facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přihlášení SystemNEWSPřehledy
 
Tematické seriály

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 
Nové!

RPA - automatizace procesů

Softwaroví roboti automatizují obchodní procesy.

články >>

 
Nové!

IoT – internet věcí

Internet věcí a jeho uplatnění napříč obory.

články >>

 
Nové!

VR – virtuální realita

Praktické využití virtuální reality ve službách i podnikových aplikacích.

články >>

 
Nové!

Bankovní identita (BankID)

K službám eGovernmentu přímo z internetového bankovnictví.

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
 
Partneři webu
Trendy ICT , IT Security

Trh bezpečnostních řešení v ČR neustále rosteIDCObrat českého trhu bezpečnostních řešení vloni meziročně vzrostl o 8 procent na bezmála 379 milionů dolarů. Dvě třetiny z jeho hodnoty vygenerovalo poskytování služeb, desetinu prodej zařízení a necelou čtvrtinu dodávky softwaru. Predikce analytiků společnosti IDC pro rok 2020 hovoří o dalším růstu trhu zhruba o 9 procent.


Zájem o témata kybernetické bezpečnosti a o pořízení relevantních řešení v České republice skokově navýšily úspěšně realizované kybernetické útoky na nemocnice, průmyslové podniky nebo veřejné instituce. Ne vše se ale v tomto ohledu změnilo. „Finanční omezení a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců představují hlavní překážky rozvoje a zvyšování úrovně kybernetické bezpečnosti v českých organizacích,“ dodává Mark Child, analytik společnosti IDC.

Pozitivní výsledky českého trhu bezpečnostních řešení vloni ovlivnily zejména silně rostoucí poptávka po službách a cyklická obnova zařízení. Rok 2020 podle aktuální predikce analytiků společnosti IDC nepřinese významné změny. Výdaje na bezpečnostní řešení se ukazují být odolné i vůči negativním důsledkům pandemie onemocnění COVID-19. „Mnoho podniků a veřejných institucí muselo ze dne na den a v masovém měřítku přejít na model vzdáleného výkonu práce. Urychlena byla také realizace rozpracovaných nebo pilotních digitalizačních projektů. Obě iniciativy se ale neobešly bez aplikace adekvátních bezpečnostních opatření. Šlo zejména o virtuální privátní sítě nebo o nástroje pro pokročilou autentizaci,“ vysvětluje Mark Child.

Analytici IDC proto předpokládají, že hodnota českého trhu bezpečnostních řešení letos meziročně vzroste o 9,2 procenta. Výraznější ochlazení odbytu nepředpokládají ani v následujících čtyřech letech.

Struktura trhu bezpečnostních řešení

Ve všech segmentech tuzemského trhu bezpečnostních řešení vloni analytici zaznamenali růst obratu. K výraznějšímu meziročnímu navýšení tržeb na zhruba 10procentní úrovni došlo v případě služeb a zařízení. Odbyt bezpečnostního softwaru se k růstovému trendu připojil skromnější hodnotou 2,3 procenta.

Podíl služeb na českém trhu bezpečnostních řešení neustále narůstá. Před šesti lety se pohyboval mírně nad hranicí 50 procent, vloni již překročil dvě třetiny. Do pěti let segment bezpečnostních služeb podle analytiků společnosti IDC překročí na kombinovaném trhu tříčtvrtinový podíl. Jejich poskytování se rovněž věnuje nadpoloviční většina největších hráčů tuzemské kybernetické bezpečnosti.

