IT SYSTEMS 9/2018 , Plánování a řízení výroby

Roboti pro validační a verifikační testování

Jakub Pavlák


YsoftDigitální transformace a související technologie nabývají mnoha podob. Jedna z nich je použití robotů. Celá řada společností využívá roboty k plnění úkolů ve výrobě, logistice a zákaznické podpoře. My v rámci Y Soft Labs integrujeme prvky robotiky, počítačového vidění a umělé inteligence i do samotného vývoje SW a HW.


Výroba kvalitních zařízení vyžaduje důkladné testování už během vývoje. Pokud mají zařízení plnit stále vyšší očekávání zákazníků, musí být už při vývoji důkladně testována, ovšem tradiční testovací skripty jsou nedostatečné, protože zpravidla nesimulují skutečného uživatele, nebo dokonce vůbec nepracují s reálným zařízením. Podívejme se, jak může robotika pomáhat při testování SW a HW.

Většina z nás si představuje robota jako nástroj, který provádí opakované úkoly. Opakovaně přijímá instrukce, na jejichž základě provádí danou akci. Robot tady využívá svou velkou výhodu, kdy je schopen dlouhodobě pracovat naprosto přesně, nepotřebuje pauzy a neunaví se. Toto lze velmi dobře využít i během testování, a to zejména v oblasti verifikace. Během verifikace robot ověřuje, zda daná funkce funguje podle specifikace. Toto testování je velmi přímočaré, daná funkce buď provádí, co je požadováno, nebo ne. Příkladem může být prosté zmáčknutí start tlačítka, které buď zapne zařízení, nebo nikoliv. Ale co se stane, pokud se tlačítko stiskne dvakrát, zapne se zařízení a poté se vypne, nebo se stane něco jiného? Co např. pokud stisknu tlačítko a podržím ho? Na zodpovězení těchto otázek je potřeba tzv. validační testování.

Pokročilé senzory a počítačové vidění umožňují validační testování

Vývoj digitálních technologií přináší stále lepší možnosti počítačového vidění a pokročilých senzorů. S těmito možnostmi je robot velmi dobrý také v provádění validačního testování. V případě validačního testování není otázkou, jestli se daná funkce chová podle specifikace, ale je zde kladen důraz na to, jestli cílové chování aplikace nebo zařízení splňuje požadavky uživatele. Mezi validační scénáře patří například testování použitelnosti. Pro člověka – testera může být klíčové provést měření rychlosti rozhraní a zjistit, jak je rozhraní daného zařízení rychlé a jak se jeho rychlost vyvíjí v čase. Další příklad může být určení komplikovanosti uživatelského rozhraní, tedy například kolik kroků musí uživatel projít, aby spustil svou požadovanou akci. Roboti můžou velmi dobře provádět tento typ testování použitelnosti, a to zejména v komplexnějších úlohách, kde člověk zvládá validovat pouze jednu proměnnou (například rychlost).

V okamžiku propojení s počítačovým viděním, senzory a umělou inteligencí mohou roboti provádět celou řadu validačních a verifikačních testů v jeden okamžik. V momentu pádu testu robot přesně rozezná chybový stav a v návaznosti na nastavení testovacího přístupu může zastavit svou aktivitu a upozornit obsluhu, nebo spustit opravnou proceduru, aby mohl dále pokračovat ve své činnosti.

Robot může být například instruován, aby našel ikonu na obrazovce zařízení a přes tuto ikonu spustil aplikaci. Testovací zápis by pak typicky obsahoval instrukce na přesnou pozici, kde se ikona na obrazovce nachází. Ale pokud bude ikona na jiném místě, robot nemůže pokračovat. V tomto případě nachází klíčové uplatnění počítačové vidění, které robotovi umožňuje najít ikonu, identifikovat její pozici a instruovat robota na tyto souřadnice. Podobně pokud se liší vzhled nebo rozložení prvků na uživatelském rozhraní pro například jiný typ zařízení, robot je schopný najít správnou ikonu bez přesné identifikace její pozice.

Další důležitý aspekt pro validaci za použití robotického systému je použití senzorů. Senzory teploty, pohybu, vyzařování elektromagnetického záření, plynů, atd. poskytují reálné informace o testovaném zařízení ve standardních uživatelských podmínkách.

Verifikace a validace v jednom

Skutečná výzva je pak kombinace verifikace a validace v jeden okamžik. Tento přístup není zpravidla možné provádět při manuálním testování, nicméně s narůstající komplexitou SW a HW systému je důležitost tohoto přístupu stále vyšší. V současném dynamickém světě, s extrémní rychlostí zavádění nových technologií a nových zařízení, nelze pouze spoléhat na funkcionální přístup (verifikace) nebo separovat funkce (verifikace) a kvality systému (validace) do oddělených oblastí. Robot je velmi dobrý v kombinaci validačního a verifikačního testování v jeden okamžik, což zvyšuje věrohodnost samotného testování, poskytuje rychlou zpětnou vazbu vývojářům a zároveň podporuje dosažení vyšší kvality aplikace nebo zařízení.

Jakub Pavlák
Autor článku působí jako R&D Manager ve společnosti Ysoft.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

AI jako motor výroby a datové inteligence

ITS_6Jak jste si jistě všimli, aktuální vydání IT Systems je první, které má nové logo. Po dlouhé době jsme se rozhodli oživit nejen logo časopisu, ale také navazujících online médií. Právě výraznější provázání loga časopisu IT Systems, webu SystemOnLine a newsletteru SystemNEWS bylo hlavním cílem modernizace, ke které jsme přistoupili teprve podruhé v téměř třicetileté historii našeho časopisu.