IT SYSTEMS 3/2021 , DMS/ECM - Správa dokumentů

Nasazením EIM mohou firmy získat potřebnou informační výhodu proti konkurenci

říká Sandra Tiskens, viceprezidentka společnosti OpenText



Sandra TiskensSpolečnost OpenText, která si také říká „the Information company“, je globální leader v oblasti systémů pro správu a řízení podnikových informací. Z původně univerzitního spin-off projektu z University of Waterloo v roce 1991, jehož počinem bylo vytvoření indexovací technologie pro digitální slovník Oxford English Dictionary (OED), vyrostla největší kanadská softwarová společnost s globální přítomností. Zeptali jsme se regionání viceprezidentky Sandry Tiskens, jaké plány a vize má OpenText v České republice.


Sandra Tiskens je regionální viceprezidentka regionu střední a východní Evropy ve společnosti OpenText. Svou kariéru začala v roce 1997 po studiích ekonomiky na University of Cologne jako marketingová manažerka ve společnosti Allianz Group. V OpenText pracuje již od roku 2002 a postupně zde zastávala několik manažerských pozic. Poslední tři roky řídí tým regionu CEE/CIS, který podstatně rozšířila, nejsilnější růst prodejů při tom vykázala Česká republika. O Sandře se říká, že je ztělesněním profesionality a zároveň emoční inteligence, která jí umožňuje vždy klást na první místo lidi.

OpenText je globální softwarová společnost s více než 14 000 zaměstnanci. Jaká je vlastně historie působení společnosti v Česku a středoevropském regionu?

Na českém trhu jsme již mnoho let, a ačkoli značka OpenText, podobně jako jinde ve světě, působí poměrně nenápadně, naše řešení zde využívají stovky organizací. Takže můžu říci, že jsme si u našich klientů a partnerů v Česku získali důvěru. Také personálně rosteme – v současné době zde máme tým 18 pracovníků zodpovědných za zodpovědných za prodej, pre-sales, konzultační služby a vývoj.

Jste lídrem v oblasti enterprise information managementu (EIM), komplexních systémů pro správu podnikových informací. Čeho všeho se to týká?

EIM se týká v podstatě všech informací, se kterými firmy pracují. Informace jsou doslova krví každé organizace. Množství dat neustále roste, a tak vzniká mnoho podsystémů – například managment firemního obsahu (ECM), managment obchodních procesů (BPM) nebo managment zákaznické zkušenosti (CEM) a další. Příslušný software můžete nasadit samostatně, skutečná síla EIM je v kombinaci všech komponent do jednoho setu řešení. Právě tak můžou firmy získat potřebnou informační výhodu proti konkurenci.

Uvedete nějaký konkrétní příklad?

Našimi zákazníky jsou často korporace s mnoha sty či tisíci zaměstnanci. Například společnost ArcelorMittal, která má továrny i v Česku, je ocelárenský obr se zastoupením v šedesáti zemích světa. Na začátku naší spolupráce potřebovali vyřešit hned několik úkolů v oblasti e-commerce: usnadnit proces přidávání nových zákazníků do B2B sítě, místo individuálně spravovaných kontaktů na obchodní partnery zavést jednotnou síť a snížit náklady na provoz a údržbu starších mainframových aplikací vyvinutých in-house. To vše se povedlo díky tomu, že se rozhodli celý systém outsourcovat s použitím sítě OpenText B2B Managed Services. Dokázali jsme vytvořit jediné propojení mezi IT provozem Arcelor Mittal a B2B sítí OpenText, která této korporaci umožňuje rychleji kontaktovat více zákazníků, lépe zviditelnit své obchodní nabídky a lépe monitorovat situaci. Velké množství podobných řešení nabízíme v podstatě v každém odvětví, například ve zdravotnictví, výrobě, bankovnictví, automobilovém průmyslu, elektronickém obchodování nebo ve službách.

Mnoho profesionálů si vaše řešení spojuje s produkty společnosti SAP. Co znamená partnerství se SAP pro vás a co přináší zákazníkům?