Tab. 1: Český trh bezpečnostních řešení dle segmentů v letech 2018-2021 (miliony dolarů). Zdroj: IDC.
Segment 2018 2019 2020 2021 CAGR (%)
Zařízení 33,72 37,08 36,93 37,7 3,79
Software 88,35 90,35 92,74 94,05 2,11
Služby 228,52 251,22 283,89 324,62 12,41
Celkem 350,59 378,64 413,37 504,68 12,91

Trh bezpečnostních služeb tvoří dva tradiční pilíře, jimiž jsou integrační služby a podpora. Společně vloni vygenerovaly přes 140 milionů dolarů, téměř 38 procent z celkového obratu bezpečnostních řešení v České republice. Pokračující digitální transformace mimo jiné zvyšuje poptávku v relativně novém segmentu zabezpečení veřejných cloudových služeb. Meziročně v něm tuzemský obrat vloni vzrostl bezmála o pětinu. Díky nedostatku kvalifikovaných odborníků se také stále rozvíjí segment řízených bezpečnostních služeb.

Struktura a obrat českého trhu bezpečnostních služeb v letech 2016–2021
Struktura a obrat českého trhu bezpečnostních služeb v letech 2016–2021

Český trh bezpečnostního softwaru si v roce 2018 připsal 14,8procentní navýšení obratu. Vloni ale na předchozí výkony nenavázal a výrazně zpomalil. Do jisté míry se na ochlazení trhu podílí také rozvoj cloudového modelu, jenž část výdajů na softwarové bezpečnostní nástroje odklání do segmentu služeb. Podobně jako v případě bezpečnostních zařízení i výdaje na bezpečnostní software podléhají nákupním či investičním cyklům. Ty mají v praxi nejčastěji podobu nákupů víceletých licencí.

Na dohled stagnace se v softwarovém segmentu pohybovala například řešení pro zabezpečení koncových bodů, do nějž patří i stále populárnější kategorie EDR (Endpoint Detection and Response). Dvouciferný růst tržeb si naopak připsal subsegment nástrojů označovaných zkratkou SAIRO (Security Analytics, Intelligence, Response, Orchestration). Vloni šlo o nejrychleji rostoucí produktovou skupinu v rámci českého trhu bezpečnostního softwaru.

Struktura a obrat českého trhu bezpečnostního softwaru v letech 2016–2021
Struktura a obrat českého trhu bezpečnostního softwaru v letech 2016–2021

Tuzemský trh bezpečnostních zařízení již několik let těží z neutuchající poptávky po strojích kategorie UTM (Unified Threat Management). V poslední době výrazně vzrostla jejich dostupnost i pro středně velké podniky. Zvýšení zájmu analytici vloni zaznamenali také u zařízení typu IDP (Intrusion Detection and Prevention). Obě uvedené kategorie vloni překonaly desetiprocentní hranici meziročního růstu tržeb. „Organizace upřednostňují nasazení univerzálních zařízení UTM, jejichž správa je příliš nezatěžuje,“ říká Petr Švagrovský, analytik společnosti IDC, a dodává: „Při tomto přístupu ale probíhá inspekce datových toků z více perspektiv a úměrně tomu rostou i nároky na výpočetní výkon. Některé organizace proto upřednostňují funkčně specializované produkty, jako jsou zařízení pro detekci a prevenci průniků nebo pro správu obsahu.“

Struktura a obrat českého trhu bezpečnostních zařízení v letech 2016–2021
Struktura a obrat českého trhu bezpečnostních zařízení v letech 2016–2021

Lídři trhu

Kombinovaný trh bezpečnostních řešení v tuzemsku obsluhuje několik desítek hráčů. Žádný z nich nemá vysloveně dominantní postavení a mnoho z nich působí hned v několika segmentech. Většinu obratu největší hráči realizovali v segmentu služeb.

Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.

Inzerce

Digitalizace výroby teoreticky i prakticky

IT Systems 9/2022Aktuální vydání IT Systems je věnováno především automatizaci a digitalizaci průmyslu. Daniel Bičík ze SAPu popisuje, jak nejefektivněji využít AI ve výrobě od designu až po servis. Kristin Poulton z QAD se věnuje problematice plánování kapacitních požadavků a jeho využití ve výrobě. Jan Hofman z QI GROUP ukazuje, že cestou k optimalizaci výroby je dobře sladěný tandem systémů MES a ERP.