facebook
Exkluzivní partner sekce
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
 
Tematické seriály
 

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 
Partneři webu
Compas automatizace
IT SYSTEMS 3/2019 , IT Security

Aktualizujete Windows 10? Nejprve raději zálohujte

Vojtěch Bínek


Zálohování je jistotaUž je tomu 34 let, co Microsoft vydal první verzi operačního systému Windows a změnil způsob používání počítačů jednou provždy. Dodnes je vlajkový produkt tohoto technologického giganta nejpoužívanějším operačním systémem ve firmách všech velikostí, drží si dle různých průzkumů 75 až 86% podíl na trhu.


Aktualizace je krok vpřed, ale...

Jedním z důvodů stojících za dominancí na trhu s operačnímu je vedle jednoduchosti použití Windows i způsob, jakým je operační systém aktualizován. Většina domácích uživatelů sice neskáče radostí, když se jim na obrazovce objeví další okénko s nově dostupnou aktualizací, pro firmy ale Windows aktualizace představují pravidelné vylepšení funkčnosti celé IT infrastruktury. Spolehlivě opravují hlášené chyby, odstraňují bezpečnostní slabiny, zvyšují výkon a zajišťují nutnou úroveň ochranu dat, takže odpovědnost za tyto záležitosti nemusí plně přebírat interní IT oddělení. Pro co nejbezpečnější prostředí je třeba aktualizace provádět pokud možno obratem.

Na druhou stranu každá aktualizace s sebou nese riziko. Microsoft sice každou verzi před vydáním poctivě testuje, operační systém je ale vysoce komplexní software, který musí být kompatibilní s dlouhým seznamem dalšího softwaru a hardwaru. Jen v roce 2018 tak uživatelé zaznamenali závažné problémy se čtyřmi z dvanácti velkých Windows aktualizací. Výsledkem byly nestabilní, tedy pracovně nepoužitelné systémy, a dokonce i rozsáhlé ztráty dat.


Ignorování aktualizací není cesta

Jedno řešení je nasnadě: „Bugům v aktualizacích se vyhnu tím, že systém nikdy neaktualizuji!“ Jde ale o zásadní pomýlení, neboť platí, že používání zastaralých verzí softwaru je vždy tou více nebezpečnou variantou. Nejen, že se vystavujete možnosti omezení kompatibility, navíc si tím říkáte o bezpečnostní narušení vaší IT infrastruktury – dříve či později totiž hackeři objeví bezpečnostní slabinu téměř v každém programu, včetně operačního systému. A nejúčinnější metodou úspěšné ochrany vlastních dat je používání pravidelně aktualizovaných aplikací s dlouhodobě dedikovaným vývojářským týmem.

Právě říjnová aktualizace Windows 10 měla za hlavní cíl zase jednou zalepit nově objevené bezpečností trhliny a přidat několik nových funkcí. Šíření aktualizace ale muselo být po pár dnech zastaveno, začaly se totiž množit svědectví uživatelů, kterým proces aktualizace smazal osobní dokumenty či poškodil harddisk, čímž jim byla znemožněna dokonce i možnost obnovení. Netřeba příliš rozvádět fakt, že pro firmy je jakkoli způsobený prostoj vysoce nežádoucí a nákladný.

Rychlost a spolehlivost obnovy

Podle loňského průzkumu mezi zákazníky společnosti Acronis je klíčovou funkčností každého zálohovacího řešení rychlost a spolehlivost obnovy. Samotné zálohování nestačí, pokud řešení nedokáže rychle obnovit fungování kritických systémů. Například fotbalový klub Arsenal využívá pro efektivní a zabezpečenou ochranu všech dat, aplikací a systémů v rámci své IT infrastruktury nástroje Acronis tak, aby v případě výpadku došlo k rychlé obnově a nebylo ohroženo fungování týmu, jehož úspěch závisí na komplexních analýzách a promptních rozhodnutích.

V BAE Systems zase využívají Acronis Backup Advanced k zálohování a obnově serverů a pracovních stanic. Zálohovací software umožňuje vytvořit jednotný obraz pracovní stanice včetně operačního systému, nastavení a aplikací, který pak lze snadno replikovat na všechny ostatní stanice. Servery a pracovní stanice hrají klíčovou roli při monitorování a záznamu letových dat bitevníků Eurofighter – pokud informace ze systémů nejsou dostupné, letouny nemohou vzlétnout.

Zálohování je jistota

Shodnou se na tom odborníci z celého světa, shodne se také každý jeden z postižených koncových uživatelů. Mít vždy aktualizované systémy je nejjistější cestou, jak zamezit bezpečnostním narušením, nemuset se potýkat s bugy a využívat na svých počítačích toho nejspolehlivějšího možného výkonu.

Jelikož ale neexistuje žádné kouzlo, které by s jistotou řeklo, jak se daná aktualizace konkrétně podepíše na strojích, specifických aplikacích, propojeních a nastaveních, jediným rozumným postupem je stroje pravidelně zálohovat. Zálohování systémů před každou aktualizací OS je tou nejjistější cestou, jak se vyvarovat téměř veškerého rizika spojeného s aktualizacemi.

Vojtěch Bínek - Autor článku působí ve společnosti Acronis CZ.
Chcete získat časopis IT Systems s tímto a mnoha dalšími články z oblasti informačních systémů a řízení podnikové informatiky? Objednejte si předplatné nebo konkrétní vydání časopisu IT Systems z našeho archivu.