Chápu, kam míříte. SAP je jeden z našich největších partnerů a naše aktivní spolupráce trvá už mnoho let, a tak není divu, že nás zákazníci často vnímají jako jeden celek. Skutečnou výhodou je, že se naše řešení obvykle vyvíjejí a uvádějí na trh současně s novými SAP produkty. To nám dává náskok před konkurencí.

Současná pandemie přirozeně vede firmy k urychlení digitalizace. V jaké oblasti je to podle vás nejvýraznější?

Stačí, když si představíte společnost s mnoha tisíci zaměstnanců, která musí okamžitě začít vyhodnocovat riziko nákazy na pracovištích, případně umožnit většině personálu práci z domova. To je ohromný nápor na HR procesy a na zabezpečení firemních dat. Také proto se v krizi potvrdila důležitost zabezpečeného cloudu. Pandemie ale ovlivnila nejen sdílení informací v rámci organizace – nové způsoby digitální komunikace je potřeba najít i se zákazníky a partnery. Úspěšným firmám se podařilo transformovat své procesy doslova ze dne na den. Napadá mě nedávný příklad indické elektrárenské společnosti Tata Power, která mohla v době koronaviru poslat 70 % ze svých 10 0000 zaměstnanců na home office. Bylo to možné jen díky rychlému nasazení našeho nástroje OpenText Documentum xCP, který jim umožnil bezpečný vzdálený přístup k pracovním dokumentům. Zákaznický servis pro jejich 7 milionů klientů přešel do bezkontaktní podoby a podíl online plateb vyrostl z 61 % na 96 %.

Mluvila jste o takzvané informační výhodě firem. V čem přesně podle vás spočívá?

Z mého pohledu ve čtyřech hlavní pilířích: 1. aktuálnost informací neboli rychlost, s jakou je organizace dokáže zpracovávat, 2. fungující B2B síť, 3. zabezpečení a 4. vzdálený přístup k informacím odkudkoli na světě. Přesně v těchto oblastech můžeme pomoci s naší expertízou.

Komunikace se zákazníkem je další oblast, které se věnujete. Co přesně se skrývá pod pojmem „digital experience“?

Jak jsem říkala, v současné situaci není třeba změnit a digitalizovat jen interní procesy, ale také B2B a B2C komunikaci. Mnoho firem stále komunikuje se svými zákazníky zastaralým, neosobním způsobem, nechává je takříkajíc ztracené v davu. Nástroje OpenTextu pomáhají firmám zvyšovat loajalitu zákazníků tím, že filtrují a analyzují ohromné množství dat a umožňují vytvářet zcela personalizované nabídky mnoha lidem zároveň. Opět uvedu příklad společnosti, kterou známe i z České republiky. Jeden z předních dodavatelů energií E.ON začal globálně využívat pro personalizovanou komunikaci se zákazníky náš nástroj OpenText Exstream. Díky tomu se zrychlila příprava dokumentů, která dříve trvala až 10 týdnů, na pouhé dny. Komunikace se zákazníky nyní navíc obsahuje přehledné diagramy a obrázky připravené „na míru“. Samozřejmě probíhá hlavně v digitální formě a je tak šetrnější k životnímu prostředí.

Když si představíte tyto „digitální zkušenosti“ firemních zákazníků za 5, 10 a více let, jakých změn se nejspíš dočkáme?

Digitální byznys bude propojený po celém světě bez ohledu na odvětví a možná i velikost jednotlivých společností. Vzniknou tak nové pracovní příležitosti, nové obchodní modely a pravděpodobně uvidíme posun od B2B komunikace čím dál více k B2C. Digitální transformace skutečně probíhá napříč různými obory, organizacemi a životy. To vše se děje díky éře propojených zařízení, rozhraní mezi člověkem a strojem a skutečně inteligentních systémů a produktů.

Ještě jsme nezmínili finanční služby a bankovní sektor. K čemu zde digitalizace povede?

