak hodnotu hledaného zdroje informací. Obě společnosti tuto možnost prezentují uživateli nenásilnou cestou tak, aby se sám „pochlubil“ světu, co nalezl a co je zajímavé. Uživatel přitom sám buduje jejich portfolio.

Portál jako marketingový nástroj firmy

Bylo jen otázkou času, kdy se toto chování promítne do jiných segmentů, respektive do firem, které jako jeden z prodejních kanálů využívají on-line prodej. Firmy začínají budovat portály, které využívají možnosti on-line aplikací, tak jako zmiňovaní „velcí hráči". Začínají si také uvědomovat hlavní přínos portálu z hlediska dat, a to jejich personalizaci. Informace, které uživatel na portálu použije, se díky portálu, který mu umožní přihlášení, rozšíří o novou dimenzi. Získají možnost spojovat záliby s produkty, získají informaci o doporučení mezi uživateli. Portál, jako nový kanál pro publikaci a získání informací, okamžitě spojí své portfolio s uživatelem.
Tato nová dimenze bude silnou podporou pro marketing a zpřesní kampaně. Jistě si dokážete představit situaci, kdy hodláte oslovit pouze určitý segment, například nabídkou nového vozu do města určeného převážně pro ženy, formou prezentace v konkrétním městě. Portál vám dodá tato data nenásilnou cestou, abyste nemuseli používat call centrum nebo po nich složitě pátrat sami.

Platforma pro budování uživatelské zkušenosti

Situace, kdy se firmy stále více poohlížejí po portálových technologiích, dala prostor vzniku podnikové aplikace Liferay. Tento portál směřuje svou funkčnost právě k vybudování takové platformy, kdy pozitivní uživatelská zkušenost uspokojí potřeby businessu a provozovateli poskytne prostředek podporující kvalitní softwarové řešení s minimálními time-to-market náklady. Samozřejmě spolu s možností integrace vašich dat o zákaznících.
V současné době je tento portál lídrem ve své oblasti. Prvenství je potvrzováno různými analytickými subjekty, mezi nejvýznamnější patří bezesporu společnost Gartner. Díky své popularitě a flexibilnímu přístupu tvůrců je Liferay nejrychleji rostoucím portálem současnosti. Každý rok uvolní novou verzi, která přináší vylepšení podle posledních trendů. Jeho silnou stránkou je podpora většiny aplikačních serverů a databází, dále pak technologií jako Spring, Hibernate, JMS a mnoha dalších.

Obr. 1
Obr. 1

 

Obr. 2
Obr. 2


Na obrázku 2 vidíte architekturu Liferay. Začneme na podporovaných operačních systémech: Windows, Linux, Apple. Přejdeme most přes JVM k podporovaným aplikačním serverům JBoss, Bea, Tomcat. Přeskočíme vyhledávací engine SOLR a dostaneme se k portálu, kde jsou vidět základní vlastnosti a zmíněné podporované technologie. Náš výlet obrázkem potom zakončíme „buzz words“, reprezentujícími vlastnosti z pohledu funkčnosti. Slovo, které schéma nejlépe vystihuje, zní: multiplatformní. Tuto myšlenku jsem načal před chvílí a je třeba ji dotáhnout do konce. Pro každý podporovaný aplikační server je připraven balíček, který po rozbalení a nastartování okamžitě funguje a je odladěn. Pro všechny podporované databáze jsou připraveny instalační skripty, které vytvářejí a plní databázovou vrstvu. Po jejich provedení stačí změnit konfiguraci a máme ihned k dispozici funkční portál.
Další výhodou je social office. Pod tímto pojmem se skrývá sada nástrojů pro podporu práce v týmu. Váš tým dostane k dispozici chat, DMS, wiki, blog. Uživatel tak vidí novinky na přehledném místě, dostane svůj vlastní web, pracovní kalendář a mnoho dalších podpůrných prostředků.
Liferay je v základu hlavně CMS (content management system), respektive to byla jeho prvotní funkce. Umožňuje snadnou práci s webovým obsahem. Obsahuje základní portlety pro zobrazení a agregaci obsahu, ankety hodnocení, zobrazení aktivit atd. Od verze 6 má k dispozici také podpůrné nástroje s okamžitými jednokrokovými akcemi pro administrátory. Umožňuje například vytvořit stránku jedním kliknutím nebo měnit názvy a obsah přímo ve stránce za pomoci Ajaxu.
U webového obsahu se na chvíli zastavíme. Architektura platformy umožňuje vytvoření takzvaných komunit. Je to stavební jednotka, pod kterou můžete vytvořit nezávislý web s unikátním URL, která má ale přístup do prostředků jiných komunit. Například uživatelé se mohou přihlásit do všech komunit, pokud na to mají oprávnění. Pro vaši představu – mobilní verze aplikace může být komunita. Další, vyšší jednotkou je instance. Instance je oddělená jednotka, která nevidí do ostatních instancí. Na jednom portálu tak můžete provozovat několik nezávislých instancí s vlastními komunitami.
Popularita portálu Liferay se podepisuje v pozitivním světle také na jeho připravenosti k integraci do mnoha systémů a naopak. Možnosti integrace umožňují vybudovat na něm kompletní firemní řešení. Kdo někdy zažil integrační projekt různorodých systémů v rámci firmy, určitě se setkal s vysokými náklady na integraci, anebo v horším případě se stopkou na projekt, kdy náklady na integraci nebyly dostatečně vykoupeny obchodním přínosem, či integrace nebyla technicky vůbec možná. Zde je tomu přesně naopak, mnoho společností přizpůsobuje, nebo již přizpůsobilo své produkty do portlet specifikace, aby mohli fungovat v Liferay. Některé konkrétní případy:

  • Do Liferay se můžete přihlásit za pomocí CAS, OpenSSO. Silným nástrojem je schopnost integrace s DMS od Alfresca, kampaněmi z OpenX nebo eCommerce od Konakartu.
  • Aplikace je okamžitě připravena k napojení na LDAP všech majoritních systémů, jako je Apache, Microsoft, OpenLDAP atd.

Vývoj portletů a marketplace

V mnoha případech je i dnes úplně běžné, že každý segment v rámci společnosti má svůj intranet, své webové aplikace. Tuto skutečnost s Liferay snadno zrušíte a vybudujete jednotnou platformu, která významně sníží náklady. Pojďme se podívat na konkrétní IT přínosy jeho nasazení a efektivitu využití.
První a hlavní přínos této platformy je snadný vývoj, s nízkými náklady. Ve valné většině probíhá na úrovni portletů. Vytvoříte oddělený kus Java kódu a nasadíte jej do Liferay. Vývojem portletů se můžete soustředit pouze na to, co potřebujete, o vše ostatní bude postaráno – myšleno oprávnění, správa uživatelů, správa stránek atd. Takto sjednotíte vývoj aplikací v rámci společnosti, respektive po nasazení Liferay získáte jednu platformu, kterou nakonfigurujete pro různá oddělení a standardizujete vývoj v rámci společnosti.
Další podstatnou informací pro IT je marketplace. Jedná se o nově chystané rozšíření pod taktovkou Liferay, kde bude možné stahovat doplňky vyvinuté třetími stranami. Jistě všichni znáte úspěch Apple Store nebo prodeje aplikací pro Android. Přesně to je i cílem Liferay na poli business komponent.
Pojďme si projít vzorový příklad názorně. Mějme jeden server v rámci společnosti s aplikací Liferay. Založíme v ní dvě instance (obr. 3). V první bude komunita pro web neboli extranet. Zde poskytnete prostor svým uživatelům, respektive zákazníkům. V druhé instanci vytvoříte intranet a DMS integrované s okolními systémy. Liferay použijete pouze jako prostředek pro vybudování architektury a správu uživatelů. Nyní potřebujete pro tuto platformu vyvinout aplikaci. Vyvinete tedy pouze portlet, který zpřístupňuje požadovanou funkčnost. Tato funkce je přístupná pro všechny komunity v portálu.

Obr. 3
Obr. 3


Zajdu-li hlouběji do vývoje, pro vývoj portletů si rychle vytvoříte šablonu, kterou pro každou novou funkčnost použijete. Tento krok tedy provedete pouze jednou, zabýváte se pak pouze vývojem konkrétního problému. Šablonu nemusíte vytvářet – například NetBeans má takzvaný portal pack, kde jsou všechny předpokládané šablony pro vývoj s připravenými frameworky, které lze „naklikat“ pomocí průvodce. Takto vzniklý portlet navíc můžete designově upravit za pomocí šablon pojmenovaných v Liferay „themes“, které reprezentují vizuální podobu aplikací.
Máme tedy jednu aplikaci, jeden aplikační server, jeden databázový server a jeden operační systém. Jeden programovací jazyk a množství podpůrných frameworků pro vývoj. Odpadají vám tak známé problémy s údržbou různorodých aplikací.
Na závěr se dostáváme k důležité informaci pro většinu rozhodnutí, a to k referencím. Kvalita Liferay je prověřena trhem nejen díky řadě instalací u středních a menších firem (SME), ale zájem je o ni i u nadnárodních koncernů a korporátních gigantů, jakými jsou například v českých zemích O2, ČSOB, T-Mobile. Ze světa jmenujme například Cisco, China mobile či Allianz.
Zde je třeba menší pozastavení nad principem licencování. I když se jedná o open source projekt, poskytuje Liferay kromě volně šiřitelné komunitní verze i EE (enterprise edition) licenci, která je zpoplatněna. EE model je vhodný pro společnosti, které chtějí mít systém maximálně stabilní. EE verze je zpravidla oproti komunitní verzi testována o dva měsíce déle. Navíc Liferay u EE verze přichází v pravidelných intervalech se service packy, které obsahují opravy nalezených chyb. Nemalá část těchto financí jde poté na další rozvoj portálu. K EE licenci patří samozřejmě podpora ve dvou variantách: zlatá a stříbrná. Liší se cenou a nabízenými SLA – rozdíl je zejména v době odezvy.

Martin Knotek
Autor působí jako senior consultant ve společnosti Adastra.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.