facebook LinkedIN LinkedIN - follow
IT řešení pro výrobní podniky 2 , Plánování a řízení výroby

Sítě Průmyslu 4.0

Když budujete, přemýšlejte o budoucnosti

Pavel Křižanovský


Sítě Průmyslu 4.0Pamatujete si na známý film „Ať žijí duchové“? V jedné scéně rytíř Brtník z Brtníku přivolá skřítky, aby mu pomohli opravit hrad. Dnes jsou takových trpaslíků v každé továrně tisíce. Samozřejmě nemají podobu drobných človíčků, ale senzorů a robotů rozmístěných všude po hale. Na rozdíl od středověkého monarchy, který mohl přivolat skřítky jednou za sto let, je mají továrny k dispozici de facto 24 hodin denně. Avšak jejich efektivní fungování závisí na podnikové síti. S tím se ale pojí několik otázek, na které musí řešení Průmyslu 4.0 znát odpověď, například: „Jak lze celou továrnu propojit a snadno centrálně spravovat?“, „Jak zabezpečit data a využít je pro budoucí růst?“ či „Na co se připravit za několik let?“.


Základem úspěšného nasazení řešení internetu věcí, a to nejenom ve výrobě, je jednotná infrastruktura. Aby byl podnik v dnešní době nejenom konkurenceschopný, ale mohl se i nadále rozšiřovat, musí se vždy 100% spolehnout na svoji síť. Následující otázky a odpovědi demonstrují důležitost současných síťových architektur.

Kolik zařízení může IT specialista mít pod kontrolou?

Podle závěrů studie Cisco Visual Networking Index bylo na konci roku 2016 globálně připojeno 780 milionů M2M zařízení. Do roku 2021 se má toto číslo zvýšit na 3,3 miliard. Jde tedy o více než 4násobný nárůst. Nelze však předpokládat, že by si podniky mohly dovolit v příštích několika letech zaměstnat 4krát více IT specialistů, než mají dnes. A pokud chce společnost svoji působnost skutečně rozšiřovat (což předpokládám je cílem téměř každé), pak zcela jistě rozšíří svoji síť o nemálo připojených zařízení. Ty dnes na výrobních linkách kontrolují téměř vše – od správně nastaveného tlaku až po teplotu.

I zde se moderní síťové technologie přizpůsobují podnikům. Síťoví specialisté v současnosti dělají až 95 % úkolů manuálně. Ruční nastavování každého zařízení nejenom zabírá mnoho času, který mohou využít efektivněji, ale zároveň se tímto přístupem otevírá prostor pro zvýšené riziko lidské chyby. Proto musí být síťová architektura postavena tak, aby mohla automaticky reagovat na účel, ke kterému byla vybudována.

Dokážete předvídat budoucnost?

Komu by se nelíbilo mít u sebe malou křišťálovou kouli, která by mu napověděla, jak se má zachovat, aby na trhu uspěl a naopak, jaké možné potíže může očekávat? Něco podobného už ale dnes možné je. Sítě, které využívají strojového učení a umělou inteligenci (a to pro zvýšení kyberbezpečnosti), dokážou na základě sbíraných dat a neustále se zdokonalujících algoritmů budoucí situace určit s vysokou mírou pravděpodobnosti. Na základě sesbíraných dat může být například podnik varován, že určitá součástka vykazuje chování, které již v minulosti vedlo k poruše a nutnosti přerušení provozu na výrobní lince. Nebo mohou algoritmy na základě dat navrhnout zefektivnění provozu. Dnes jsou data to nejcennější, co podnik má, nicméně pokud je neumí analyzovat, pak příliš velkou vypovídající hodnotu nemají.

Jaké požadavky má zaměstnanec budoucnosti?

Připojení zařízení pro M2M komunikaci je ale jenom jednou částí. Síť musí být připravena i na požadavky, které budou mít zaměstnanci. Nejenom počítače a notebooky, ale i tablety a chytré telefony se stávají běžnou součástí pracovního procesu. Umožňují zaměstnancům rychle nastavit zařízení, zadávat údaje přímo do centrálního systému či efektivněji spolupracovat. I na to musí být průmyslová síť připravena. Síť musí být robustní, neboť videohovory hrají stále důležitější roli v moderním pojetí týmové spolupráce. V této oblasti bych se nebál připravit se i na vizionářské scénáře. Již dnes se totiž začíná stále častěji využívat rozšířená realita a pevně věřím, že brzy velký boom zažije i ta virtuální. Nebude-li zaměstnanec vědět, jak při určitém úkonu postupovat, jednoduše mu tato zařízení pomohou. Na síť to však pochopitelně bude klást další nároky.

Pouze špičkové technologie nestačí

Všechny tyto tři klíčové prvky mohou pro podnik v konečném důsledku znamenat úsporu či nové obchodní možnosti. Úspěšný projekt ale není pouze o nasazení kvalitních síťových technologií, ale také o celkové strategii. Průmysl 4.0, stejně jako ostatní odvětví, je v první řadě o lidech, kteří technologie budují a programují. Průmyslové podniky nicméně stále dělají chyby v přístupu. Proto mnoho projektů průmyslového IoT je i dnes bohužel odsouzeno k zániku. Mezi 3 časté chyby patří:

  1. Spuštění příliš velkého projektu příliš rychle. Pokud se podnik rozhodne soustředit se rovnou na celou svou továrnu, bude úspěch méně pravděpodobný. Lepší taktikou je spuštění menšího projektu v klíčové oblasti zájmu – například tam, kde nastávají výpadky, kde je nejdražší údržba či v místě, které vykazuje zvýšené nároky na spotřebu elektrické energie. Pokud jako podnik uspějete, soustřeďte se na další oblast.
  2. Chybějící jasný cíl: Stále existuje mnoho firem, které vlastně nevědí, čeho chtějí dosáhnout. A co je vlastně úspěch? To by mělo být definováno před každým zahájením projektu. Takovým cílem může být například snížení doby výpadku o polovinu.
  3. Nedostatečné propojení podnikových oddělení: úspěchu lze dojít jenom tehdy, pokud budou jednotlivá oddělení spolupracovat na společném cíli. Obchodní oddělení ví mnohem lépe, co potřebuje prodávat, IT zase zná technologie, které mohou pomoci uvést přání do praxe.

Síť ještě nikdy nebyla pod takovým tlakem jako dnes, zároveň však nabývá na důležitosti. A v odvětví jako je Průmysl 4.0 to platí dvojnásob. Inteligentní a bezpečná platforma se už nestává pouze luxusem pro pár vyvolených, ale klíčovou součástí moderního podniku. Budování průmyslové sítě by nemělo být uspěchané. Ani Řím nepostavili za den.

Pavel Křižanovský Pavel Křižanovský
Autor článku je technickým ředitelem společnosti Cisco
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Konec papírování, digitalizujte a usnadněte si práci!

IT Systems 3/2024V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na vývoj digitalizace ve světě peněz, tedy v oblasti finančnictví a pojišťovnictví. Dozvíte se například, proč je aktuální směrnice PSD2 v inovaci online bankovnictví krokem vedle a jak by její nedostatky měla napravit připravovaná PSD3. Hodně prostoru věnujeme také digitalizaci státní správy a veřejného sektoru, která nabírá obrátky.