Odvětví finančních služeb je skutečně v pohybu a prochází nepřetržitou transformací. Tradiční banky se snaží zůstat konkurenceschopné vůči novým hráčům na trhu, který ovlivňují převratné technologie, změny chování zákazníků a rozdíly v regulaci. Snažíme se navigovat klienty, aby nároky nové digitální éry dokázali ustát.

Zásadním trendem je to, že banka budoucnosti bude mnohem méně vidět, protože se její služby uskuteční v okamžiku potřeby automaticky s pomocí propojených tržišť, strojů, vozidel a dalších zařízení. Aby banky zůstaly relevantní, musí zůstat v ekosystémech a produktech, které zákazníci používají, i na úkor této neviditelnosti. Místo toho se mohou odlišit tím, že se stanou partnery a „důvěryhodnými poradci“. Některé z nich už to pochopily a tempo, s jakým světová pandemie uvedla do pohybu některé změny, využijí k dalšímu rozvoji inovací.

Podobné to možná bude s distributory energií, kteří jsou vašimi častými zákazníky…

I zde se moc se přesouvá na stranu spotřebitelů. Ti jsou nyní mnohem lépe propojení, informovaní a náročnější než dříve. Proto by se tradiční poskytovatelé energií měli připravit na změnu paradigmatu a přepracování svých obchodních modelů. A zase bude klíčovou roli hrát digitalizace – zajištění přímé, transparentní a bezpečné komunikace se spotřebitelem, který je na prvním místě.

Čím začít? Jaká technologie je podle vás největším hybatelem změny v oblasti řízení firemních informací?

Asi nebude překvapením, když řeknu, že jednoznačně cloud. Cloudové služby nabízejí mnoho příležitostí k rozšíření procesů a workflow zaměstnanců, zákazníků i partnerů a firmy se snaží naučit, jak z cloudu vytěžit maximum. Tento trend se dlouhodobě odráží i v globálních finančních výsledcích společnosti OpenText – například v minulém čtvrtletí jsme v oblasti cloudových služeb zaznamenali růst tržeb o 41 %.

Když mluvíme o trendech, jak tedy bude podle vás vypadat IT oddělení budoucnosti?

Jeho práce se bude dost optimalizovat – interní IT specialisté firmy se osvobodí od rutinních činností a budou se moci věnovat specializované IT expertíze, obchodním dovednostem – zkrátka se soustředí na strategie a inovace. Pokud bude informační systémy plně spravovat softwarový provider, jejich komplexita a rozsah plynule poroste a nebude třeba pokaždé znovu procházet stresem z upgradu. A samozřejmě bude vždy zajištěná bezpečnost a soulad mezi technologiemi, pracovními i legálními procesy a použitým softwarem.

V OpenTextu pracujete již více než 22 let, jak se za tu dobu společnost změnila?

Především samozřejmě vyrostla, nejen v největší kanadskou softwarovou firmu, ale v globální korporaci, která si ovšem zachovává velkou vnitřní diverzitu a dokáže zajistit, že hlas každého má svou váhu. Myslím, že jsme se vždy uměli rychle adaptovat a redefinovat sebe sama. Směr od roku 2012 výrazně ovlivnil současný CEO a CTO Mark Barrenechea, který zdůrazňuje soulad technologických inovací s humanismem a lidským přístupem.

Ovlivňuje nějak korporátní kulturu fakt, že OpenText je kanadská společnost?

Myslím, že naše firemní kultura a hodnoty jsou nezávislé na tom, kde stojí ústředí. Jedním ze zdrojů našeho úspěchu je právě spolupráce mnoha kultur. Dokonce i v mém týmu jsme z různých národností a zázemí a fungujeme spolu skvěle. Navíc je pěkné, že OpenText zaměstnává celosvětově 40 % žen. Věřím, že tahle genderová vyváženost v technologické firmě a diverzita nám pomáhá přinášet kvalitnější služby.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.