facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
IT SYSTEMS 1-2/2018 , Plánování a řízení výroby

Dopady průmyslu 4.0 v zakázkové výrobě

Ing. Helena Nucová


CATHEDRAL SoftwareSoučasný trend na poli informačních technologii se ubírá ve znamení snahy o kompletní digitalizaci a automatizaci většiny současných procesů, které zabezpečují lidské pracovní síly. Cílem je zajištění větší rychlosti a efektivity výroby. Tento směr, označující se jako Průmysl 4.0, zvyšuje poptávku po nových informačních technologiích, které jsou představovány inteligentními a samostatnými řídicími systémy.


Pro výrobní firmy zabývající se zakázkovou výrobou, je klíčová flexibilita obchodních nástrojů i ERP pro řízení výroby. Z toho důvodu budou přínosy zavedení Průmyslu 4.0 pro tyto firmy ještě znatelnější, dojde k minimalizaci chyb ve výrobních procesech a ke sběru výrobních parametrů důležitých pro následnou optimalizaci.

Specifika IS pro výrobu variabilních výrobků

Jistě se všichni shodneme na tom, že bez vhodného informačního systému se v dnešní době výrobní firma na trhu udrží jen ztěžka. Základem úspěchu je tedy v první řadě komplexní a spolehlivý ERP systém, který má za sebou mnoho let vývoje a zkušeností. Jedná-li se o zakázkovou výrobu, která se navíc distribuuje prostřednictvím dealerské sítě, tak v těchto případech je vhodné mít systém, který disponuje zabudovaným nástrojem, sloužícím ke konfiguraci výrobků. Prostřednictvím tohoto konfigurátoru výrobků se vybrané parametry dostanou od zákazníka, přes dealera až do samotného informačního systému výrobce. Pak je možné jednoduše měnit definici složení, barvy, rozměry, či jiné parametry výrobků přesně dle požadavků zákazníků. Tyto parametry se následně využívají pro kalkulaci materiálové spotřeby, kalkulaci předpokládaných nákladů a v neposlední řadě prodejní ceny.

Přidaná hodnota na závěr

V dnešní době potřebujeme být neustále on-line, okamžitě reagovat na měnící se situaci a mít věci pod kontrolou. Součástí nového trendu v ERP systémech je i reakce na tuto potřebu a systémy se nově snaží využívat internet i v obchodování a v řízení výroby. Tím se výrazně zjednodušují některé firemní procesy a vytváří se nové komunikační a obchodní kanály.

Mezi hlavní výhody patří dozajisté vysoká dostupnost a rychlost. Tento princip obchodování spočívá v provázanosti webových aplikací s firemním ERP systémem. Tyto dva organismy si navzájem automaticky předávají data, jako jsou například materiálové a cenové změny ve výrobcích, tím odpadá náročná administrativní práce, přepisování, kontroly apod. Společně pak zabezpečují zpracování poptávek, objednávek, expedici, a další komunikaci se zákazníkem.

Možnost nahlédnout do zakázek nebo fakturace, případně dokonce moci nakonfigurovat požadovaný výrobek a vytvořit cenovou nabídku přímo u zákazníka pomocí chytrého telefonu anebo tabletu, ocení také obchodníci, případně dealeři, kteří bývají neustále na cestách. Už nikdy více nebudou muset například přepisovat objednávky z papíru do systému, pracně dělat kalkulaci a tu posílat zpět zákazníkovi. Vše vyřídí díky konfigurátoru výrobků ihned přímo u zákazníka.

ArisCAT

Kde se inspirovat?

S nejnovějšími trendy ve ERP systémech vhodných pro zakázkovou výrobu se seznámíte na specializovaných veletrzích, jako například R+T 2018 ve Stuttgartu. Jedná se o největší evropský veletrh, který je zaměřený na typické variabilní výrobky – žaluzie, rolety, markýzy, vrata. Zde se setkávají nejen výrobci a montážní společnosti těchto výrobků, ale i představitelé ostatních podpůrných produktů, což specializované informační systémy bezesporu jsou.

Ing. Helena Nucová Ing. Helena Nucová
Autorka článku pracuje ve společnosti CATHEDRAL Software, která na veletrhu R+T 2018 ve Stuttgartu představí novou verzi „Konfigurátoru výrobků ArisCAT“ pro řízení obchodu a výroby variabilních výrobků, která dokáže také kompatibilně pracovat s ERP systémem HELIOS Orange.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.